Кремль репресує активістів Татарстану — ситуація в національних республіках РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Москва розгортає нову хвилю репресій у Татарстані, повідомили активісти громадсько-правової платформи “Ліга вільних націй”. Силовики провели обшуки та затримання активістів татарського національного руху. Порушено кримінальні справи стосовно ексміністра освіти й науки республіки Енгеля Фаттахова та художнього керівника Буїнського драматичного театру Раїля Садрієва, повідомляє FREEДОМ.

Силовики у Набережних Човнах прийшли з обшуками як мінімум до чотирьох активістів татарського національного руху та до дружин активістів братів Кашапових. Обшуки провели в рамках розслідування кримінальної справи про так зване “виправдання екстремізму”. Приводом для переслідування стало обговорення у відеоефірі атак дронів на територію особливої економічної зони “Алабуга” та на нафтопереробний завод компанії “ТАНЕКО”.

Нещодавно затримали колишнього міністра освіти Татарстану Енгеля Фаттахова. Він єдиний з високопосадовців у республіці не підтримав скасування обов’язкового вивчення татарської мови у школах. Худруку Буїнського театру Раїлю Садрієву суд вже обрав запобіжний захід. А стосовно татарстанського політолога Руслана Айсіна, ведучого Youtube-каналу “Ліги вільних націй” порушили дві кримінальні справи. Все це говорить про зростання тиску на національних активістів Татарстану, впевнені експерти.

“Посилення репресій проти членів уряду незалежного Татарстану у вигнанні та їхніх близьких родичів свідчить про те, що їхня діяльність за кордоном викликає небезпеку для чинного російського режиму”, — наголошується в Telegram-каналі уряду незалежного Татарстану.

Вільне формування та функціонування національних рухів усередині Росії в умовах путінського режиму неможливе, вважає вчений-ісламознавець, а тепер військовослужбовець Збройних сил України Саїд Ісмагілов. За його словами, ця місія покладається на політичну еміграцію та діаспору.

Деімперіалізація та деколонізація є необхідними умовами позитивних змін у Росії, заявила голова постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Марія Мезенцева. За її словами, у міжнародній спільноті цю тему поки що не представлено належним чином. Лише у квітні 2024 року Парламентська асамблея проголосувала за історичну резолюцію — про деколонізацію Російської Федерації. Крім іншого, там сказано, що Росія є федерацією лише формально, а корінні народи зазнають репресій та дискримінації.

“У ПАРЄ це, по-перше, викликало дебати. В нас голова юридичного комітету — лорд британський. Слово “колоніальний” і взагалі “неоімперіалізм” викликали у нього бурхливі емоції. Попри це, він покладався на свій професіоналізм, і ми, переформатувавши ці поправки, надіслали величезний важливий меседж, який мав відгук серед корінних народів, які зараз мешкають на території Російської Федерації. Це були й приватні повідомлення, й використання тексту резолюції публічно”, — розповіла голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ Марія Мезенцева.

Є в резолюції ПАРЄ і такий пункт: “Втрати корінних народів у російській армії непропорційно великі, і це є кампанією знищення корінних народів”. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну повідомлення про формування нових мобілізаційних списків та вручення повісток на військову службу надходять із Бурятії, Примор’я та інших регіонів Сибіру.

Наприклад, в Окінському районі Бурятії, за офіційними даними, мешкають понад 5 тис. осіб. З них більшість — представники корінного нечисленного народу сойотів. За словами місцевих жителів, майже з кожного будинку забрали щонайменше по одному чоловікові. На збори давали 15 хвилин, на прощання із сім’єю часу не відводилося.

“Тут не через шість рукостискань, а буквально через одне всі знайомі. І ось до війни нас реально було максимум близько 1 800-1 900. А тепер Google каже, що нас майже п’ять тисяч, хоча завдяки “могилізації” ми просто поставлені на межу вимирання”, — розповів місцевий житель “Сибір. Реалії”.

За словами голови української делегації у ПАРЄ Марії Мезенцевої, у Парламентській асамблеї Ради Європи мають намір закликати ЄС та ООН звернути увагу на численні порушення прав корінних народів Росії. А 14 червня у Вільнюсі пройде 11-й Форум вільних народів постРосії. На порядку денному довгостроковий мир і нова архітектура безпеки в Європі.

Читайте також: На Форумі вільних народів постРосії ухвалили декларацію: повна деокупація і перемога України є шляхом до деколонізації РФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, зайнятися правами нацменшин у Росії закликав ОБСЄ міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він нагадав, що Росія активно мобілізує на війну проти України саме представників корінних народів. Так вона намагається продовжити агресію та проводить етнічні чистки на власній території.

Читайте також: Репресії та етноцид: політика Кремля активізувала рухи корінних народів за право на самовизначення (ВІДЕО)

Прямий ефір