Фінляндія навряд чи лібералізує режим взаємовідносин з РФ, який був посилений після гібридних атак за допомогою нелегальних мігрантів. Гельсінкі більше не демонструватиме гнучкості щодо Москви. А країни, що є сусідами Білорусі, також готові до того, що РФ може знову використати її у створенні міграційної кризи на їхніх кордонах. Про це сьогодні, 5 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
За його словами, цей інструмент гібридної атаки Кремль надалі вже ніяк не може використовувати щодо офіційного Гельсінкі.
“Гельсінкі прочитали цей план. Навряд чи вони зроблять крок назад для того, щоб Росія могла постачати нелегальних мігрантів до Європи. Це не відповідає національним інтересам ні Фінляндії, ні європейських країн, якщо навіть вони з Фінляндії поїдуть далі. Тому я думаю, що Гельсінкі ухвалив правильне рішення, і весь цей шлях припинився. Залишили один КПП на півночі, і туди повезли організовано автобусами цих мігрантів, чим розкрили остаточно свої плани. Тому, звісно ж, тепер жодних поступок із боку Фінляндії не буде”, — сказав Левченко.
Дипломат уточнив, що ще погрожувати такою самою міграційною кризою Росія може Норвегії, де є пара пунктів пропуску.
“Але Норвегія, напевно, вже готова. Отримала інформацію від сусідньої Фінляндії. Естонія завжди в близькому контакті з Гельсінкі, тож на естонському кордоні теж напевно не буде якихось сюрпризів. І поруч Латвія, яка вже відбивала такий агресивний напад цих же мігрантів, яких туди перевозили з боку Фінляндії. Але нічого в них не виходить і навряд чи вийде. У Європи вже немає жодних ілюзій щодо політики офіційної Москви стосовно країн Євросоюзу і країн НАТО”, — додав він.
Левченко нагадав, що також для створення міграційної кризи щодо Польщі та Литви Москва використовувала Білорусь.
“Але Польщею використовувалися не тільки прикордонні загони, а й сили Міністерства оборони. Тому Польща готова до такого розвитку подій. Литва також дуже уважно контролює свою ділянку кордону з Білоруссю. Тому щодо можливості створення міграційної кризи, як такої, що Москві вдалося зробити 2015 року, коли псевдоколони мігрантів пішли через територію Туреччини, Греції, Північної Македонії, далі Сербія, Угорщина і Європа, такого вже не буде. Тоді Москві вдалося провернути цю справу. Мільйон мігрантів прийшли до Європи, багатьох довелося відправляти назад, шукати, збирати тощо. Але це вже буде дежавю”, — каже дипломат.
Експосол вважає, що Європа до такого розвитку подій готова.
“Та й ставлення до Росії тієї ж Греції і Туреччини змінилося, якщо не повністю, то частково. Тому що політика Кремля, як виявилося, агресивна не тільки щодо України, українського народу, а й проти всього Євросоюзу, демократичних країн. Тому величезна увага до того, як діє Кремль на кордонах Євросоюзу, як він намагається там усе це дестабілізувати. І Фінляндія тримає лінію оборони, втримала її. І тепер можемо констатувати, що, найімовірніше, ця ділянка можливостей в’їзду до Євросоюзу закрита дуже серйозно, щільно і надійно”, — висловився Левченко.
Також, припустив дипломат, деякі з мігрантів могли використовуватися Росією “втемну”, можливо, їм щось обіцяли. Вони становлять небезпеку для країн Євросоюзу.
“І якби вони діяли не через ФСБ, не через Росію, у них ще якийсь шанс був би, умовно, якби вони рухалися іншим маршрутом. Але все, що рухається через Росію і Білорусь, зупиняється, довіри немає ні до Мінська, ні до Москви. Тому немає і до людей, яких направляють, які, можливо, десь у не дуже хорошому становищі. Але, тим не менш, зрозуміло, що ними маніпулюють, хочуть використати з поганою метою. Тому, найімовірніше, попри те, що Фінляндія завжди була гнучкою країною, доволі ліберальною, тут цієї гнучкості вже більше не спостерігатиметься”, — резюмував Олександр Левченко.
Читайте також: Фінляндія поки що має намір тримати кордон із РФ закритим — деталі від очільниці МЗС
Як повідомлялося раніше, весь фінсько-російський кордон закрито майже два місяці. Одразу після того, як уряд Фінляндії 14 грудня 2023 року відкрив два переходи, їх знову почали штурмувати нелегальні мігранти, тож Гельсінкі ухвалив закрити всі пропускні пункти до 14 січня 2024-го. Однак загроза не зникла, і обмеження на кордоні подовжили щонайменше до 11 лютого.