Кремль закриває кордони: хто став невиїзним із РФ і до чого все йде — розбір Мацуки

Олексій Мацука. Фото: uatv.ua

У Росії можуть ввести візи на виїзд із країни. Російським чиновникам уже зараз забороняють їздити за кордон, у міністрів забрали закордонні паспорти, депутати дають розписку, що не залишатимуть країну. Ба більше, у Держдумі РФ на повному серйозі запропонували “чіпувати” або “оснащувати маячками” тих чиновників, хто виїжджав або виїжджає за кордон. А водіїв хочуть зобов’язати “бронювати” час виїзду, заздалегідь вказуючи всі дані.

Що відбувається в Росії? Чи готується Кремль опустити “залізну завісу” і повернутися до заборон часів СРСР? Відповіді на запитання шукав шеф-редактор телеканалу FREEДOM Олексій Мацука.

Чого тільки не побачиш у соцмережах. Депутат із Вологди Денис Долженко запостив фото не з обласної Думи й не із зустрічі з виборцями. Він розважається в Дубаї, на пробіжці. Ще й підписав фотографію: “Бігати в такий мороз не дуже комфортно. Прислухався до рекомендацій синоптиків, утеплився“. “Утеплився” — у сенсі, полетів у теплі краї.

Денис Долженко

А ось депутат Курської області Максим Васильєв передає привіт із сонячної Мексики, бажаючи всім “багато грошей і гарного настрою”.

Максим Васильєв

І якщо це депутати регіонального рівня, то можна собі уявити, на яких Мальдівах ті, хто засідає в Держдумі.

От тільки всім їм зіпсували й настрій, і відпочинок. Заборонили надалі виїжджати за кордон. У секретних рекомендаціях, які отримали на місцях із Кремля, вказівка “утриматися” від поїздок “у такий складний для країни час”.

І вся ця історія не просто про відпочинок. Вона про “залізну завісу”, якою Росія все більше відгороджується від світу.

Кремль заборонив міністрам і керівникам відомств залишати Москву. У чиновників рангом нижче (зокрема, і у співробітників Адміністрації президента Росії) забрали закордонні паспорти, діляться наші джерела в Росії. Ми з’ясували також, що для всіх тих росіян, хто за роботою дістав допуск до державної таємниці, виїзд за кордон — тільки за спецдозволом ФСБ. І тільки в певний перелік країн. Без спеціальної позначки в електронній системі прикордонники їх не випустять

Якщо відкрити нормативні документи, то бачимо, що до державної таємниці в Росії допущені голова кремлівської адміністрації, прем’єр, міністри та їхні заступники, генпрокурор, голови Слідчого комітету, Рахункової палати, Центрвиборчкому, губернатори. А також усі депутати Держдуми і судді.

Але на ділі невиїзними стали не тільки вони. Список набагато довший. Допуск часто оформляли й на співробітниць пресслужб, і на секретарок, і на технічних співробітників… Їм тепер не те що до Туреччини, навіть до Узбекистану без відмашки ФСБ не виїхати. Помічникам депутатів Держдуми теж заборонили залишати Росію. Під час подання заяви на відпустку у відділі кадрів тепер на бланку потрібно вручну писати, що “відпустка за кордоном не планується”.

Далі — більше. Проти обмежень для чиновників ніхто б, можливо, і не заперечував, але їх у Росії хочуть поширити на всю країну. До Держдуми вже внесли законопроєкт, який зобов’язує тих, хто перетинає кордон на машині, — зарезервувати дату і час. Тобто заздалегідь вказувати, хто і куди їде, на якому авто, хто його пасажири. Нововведення може запрацювати вже з 1 березня.

Галасу цей законопроєкт наробив стільки, що його автор — голова думського комітету з транспорту — змушений був пояснювати: мовляв, мав на увазі тільки вантажні перевезення. Але в самому тексті, який депутат запропонував, чітко написано — “проїзд транспортних засобів, що належать громадянам Росії, здійснюється в зарезервовані дату і час“. Тобто може зараз влада і “здасть назад”, але спочатку йшлося про всіх без винятку громадян, а не тільки далекобійників.

Російський юрист Марк Фейгін упевнений, що мине ще трохи часу, і кордони Росія повністю закриє. Ось скрізь — візи, щоб в’їхати в країну. А в Росії всерйоз думають зробити навпаки. Контролювати виїзд.

“У тому, що кордон закриватимуть, немає жодних сумнівів. Процес уже триває, зараз категорій, яким обмежено виїзд за кордон, стає більше — це чиновники, військові, спецслужби, судді та інші, загалом, це 20-25 мільйонів осіб”, — зазначає Фейгін.

