Чотири роки ув’язнення в колонії загального режиму — такий вирок у справі “про публічні заклики до екстремістської діяльності” отримав російський терорист, колишній офіцер Федеральної служби безпеки (ФСБ) Ігор Гіркін (Стрєлков). Заарештували його в липні 2023 року через два пости в Telegram-каналі — ФСБ знайшла в них заклики до екстремізму. Своєї провини Гіркін не визнав, зате заявив, що планує балотуватися на виборах президента Росії 2024 року, повідомляє FREEДОМ.
Ігор Гіркін — учасник кількох воєн, зокрема й обох чеченських кампаній. Широко відомим став навесні 2014 року, коли очолив проросійський підрозділ, який захопив адміністративні будівлі в Слов’янську Донецької області. У 2022 році суд у Нідерландах заочно засудив терориста до довічного ув’язнення. Слідство довело, що Гіркін причетний до збиття “Боїнга” MH17 у Донецькій області влітку 2014 року.
Однак за ґратами міжнародний злочинець опинився за іншим звинуваченням. Після систематичної критики Гіркіним дій Кремля, а особливо рішень вищого військового керівництва РФ, ФСБ побачила в його повідомленнях у Telegram-каналі заклики до екстремізму.
“Після заколоту [засновника приватної військової компанії “Вагнер” Євгена Пригожина] зрозуміло, що Кремль став чутливішим до критики так званої “спеціальної військової операції” (так у РФ називають війну Росії проти України, — ред.) від націоналістів із жорсткою риторикою, оскільки вони є однією з небагатьох альтернатив, що заслуговують на довіру, путінському керівництву. Вирок Гіркіну є частиною ширших репресій щодо тих, хто критикує Кремль і війну проти України, відображаючи більш авторитарний характер життя в путінській Росії”, — з повідомлення Британської розвідки в соціальній мережі Х.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Гіркін перекваліфікувався на блогера. Себе він називав “розсердженим патріотом” і постійно скаржився на провальні рішення Кремля.
“Z-патріоти”, до яких належить Ігор Гіркін, тривалий час думали, що закон їх захищає просто тому, що вони за [президента РФ Володимира] Путіна або за країну, не розуміючи, що авторитаризм, який стрімко крокує до тоталітаризму, працює не так. Зараз вони просто зіткнулися з наслідками того, як він працює, і відчувають себе обдуреними, обуреними”, — пояснив російський опозиційний політик, ексглава руху “Открытая Россия” Олександр Соловйов.
Незадоволені вироком Гіркіну провели мітинг під будівлею Мосміськсуду. Протест був нечисленним, кількох мітингувальників затримала поліція.
“Відтоді як його перший раз ув’язнили в СІЗО, ми побачили, що з усіх його багатьох десятків і може навіть сотень тисяч підписників до будівлі Мосміськсуду прийшли кілька десятків людей, пообурювалися і розійшлися. Вони не виходять тисячами за щось, та й проти чогось не виходять, вони сидять вдома і обурюються. І коли когось саджають до в’язниці вкотре, хто їм не подобається, вони улюлюкають, а коли саджають того, хто подобається, вони обурюються”, — додав Соловйов.
У думках з приводу вироку Гіркіну так звані “Z-патріоти” розділилися. Одні нарікають на репресії щодо терориста, який 10 років тому почав війну проти України. Інші впевнені — критикувати дії влади небезпечно. Однак і ті, й інші продовжують дискусію лише в соціальних мережах.
Читайте також: Путіну головне заткнути Гіркіна на час передвиборчої кампанії, — Курносова