Кремль продовжує репресії проти росіян: під ударом — емігранти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: "Политота"

У Росії нині ніхто не почувається в безпеці, путінський режим не тільки цензурує інтернет, слідкує за своїми громадянами, а й карає за інакомислення. Крім того, російський уряд розробив механізм, який дає змогу відкривати кримінальні справи проти всіх емігрантів, які отримали посвідку на проживання (ПНП) в іншій країні, повідомляє FREEДОМ із посиланням на Telegram-канал SOTA.

Російське МЗС опублікувало проєкт наказу, згідно з яким громадяни РФ, які отримали ПНП або громадянство іншої країни, протягом 60 днів будуть зобов’язані повідомляти про це посольства і консульства Росії. Раніше необхідно було ставити до відома тільки МВС — і тільки в тому разі, якщо росіянин приїжджав до РФ. З 2014 року в Кримінальному кодексі є стаття, згідно з якою за несвоєчасне повідомлення карають виконавчими роботами.

Експерти впевнені, Кремлю потрібні ці зміни для політичних цілей. Президент РФ Володимир Путін хоче тримати всіх, хто перебуває за кордоном, під контролем.

“Ну, у нього будь-яка активність, спрямована проти режиму, викликає сказ і лють. Я точно знаю, що зараз складено список “ворогів народу”. І вже деяким цим “ворогам народу” оголосили, хто там, у цьому списку. Оскільки більша частина перебуває в еміграції, починають уже вживати заходів, спрямованих на забезпечення їхньої безпеки”, — сказав російський опозиційний політик, депутат Держдуми РФ (2001-2012 рр.) Геннадій Гудков.

За останні кілька днів почастішали новини про репресії щодо росіян, яких звинувачують у допомозі Україні.

Так, у Курській області затримали двох осіб за звинуваченням у шпигунстві, начебто вони могли збирати і передавати ЗСУ відомості. ФСБ у Володимирській області звинуватила жителя міста В’язники в державній зраді, нібито він намагався перейти через держкордон, щоб брати участь у бойових діях у складі легіону “Свобода Росії”, який воює на українському боці.

В Орлі, як стверджує РИА Новости, співробітниками ФСБ за підозрою в держзраді затримано волонтера “ОВД-Инфо”. Його звинувачують у тому, що він перераховував гроші на допомогу ЗСУ.

“Сбербанк” — найбільший банк Росії — заблокував рахунки людей, які допомагали українським біженцям, написав Telegram-канал ASTRA, посилаючись на журналістку Галину Артеменко та депутата законодавчих зборів Санкт-Петербурга Бориса Вишневського. Їхні рахунки заблокували. Артеменко озвучили причину — вона нібито “займалася зборами на сумнівні цілі”. Журналістка стверджує, що купувала ліки, їжу, речі для біженців.

Є тенденція до посилення репресій щодо тих, хто допомагає, зокрема, переказує гроші Україні, кажуть правозахисники.

“Звичайно, порушуються кримінальні справи. Ми їх нарахували вже більше ніж 5, а насправді їх більше ніж 10, тому що, як то кажуть, “один бачиш, два в умі”. Це стосується більшості справ про державну зраду, коли повідомляється про одну справу, найімовірніше, є ще одна така сама, бо не про всі справи ФСБшники повідомляють одразу”, — сказав голова правозахисного проєкту “Перший відділ” Дмитро Заїр-Бек.

За “дискредитацію” армії Російської Федерації в Іжевську проти лікаря-хірурга порушили кримінальну справу. У серпні 2022 року жінка фарбою нанесла антивоєнний напис біля літери Z на фасаді місцевого Театру опери та балету. Їй призначили судово-психіатричну експертизу. Крім цього жінці загрожує штраф до 300 тисяч рублів або тюремний термін до 5 років.

За даними “ОВД-Инфо”, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в Росії затримали майже 20 тисяч осіб за антивоєнну позицію.

Читайте також: Переслідування громадян у Росії: хто потрапляє під коток репресій Кремля

Прямий ефір