Після того, як у РФ були заблоковані Facebook та Instagram, а також обмежений Тik-Тok, Telegram став, по суті, майданчиком, на який російська влада “загнала” більшість користувачів. Тепер же намагається деанонімізувати їх за допомогою спеціального програмного забезпечення — інформаційно-аналітичної платформи для аналізу за відкритими даними “Мисливець”. І якщо для російських власників анонімних Telegram-каналів, які виїхали за кордон, це великої небезпеки не становить, то росіянам, які залишаються в РФ, треба вжити всіх заходів безпеки. Про це сказала спеціальна кореспондентка російського інтернетвидання The Bell Ірина Панкратова у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
Перше правило, за її словами, не прив’язувати обліковий запис до своїх паспортних даних.
“У Росії всі сім-карти оформляються на паспортні дані, але це можна спробувати обійти у різні способи. Краще створити обліковий запис на номер телефону, який не пов’язаний із цією людиною”, — говорить Панкратова.
Друге правило збереження анонімності — не залишати цифрового сліду.
“Не потрібно спочатку вводити туди свої контактні дані, своє реальне ім’я, прізвище. Не треба одразу цього робити, бо навіть потім, якщо щось змінити, за фактом, це вже можна буде відслідковувати. Тому тут потрібно бути обережним одразу”, — зазначає спецкорка The Bell.
Далі гостя ефіру наголошує, що анонімність треба зберігати весь час.
“Люди часто думають, що вони можуть десь написати своє ім’я, потім це видалити, і вже нічого не знайдуть. Насправді, дуже багато речей залишаються, наприклад, у сервісі TGStat залишається видалений пост, найчастіше, віддалений коментар у чаті може там зберегтися. Тобто від початку цифровий слід має бути у людини чистим”, — коментує Ірина Панкратова.
Тим більше, за її словами, анонімності треба дотримуватись під час спілкування в соцмережі.
“Треба дотримуватись будь-якого способу вести анонімну розмову. Якщо людина хоче, наприклад, якісь антивоєнні висловлювання робити чи, можливо, навіть домовлятися зі знайомими про якісь антивоєнні дії, це все можна зробити в Telegram. Хоча я завжди, чесно кажучи, раджу людям піти з Telegram і піти до месенджерів типу Signal, наприклад. Але якщо з якихось причин ніяк людина не може це зробити, то в принципі це може робити в Telegram, але потрібно зробити це дуже обережно”, — зазначає Ірина.
Спецкор The Bell також нагадала, що програма “Мисливець” працює не лише з Telegram.
“Вона в принципі вивантажує всі дані, які може знайти в мережі. Усі злиті бази, їх дуже багато, у Росії дуже поширений “злив” особистих даних людей. Вона використовує взагалі весь обсяг інформації в інтернеті. Її перевага в порівнянні з подібними базами в тому, що її творці отримали доступ до баз силовиків, до баз МВС, ФСБ, тобто, у них є доступ до оновлюваних баз самих цих структур, і вони інтегрують відкриті дані, дані “зливів”, дані з DarkNet та доступ до баз силовиків. У такому поєднанні це може давати дуже серйозні результати”, — прокоментувала журналістка.
За словами Ірини Панкратової, це не означає, що в Росії можна буде деанонімізувати будь-який Telegram-канал, але можна буде “швидко зібрати про людину величезне, дуже докладне досьє”.
Нагадаємо, 2 роки тому в Росії концерн “Автоматика”, який входить до державної корпорації “Ростех”, спільно з петербурзькою IT-компанією T.Hunter розпочав розробку програмного комплексу, який дозволяє деанонімізувати Telegram-канали. Уже цього року “Ростех” планує продавати програмне забезпечення силовим структурам — Міністерству внутрішніх справ (МВС) та Федеральній службі безпеки (ФСБ). Цю інформацію опублікували журналісти видання “Медуза” та The Bell. “Мисливець” — інформаційно-аналітична платформа для аналізу за відкритими даними, яку можна використовувати, щоб розслідувати кіберзлочини. Її також можна застосовувати, щоб дізнатися, хто власник та адміністратор Telegram-каналів. Програма може ідентифікувати особи адміністраторів Telegram-каналів за номером мобільного телефону, даними геолокації та IP-адресою.