У Росії кількість затриманих у справах про держзраду 2023 року вже вдвічі перевищила показник минулого року. І майже всі вони пов’язані з війною проти України. За даними видання “Верстка”, за пів року фігурантами кримінальних справ про держзраду вже стали щонайменше 43 людини. Під особливим контролем режиму сьогодні перебувають наукові діячі, які співпрацюють із Китаєм, а також фізики, які займаються дослідженнями в галузі аеродинаміки великих швидкостей або гіперзвуку, повідомляє FREEДОМ.
Режим вишукує “шпигунів” серед наукових діячів. У зоні ризику всі, хто коли-небудь брав участь у міжнародних проєктах. Так, наприкінці червня 2023 року суд засудив до 12 років суворого режиму 71-річного професора, співробітника Центрального аерогідродинамічного інституту ім. Жуковського (ЦАГІ) Валерія Голубкіна. ФСБ також заарештувала його начальника Анатолія Губанова. Звинуватили в державній зраді через роботу за міжнародним проєктом, у межах якого створювався гіперзвуковий пасажирський літак.
“Оскільки цей проєкт, як і всі його результати, від самого початку були відкритими та призначеними для спільного використання партнерами по проєкту, я не погодився з пред’явленим обвинуваченням. Складу злочину в моїх діях не було, тому я відхилив пропозицію слідчого визнати себе винним. Спілкування зі слідчим відбувалося нечасто, і тиску з його боку я не відчував, хоча він дав мені зрозуміти, що моє зізнання полегшило б його роботу у справі”, — писав Валерій Голубкін у своєму листі із СІЗО.
Минулого року гучною справою в Росії стало затримання завідувача лабораторії квантових оптичних технологій в Інституті лазерної фізики Сибірського відділення Російської Академії Наук Дмитра Колкера. Його звинуватили в тому, що він передав Китаю інформацію, яка містить держтаємницю. Попри на четверту стадію раку, вченого відвезли прямо з лікарні в СІЗО, де він помер на третій день.
Юристи зазначають, що ФСБ провертає справи швидко: вранці обшук, потім — допит і суд. І, як правило, все за один день.
“Якщо це не виходить, то смак перемоги не той. Обов’язково треба затримати й заарештувати. Тому Колкера і вбили. Просто через неможливість отримати своє. Вони довго збирали документи, стежили, прослуховували, читали листування. Треба було обов’язково затримати, щоб у вже просвердлену в погонах дірку вставити нову зірку. Не псувати ж собі свято”, — коментує російський правозахисник Іван Павлов виданню The Insider.
Кількість арештів у федерації зростає в геометричній прогресії. Якщо до 2014-го на рік було до двох вироків, після 2014-го — до 15, то у 2022-му — 22. А цього року і зовсім 20 справ тільки за 4 місяці. Полювання на вчених пов’язане з тим, що в них уся секретна інформація перебуває не тільки на папері, а й у голові, адже вони є розробниками.
“Простіше виявити витік, коли ми маємо справу з людьми, які намагаються проникнути до цієї інформації. Але дуже складно, практично неможливо, коли людина є носієм цієї інформації, можливо, навіть в однині”, — зазначає генерал-майор ФСБ у запасі Олександр Михайлов в інтерв’ю виданню “Коммерсант”.
Потенційних зрадників батьківщини “ведуть” довго. Стеження, перевірка пошти, соціальних мереж, супровід у відрядженнях, обшуки в інститутах, перевірка документів, допит колег. Найчастіше доказів не знаходять, а вигадують.
“Починають усіх опитувати, оглядати комп’ютери. Заходити в так званий перший відділ — спецчастину, де відбувається робота з держтаємницею. Плюс у всіх інститутів є міжнародні проєкти. Усі ці справи пов’язані з міжнародними проєктами. Якщо там реально знаходять порушення (а частіше їх там не було), то замість того, щоб саджати тих, хто погоджував проєкти (а це завжди чиновники високого рівня), вони забирають виконавця. Спочатку забирають одного вченого, а потім по матрьошці виростають інші справи”, — пояснює адвокатка об’єднання юристів і правозахисників “Перший відділ” Валерія Ветошкіна.
Сьогодні в зоні ризику всі вчені. Однак пряма дорога в СІЗО — це співпраця з Китаєм, так само як і робота в галузі гіперзвуку.
“Ми вважаємо, що вчені, які займаються біоінженерією та біоінформатикою, найближчими роками теж можуть потрапити в поле зору Федеральної служби безпеки. І якоюсь мірою це вже відбувається, просто поки що широкому загалу це невідомо”, — зазначає голова об’єднання юристів і правозахисників “Перший відділ” Дмитро Заїр-Бек.
Репресивна політика Кремля щодо вчених призведе до того, що частина з них назавжди покине Росію, інша — опиниться у в’язницях. А молоді фахівці не стануть ризикувати та займатися дослідницькою діяльністю.