Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на війну відправили десятки тисяч представників корінних нечисленних народів федерації. Непропорційно велику кількість людей мобілізували у Бурятії, Дагестані, Якутії, Тиві, Хакасії, Калмикії, Чувашії. Кампанія з мобілізації негативно позначилася на економіці і так депресивних російських регіонів, передає FREEДОМ.
Під Іркутськом нещодавно виявили поховання найманців ПВК “Вагнер”. Там, переважно, поховані жителі Бурятії, Забайкалля та Іркутської області. Як повідомляють правозахисники, некрологи були опубліковані лише на п’ятьох загиблих. З Бурятії від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну відправляли тисячі мобілізованих. Назад нескінченним потоком йдуть труни з “вантажем двісті”.
Достовірної статистики втрат у Росії немає. І велику кількість родичів загиблих просто не повідомляють, де їх близькі і що з ними. Так і на виплатах заощадити можна, і правду надійніше сховати. Мета Кремля очевидна — використати представників національних меншин як ”гарматне м’ясо”, вважає активістка Марія В’юшкова із Бурятії.
“Звичайно це відбивається і на економічному становищі регіонів і на повсякденному житті, але я б сказала, що в першу чергу це моральна катастрофа, яка потім аукатиметься дуже довго, коли всі ці люди, які брали участь у цій війні, вони повернуться і виявиться , що це несправедлива злочинна війна, і вони були співучасниками цього злочину”, — каже активістка.
Інгушетія та Дагестан виявилися лідерами серед російських регіонів щодо падіння реальної зарплати минулого року, повідомляє “Кавказ.Реалії”. За межею бідності в Інгушетії живе понад третина населення. У сусідньому Дагестані така ж ситуація. Уряд Росії залучає малозабезпечені верстви населення для війни в Україні обіцяючи зарплату, яка у кілька разів перевищує середній оклад у регіоні, не даючи потенційним рекрутам реальної інформації про те, чого очікувати на війні, та використовуючи пропаганду під час зборів населення.
Росія — імперська держава, яка знищує ідентичність колонізованих народів, вважає соціолог Ігор Ейдман. На захоплених територіях Росія завжди прагнула викорінити та знищити мову, культуру, традиційний уклад та релігію корінних народів. Так було і три сторіччя тому, і зараз.
“І ось цю імперську традицію, росіяни, російська влада застосовують і на цій війні”, — говорить Ейдман.
Інгушетія, Адигея, Башкортостан, Якутія — рівень життя цих регіонах на кілька порядків нижче, ніж у російських мегаполісах. Вже понад рік працездатних чоловіків відправляють на розв’язану Кремлем війну проти України. А їхнім родинам місцева влада обіцяє допомогти морквою, капустою та цибулею. У найбагатших з корисними копалинами регіонах Росії живуть безправні та жебраки. Позбавлені права на національну самоідентифікацію. У таких регіонах легше контролювати населення та придушити протести, каже соціолог.
“Це відбувається в депресивних регіонах, далеких від центру — він не боїться там якихось повстань і протестів, на відміну від Москви і Петербурга. Сама депопуляція цих народів, вона дає більше переваги до основного російського народу і більше централізації його імперії, простіше панувати над фактичними колоніями, які під виглядом національних республік існують у Росії, так що вся ця колоніальна політика, вона всіх цілком влаштовує”, — відзначив Ейдман.
А військомати, що горять у різних містах федерації — своєрідна відповідь людей на політику Кремля.