Після падіння режиму Башара Асада російська армія стрімко евакуюється з Сирії. За інформацією Головного управління розвідки Міноборони України, на військово-транспортні літаки вантажать війська, озброєння і військову техніку. У порту Тартуса проводять екстрений демонтаж обладнання, інформує FREEДОМ.
У Сирії у Росії були дві військові бази. Перша — авіабаза “Хмеймім” у провінції Латакія. Друга — військово-морська — в Тартусі — єдиний російський пункт ремонту та поповнення запасів у Середземномор’ї. Після повалення режиму Башара Асада Кремль ризикує повністю втратити контроль над цими об’єктами. У Вашингтоні впевнені — долю російських баз вирішить сирійський народ.
“Я б сказав, що Росії, безумовно, є за що відповідати, коли йдеться про сирійський народ. Ви бачили, як Росія підтримує жорстокий режим, який убив сотні тисяч невинних сирійських громадян, який труїв газом свій власний народ. Ви бачили, як російський уряд завдає ударів по мирних жителях у Сирії. А тепер, зовсім нещодавно, ви побачили, як Росія надала притулок жорстокому тирану, відповідальному за ці напади. Тож їм, безумовно, є за що відповісти перед людьми в Сирії”, — сказав речник Державного департаменту США Меттью Міллер.
І хоча режим Башара Асада впав, у Державній Думі Росії запевняють, що російські військові бази в Сирії залишаться під контролем Москви. А в разі нападу на них, за словами голови комітету Держдуми з оборони Андрія Картаполова, нібито буде жорстка відповідь. Утім, судячи із супутникових знімків, російських ВМС у морському порту в Тартусі вже немає, як і літаків на авіабазі “Хмеймім”.
“Для відступу з Сирійської республіки росіяни задіяли караван військово-транспортних бортів, на які вантажать залишки військ, озброєнь і військової техніки… У порту Тартуса росіяни проводять екстрений демонтаж обладнання та військового майна. Туди вже прибули кілька сотень російських спецпризначенців для гарантування безпеки відступу”, — повідомило Головне управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.
Єдиної позиції щодо питання збереження контролю над російськими військовими базами в Сирії в Кремлі поки що немає. Всупереч заявам голови комітету Держдуми з оборони Картаполова, спікер Путіна Дмитро Пєсков зазначив, що говорити про збереження військової присутності Російської Федерації в Сирії передчасно. Це питання, за його словами, обговорять пізніше, після офіційної зміни влади в країні. Утім, експерти вважають малоймовірним сценарій, за якого Москва зможе зберегти контроль над базами.
“Мені складно припустити, що бази російські залишаться в Сирії, що нова влада висловить згоду, щоб вони там залишилися. А отже, їх буде евакуйовано, чи у швидкому темпі, чи у повільному — не можу судити. З технічного погляду можливо швидко евакуювати не так просто, але на місці росіян варто було б поквапитися, навіть якщо розмови й домовленості діють, і турки поручилися, і Джулані прагматик”, — сказав військовий оглядач Давид Шарп.
Кремль може зіткнутися з серйозними наслідками, якщо остаточно втратить військові бази в Сирії, вважають в Інституті вивчення війни. Особливе значення для Москви має порт у Тартусі, який служить ключовою ланкою в її логістичному ланцюжку. Втрата цієї бази, на думку аналітиків, не тільки порушить російську інфраструктуру постачання в регіоні, але й послабить можливості проведення різноманітних операцій у Лівії та державах Африки на південь від Сахари.
“Ось що стосується Тартуса, що стосується самого порту, тут можливі якісь додаткові конструкції проміжного рішення, наприклад, збереження за росіянами цього порту, не використання його як військової бази, а тільки як перевалочного пункту. Тобто тут можливі різноманітні варіанти, і про це говорять уже в кулуарах і сирійської влади, і в європейських дипколах. Там ситуація поки не зрозуміла”, — сказав директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Якщо Росія все ж втратить контроль над військово-морською базою в Тартусі, у неї залишаться два можливих шляхи, вважають експерти. Перший — повний вихід із Середземного моря. Другий — спроба знайти альтернативну морську базу в Єгипті, Алжирі, Судані або Лівії.
Читайте також: Сирія була форпостом для РФ, її втрата стала для Кремля суттєвим ударом — аналіз Кулика
Нагадаємо, раніше Інститут вивчення війни назвав крах режиму Башара Асада в Сирії поразкою Москви.