Кремль вичавлює з Росії гроші на війну — джерела та наслідки (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

300 млн дол. на день витрачає Росія з держбюджету на продовження війни проти України, підрахували аналітики видання “Форбс”. З початку повномасштабного вторгнення до серпня 2023-го прямі військові витрати РФ становили понад 167 млрд дол. У 2024-му на військові потреби піде майже третина річного бюджету країни, повідомляє FREEДОМ.

Під час формування бюджету на 2024 рік російський уряд заклав ціну на нафту — 70 дол. за барель. Хоча в межах санкцій щодо країни-агресора встановлено цінову стелю у 60 дол. за барель. Вище цієї позначки Москва реалізовувати сировину не може.

Кремль урізав витрати на охорону здоров’я. Скасовано і програму компенсації цін на бензин. Після псевдовиборів президента, швидше за все, Центробанк відпустить курс рубля, що спричинить стрибок інфляції. Доходи громадян будуть знецінені, натомість податкові надходження до бюджету збільшаться, прогнозують експерти. Москва планує вичавити якнайбільше грошей на продовження війни проти України.

“Але навіть якщо це все об’єднати, порахувати, все одно те збільшення доходів бюджету, яке вони заклали на 2024 рік, не покривається всіма цими джерелами. Тому можна стверджувати, що бюджет Росії — з галузі фантастики. Намалювали максимум, скільки ми хочемо, щоб налякати Захід своїми витратами на війну, а за фактом, швидше за все, цей бюджет не буде виконано”, — вважає економічний експерт Ілля Несходовський.

Як зазначають у розвідці Великої Британії, російський уряд планує 2024 року збільшити видаткову частину держбюджету на 26%. При цьому Москві доведеться скоротити відрахування до Фонду національного добробуту та підвищити податки всередині країни. Все — заради продовження війни.

“Така політика майже напевно негативно вплине на економіку в середньостроковій та довгостроковій перспективі, підтримуючи інфляційний тиск або обмежуючи майбутнє економічне зростання. Фонд національного добробуту нібито призначений для довгострокового економічного добробуту російського народу, але він все частіше використовується для фінансування вторгнення в Україну, при цьому вартість його активів упала на 10% у 2023 році”, — йдеться у повідомленні Міністерства оборони Великої Британії.

Прагнення продовжувати війну проти України губить економіку Росії, але сприяє зростанню чужого ВВП. Виснажені запаси військової техніки та боєприпасів РФ частково поповнює шляхом постачання з Північної Кореї. За підрахунками аналітиків агентства Bloomberg, за артилерійські снаряди федерація заплатить КНДР не менше 1 млрд дол.

“Останні п’ять років економіка Північної Кореї — на спаді. Тому угода з Росією із продажу зброї допоможе повернутися до позитивного зростання приблизно на 1% у 2024 році. Північна Корея вже давно хоче отримати дві речі. Перша — легітимність як держави, якої вона не має, бо Корейська війна юридично ще не закінчилася. Друга — стійкий оборонний сектор та збройні сили, здатні захистити її суверенітет”, — пояснив голова відділу Європи з країнових ризиків компанії Fitch Solutions Анвіта Басу в інтерв’ю виданню Deutsche Welle.

Витрати РФ на північнокорейські снаряди, на думку експертів, не виправдовуються.

“Вони купують снаряди, які не зовсім відповідають тій якості, що має бути: набагато гірше, бо немає технологій, набагато більше відмов, не точніші. Тому щодо цього витрати, які вони несуть, не несуть того ефекту, на який розраховувалося”, — констатував економічний експерт Ілля Несходовський.

Такі угоди матимуть “глибокі наслідки для війни Росії проти України та динаміки безпеки у Східній Азії”, пишуть аналітики британського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень. Адже гроші, одержані від федерації, КНДР спрямує не на добробут громадян, а на модернізацію свого оборонно-промислового комплексу.

Читайте також: Як рішення Путіна почати війну проти України змінило життя в Росії — думка глядачів телеканалу FREEДОМ і опозиційного політика Олександра Осовцова

Нагадаємо, на думку економічного експерта Івана Уса, РФ може зіткнутися з протестами в регіонах через недостатнє фінансування місцевих еліт.

Прямий ефір