26 жовтня з не анонсованим візитом до Москви прибула делегація руху ХАМАС, що контролює сектор Гази, і заступник міністра закордонних справ Ірану. З ким зустрічатимуться делегати Кремль не анонсував, повідомляє FREEДОМ.
Першу розмову з урядом Ізраїлю президент РФ Володимир Путін провів через 9 днів після атаки бойовиків ХАМАС. До цього Кремль не висловлював підтримку Ізраїлю, а після переговорів, згідно з даними російських ЗМІ, Путін заявив про те, що Росія готова сприяти нормалізації ситуації. Інакше кажучи, ізольований від Заходу кремлівський диктатор коштом ескалації конфлікту на Близькому Сході намагається знову повернутися на світову політичну арену.
“Таким чином Росія вже чинила 2015 року в Сирії, коли ввела туди війська. Там був весь інтернаціонал терористичний. Тоді це спрацювало, Росія вела переговори з [президентом Сирії Башаром] Асадом, який застосовував хімічну зброю, і повернулася в міжнародну політику після санкцій як гравець на Сході”, — пояснив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
Однак цього разу, ослаблена війною проти України як із військового, так і з економічного та політичного погляду, Росія навряд чи зможе стати перемовником між Палестиною та Ізраїлем, упевнені експерти.
“Москва сама давно перетворилася на терористичну організацію. Тому якщо Путін хоче бути учасником геополітичної шахової дошки, то йому все одно треба вибудовувати коаліції, демонструвати свою роль у світі. Навряд чи вийде повернути роль, тому що головний парламентер із терористами — сам терорист і не може бути партнером Заходу”, — зазначив російський опозиційний політик Дмитро Гудков.
Крім того, Росія — єдина країна, яка після нападу бойовиків на Ізраїль прийняла з офіційним візитом керівництво ХАМАС, тим самим легітимізуючи їх. Навіть підсанкційний Іран не пішов на це. Взявши на себе репутаційний тягар, Москва вкотре посилила власну ізоляцію. Тому подальші переговори з Ізраїлем, попри історію відносин двох країн, експерти ставлять під сумнів.
“Для Москви — це інструмент впливу. Про те, що вони мають вплив і на ХАМАС, і на “Хезболлу” в Ізраїлі знають давно і, власне кажучи, цим доволі довго виправдовувалася м’яко-нейтральна позиція Ізраїлю щодо війни Росії проти України. Мовляв, ми все розуміємо, але ми знаємо, що Росія впливає на ці організації, тому ми не можемо настільки явно і відкрито ставати на ваш бік. Ця позиція транслювалася з 2014 року і, як ми бачимо, вона ні до чого доброго не призвела”, — додав Леонов.
Пояснювати, чому Росії не варто підтримувати Ізраїль взялися кремлівські пропагандисти. У хід іде порівняння конфлікту з війною РФ проти України. Тут російське телебачення, раптом, проявляє гуманізм.
“Хочете зрозуміти різницю між “спеціальною воєнною операцією” (СВО) і війною, подивіться, як зараз ізраїльська армія просто розносить сектор Гази, відключивши від води, електрики”, — заявив пропагандист, телеведучий Володимир Соловйов.
Прокремлівські політологи звинувачують Ізраїль у провокації і явно натякають на співпрацю зі США.
“Західні покровителі України відчули себе більш привільно і на Близькому Сході. І з їхнього погляду, звісно, ХАМАСу їхніх покровителів мала місце серйозна ізраїльська провокація”, — сказав російський політолог.
Водночас за даними Ради національної безпеки і оборони (РНБО), в української сторони є докази того, що Росія доклала руку до нападу терористів угруповання ХАМАС на Ізраїль. У РНБО заявили, що за три дні до ескалації, кількість кібератак Росії на Україну знизилася на 70%. Російські військові частини, які займаються кібератаками, сконцентрували свою роботу на Ізраїлі.
Читайте також: Ізраїль готується до наземної операції в секторі Газа: про ризики початку великої війни говоримо з експертами