У Росії стартував весняний призов. До літа планують відправити в армію 150 тисяч осіб. У Кремлі заявили, що призиватимуть чоловіків і на тимчасово окупованих територіях України. Це суперечить нормам міжнародного права та Женевської конвенції, інформує FREEДОМ.
Уперше під призов у Росії потрапляють чоловіки віком до 30 років. В указі Путіна вікові межі визначено так — від 18 до 30, виняток становлять росіяни, яким зараз 28 або 29 років й вони при цьому перебувають у запасі.
“Призов до армії навесні 2024 року стане першим призовним циклом, у якому Міністерство оборони РФ буде призивати чоловіків віком до 30 років. Закон про підвищення призовного віку з 27 до 30 років офіційно набув чинності 1 січня 2024 року, хоча Путін підписав його в серпні 2023 року”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
Загалом у РФ навесні планують призвати 150 тисяч осіб. Це найбільший призов за останні 8 років. Восени 2023 року в російську армію призвали 130 тисяч росіян віком від 18 до 27 років.
“Головний інструмент призову та головний інструмент загону на призов молодих людей — це були насамперед облави. Треба бути до них готовими. Отже, будуть хапати, отже, будуть приходити в інститути. Отже, будуть приходити до вишів. Отже, будуть приходити в гуртожитки. Будуть приходити всюди, де так чи інакше можуть опинитися молоді люди”, — сказав прессекретар фонду “Идите лесом” Іван Чувіляєв.
Заступник начальника Генштабу Росії Володимир Цимлянський заявив, що призивати будуть й чоловіків на окупованих РФ територіях України. Женевська конвенція забороняє загарбникам примушувати цивільних осіб на окупованих територіях до служби в армії. Але у Росії вже багатий досвід насильницького вербування на окупованих територіях й тим більше велика практика порушення міжнародного права.
Аналітики Інституту вивчення війни припускають, що РФ може розширити свої зусилля з прихованої мобілізації під час призовної кампанії навесні 2024 року. Призовників змушуватимуть підписати контракти з Міноборони РФ, а повістки вручатимуть в електронному вигляді.
“Це означає, що будуть централізовувати систему видачі повісток. Намагатимуться реалізовувати цю ідею з електронними повістками та єдиним центром військовозобов’язаних, з яким влада носиться вже понад рік, яким погрожують дуже давно”, — зазначив Чувіляєв.
У Генштабі РФ запевнили, що відправляти призовників на війну проти України не будуть. Але те ж саме говорили у 2022-му — після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Потім виявилося, що тисячі російських строковиків загинули або пропали безвісти в Україні. Експерти вважають, що призовники мають частково заповнити масштабні втрати російської армії. 20 березня міністр оборони Росії заявив про плани до кінця року створити дві додаткові загальновійськові армії, 30 підрозділів, зокрема 14 дивізій і 16 бригад. Експерти сумніваються у здатності РФ виконати ці плани.
“Вони втратили так багато людей. У них немає можливості навчити нових 300 тис. Вони оголошують, що створили дві нові армії — це брехня. Вони це оголосили, але їх не існує, й точно вони ще не є боєздатними формуваннями”, — цитує “Голос Америки” колишнього командувача армією США в Європі Бена Ходжеса.
Після указу Путіна у вересні 2022 року мобілізація в Росії не припинялася, впевнений представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов. Тепер же мобілізаційні заходи тільки активізуються.
Читайте також: У Росії почався призов до армії: чи можуть строковиків відправити на фронт, проаналізували правозахисники (ВІДЕО)
Нагадаємо, політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова розповіла, що, вступивши на військову службу, росіяни потрапляють одразу на війну: після того, як строковик приїжджає до навчальної частини, його змушують підписувати контракт із Міноборони РФ.