На початку квітня в інтернеті з’явилися секретні документи спеціальних служб Сполучених Штатів Америки, які детально інформують про перебіг війни Росії проти України.
Дані містять величезну кількість інформації з грифом “Цілком таємно”, і супроводжуються картами, графіками і фотографіями.
Крім цього, в документах йдеться про постачання західного озброєння Києву, а також наводяться дані про втрати як з боку окупаційної армії, так і з боку Збройних сил України (ЗСУ).
Частина документів також розповідає про внутрішньополітичну обстановку в країнах-союзниках США – у Великій Британії, Канаді, Ізраїлі та інших державах.
Незважаючи на те, що “злив” даних свідчить про проблеми в роботі американських спецслужб, багато експертів вважають, що США мають практично необмежений доступ до секретної інформації РФ.
“Злив” секретної інформації Міноборони США
Згідно з даними газети The New York Times (NYT), “злиті” в мережу документи є справжніми. У Пентагоні повідомили, що правоохоронні органи США вже почали розслідування за фактом витоку інформації з оборонного відомства.
За інформацією Reuters, витік, імовірно, було організовано саме зі США, бо ні в кого з американських союзників не могло бути таких інформативних документів.
Зі свого боку, ВВС зазначає, що це найбільший витік секретної американської інформації про війну в Україні з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії.
У виданні підкреслили, що документи публікувалися в різних соціальних мережах. Вони містять детальну інформацію про перебіг бойових дій, зокрема, під Бахмутом. Так, на анонімному форумі 4chan було розміщено карту перебігу боїв за це українське місто.
У документах є також інформація про втрати як серед російської окупаційної армії, так і серед ЗСУ. Однак, за даними NYT, оцінка російських втрат у “злитих” документах виглядає неправдоподібно заниженою
Там також є інформація про навчання і спорядження, що надається Україні західними союзниками.
Як передає The Washington Post, цей інцидент свідчить про те, що розвідка США має доступ практично до всіх документів у РФ, і може заздалегідь попереджати Україну про підготовку атак, а також точно оцінювати сильні та слабкі сторони російських сил.
Наприклад, про це свідчить один із документів із позначкою “Цілком таємно” – плани російського Генштабу з протидії танкам, які країни НАТО постачали Україні. Також в одному з документів наводяться дані про те, що США володіють інформацією про боєздатність російської армії.
“Очевидно, що у США були хороші розвіддані, які ми змогли обробити до того, як Москва почала вторгнення. Американська розвідка виконала хорошу роботу. Я думаю, це не означає, що вони завжди все роблять правильно. Їхня оцінка обороноздатності України була неправильною. Тож деякі речі вони розуміють правильно, а деякі — ні… Я знаю, що уряд США активно вивчає те, що сталося, і хоче переконатися, що в майбутньому не буде витоку інформації, і що винні у витоку будуть притягнуті до відповідальності”, — заявив Джон Гербс, посол США в Україні (2003-2006).
Водночас помічник глави Пентагону Кріс Мігер заявив, що всі оприлюднені документи були попередньо змінені, і могли використовуватися для поширення невірної інформації. Про це також заявляв радник з нацбезпеки адміністрації Білого дому Джон Кірбі.
У Головному управлінні розвідки (ГУР) України назвали “засекречені військові документи” про плани ЗСУ підробкою і спецоперацією російських спецслужб.
“Останні десятиліття найуспішніші операції російських спецслужб проходили у фотошопі. З попереднього аналізу цих матеріалів ми бачимо брехливі цифри щодо втрат з обох сторін. Частина інформації явно зібрана з відкритих джерел”, — заявив Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Матеріали, що потрапили в мережу, стосуються не тільки України, а й інших союзників Вашингтона, зокрема Туреччини. За інформацією The Washington Post, згідно з тими самими документами, ПВК “Вагнер” намагалася закуповувати зброю в Туреччини.
“Ми не знаємо справжньої мети витоку цих документів, і чи є вони правдивими. Немає якихось верифікованих фактів, які б говорили про автентичність таких планів. Це може бути як спеціальна інформаційна операція, яка націлена на те, щоб змішати карти ворогу. Це може бути частковий витік інформації, вже опрацьований росіянами і поширений у своїй манері. Я не думаю, що це вплине на відносини між союзниками”, — зазначив експерт із міжнародних питань Тарас Семенюк.
Політологи вважають, що витік секретних документів Пентагону, формально, є несанкціонованим “проколом” американських спецслужб. Однак оприлюднені дані не дають жодної принципово нової інформації, здатної вплинути на ситуацію, яка зараз складається в Україні.
Розголошення державної таємниці у США військовослужбовцями та держчиновниками карається тривалими термінами тюремного ув’язнення. Так, у 2013 році молодшого аналітика американської розвідки Челсі Меннінга засудили до 35 років позбавлення волі за передачу секретних урядових матеріалів сайту WikiLeaks. Це стало одним із найбільших витоків секретних документів в історії США.