Виникає запитання — навіщо це все? Напевно, щоб на краще життя не дивилися. Явно, щоб не тікали від мобілізації. По-третє, контролювати народ легше. Ну, і по-четверте, навіщо суддям, депутатам і чиновникам дражнити простий народ у соцмережах.

Але в Кремлі є й побоювання, що під час війни чиновників перехоплять, затримають або спробують вербувати. У Держдумі навіть цілком серйозно запропонували “чіпувати” тих чиновників, хто виїжджав або виїжджає за кордон. Така ініціатива членів думського комітету з безпеки.

“…оснастити чиновників супутниковими датчиками для їхньої ж власної безпеки, оскільки міжнародна контррозвідка працює професійно, цинічно… а також залякуючи та підбиваючи під певні злочини проти своєї країни”, — йдеться в пропозиції депутата Держдуми РФ Бійсултана Хамзаєва.

Світ подібне вже бачив. Не “маячки”, звісно, але — виїзд за списками. У Радянському Союзі перетинати кордони країни можна було тільки за спеціальним дозволом. Тоді, щоб виїхати, потрібно було пройти масу співбесід — у райкомах, обкомах, партосередках. Потрібно було знати на ім’я-по батькові всіх генсеків і членів ЦК, усі статути комсомолу і компартії. Спецслужби перевіряли сім’ю того, хто виїжджає, до сьомого коліна. Ну і зрозуміло, неблагонадійним виїзд було закрито.

І ось тепер Росія семимильними кроками наближається до того ж результату. Тільки якщо раніше запитували про вірність партії, то тепер явно поцікавляться, що думаєш про війну. Та й на “родичів за кордоном” обов’язково подивляться. І це вже відбувається.

Ось знаменитого на весь світ режисера Олександра Сокурова затримали на кордоні Росії та Фінляндії в Ленінградській області й не випустили з країни. А режисер лише їхав на конференцію до Мілану. І це при тому, що Сокуров входить до Ради з прав людини при президентові Росії.

“Начальник зміни, не дивлячись в очі, намагався розповісти, що проти мого від’їзду розпорядження прем’єр-міністра Мішустіна, який таким, як я, забороняє перетинати кордон”, — описав ситуацію режисер.

Найімовірніше, “відгукнулося”, що кілька місяців тому під час зустрічі Ради з прав людини Сокуров заявив про те, що Росію треба змінювати. І став невиїзним.

Марк Фейгін каже, що це дуже показова тенденція. Усе йде до того, що в Росії з’явиться спеціальний орган, який видаватиме дозволи на виїзд.

“Отримав дозвіл — іди, отримуй візу і їдь куди хочеш… А прикордонники перевірятимуть наявність дозволу. З’явиться ще одне контролююче відомство”, — прогнозує він.

Тут і засновник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин поквапився. Він пропонує закріпити все законодавчо. Ввести табу для депутатів і чиновників на виїзд за межі Росії, поки триває “спеціальна військова операція”. І держдумівське начальство відповіло, що ідея Пригожина “заслуговує на увагу”.

Але навіть якщо до повної заборони на виїзд і не дійде, то покинути Росію дедалі складніше через обмеження, які вводять інші країни. Ось, наприклад, що заявляють у Польщі.

“Я готовий до того, що “залізна завіса” буде відбудована, якщо ми матимемо справу з агресивною державою на східному кордоні, яка хоче вбивати своїх сусідів, яка хоче забрати їхню землю, яка хоче відібрати їхню свободу. Тому я готовий побудувати “залізну завісу” до небес просто для того, щоб вони трималися подалі від нас”, — заявив президент Польщі Анджей Дуда.

І це не просто образ, ідеться про справжній паркан, аналог “стіни Трампа” на кордоні США та Мексики. Його, до слова, вже починає будувати Фінляндія. Багатометровий, з датчиками та колючим дротом. Будівництво триватиме приблизно 3-4 роки і потребуватиме сотні мільйонів євро вкладень.

Але судячи з усього, в Кремлі це нікого не бентежить, навпаки — спростить завдання. А ось паралельно в Росії хочуть відсікти всіх тих, хто критикує владу. Депутат-“єдинорос” Олег Морозов запропонував заборонити повертатися в Росію її громадянам, які “ведуть підривну діяльність”. Але зрозуміло, що підривну діяльність зараз у Росії можуть приписати кожному.

І, найімовірніше, це не політики змагаються, у кого ініціатива “патріотичніша”, а влада використовує їхні пропозиції як “пробну кулю”. Щоб промацати, які обмеження “проковтнуть”, а що запроваджувати поки не варто, який запас терпіння у суспільства.

Прямий ефір