Читайте також: Стеження в інтернеті, прослуховування, шпигунство: як Кремль тримає незгодних на гачку
Огляд думок експертів
Хто стоїть за витоком даних із Пентагону. Чи вплине цей інцидент на перебіг війни Росії проти України. Для чого був влаштований “злив” інформації з американського оборонного відомства. Ці та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.);
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
- Андрій Піонтковський, російський політолог, журналіст.
ВІКТОР ЯГУН: Злив даних із Пентагону — це більше проблема для Росії
— Уже доведено, що Росія до цього не має жодного стосунку. Усі розуміють, якщо ти маєш такий рівень доступу до секретної інформації, але її точно не розшифровують, її тримають як золоте яйце, і навколо неї охорона.
Є підозра, що частина цієї інформації сфальсифікована. Спеціально чи ні, це вже нехай розбираються у США. На щастя, та інформація, яка стосувалася України, скоріш за все, все-таки застаріла, хоча й більш-менш правдива.
Крім деяких фантастичних матеріалів щодо загиблих, ця інформація стосувалася кінця лютого – початку березня. І вона являла собою такий листок, з яким доповідають начальнику об’єднаних штабів.
Тобто це інформація, яка ніби акумулювала в собі інформацію всіх розвідспільнот, зокрема й Агентства національної безпеки США, інформацію від союзників.
Є таке поняття, як “співдружність п’яти очей”. Це США, Канада, Австралія, Нова Зеландія і Велика Британія. Це така співдружність, де немає секретів між собою.
Звісно, неприємно, що таке відбувається, але це не критично. До речі, це зараз більше проблема Росії. Тому що, якщо проаналізувати ту інформацію, яку там було опубліковано, РФ треба дуже серйозно зайнятися контролем своєї контррозвідки та забезпеченням своїх секретів.
Фактично можна зробити висновок про те, що Сполучені Штати буквально в режимі нон-стоп отримують інформацію. Наприклад, якщо це стосується України, то щодо цілей і щодо часу, коли це відбуватиметься.
Це дуже серйозна інформація, і вона так просто відразу не виходить. Якщо вони отримують такі дані, то це дуже серйозні джерела. А проблеми Росії — це, звичайно, проблеми Росії. У нас своїх проблем вистачає. Але, слава богу, я думаю, що ми й з цим впораємося.
ДМИТРО СНЕГИРЬОВ: Витік секретних документів із Пентагону не матиме серйозних наслідків для України
— Помічник глави Пентагону [Кріс] Мігер зазначив, що внаслідок витоку інформації було оприлюднено надзвичайно секретну інформацію, яка становить серйозний ризик для національної безпеки США. Це дуже засекречені секретні матеріали.
На що звернули увагу всі експерти — це занижені втрати військовослужбовців РФ і, навпаки, завищені втрати українських військовослужбовців.
Це так званий елемент відволікання уваги на непридатний об’єкт. Російська сторона, прекрасно розуміючи можливість цього сценарію, штучно вкидає цю інформацію, і вся увага експертної спільноти привертається саме до цього факту, який нібито свідчить про російський слід.
Насправді спецслужби Російської Федерації таким чином створюють так зване алібі. Вони дають зрозуміти, що вони, мовляв, не ідіоти, і прекрасно знають рівень втрат. Тим більше, що офіційні дані Пентагону — це 220 тисяч [загиблих російських військовослужбовців]. Ці дані є у відкритих засобах масової інформації.
Перший вектор спрямований виключно на внутрішнього споживача у Сполучених Штатах Америки. Не випадково потрапляння матеріалів у мережу збігається з кількома знаковими подіями у США. Перша з них — це заява Байдена про можливість балотування на другий термін президентства. Друга — це судовий процес над експрезидентом Сполучених Штатів [Дональдом] Трампом.
21 січня в будинку Байдена було знайдено секретні документи. Причому, ця ситуація повторюється. Перший раз секретні документи було знайдено в Пенсільванії, в офісі Байдена ще в листопаді 2022 року. Частина документів із грифом “Цілком таємно” стосувалася подій в Україні, Іраку та Великій Британії.
Ті люди або організація, яка стоїть за зливом інформації, дають зрозуміти, що це витік інформації виключно по лінії адміністрації Сполучених Штатів. Тобто грають на пониження ролі безпосередньо Байдена.
Що стосується Трампа, то 2017 року самому Трампу американські спецслужби висували звинувачення в тому, що під час зустрічі з Лавровим (Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, — ред.) було оприлюднено певну частину секретної інформації.
Завдання людей, які зливали документи в мережу, — відвернути колосальний масив оперативних співробітників на пошук “крота” всередині самих оперативних служб. Таким чином, оперативники будуть зайняті не протидією російській загрозі, а пошуком шпигуна, а це відволікання і фінансових, і технічних ресурсів. Ну і, відповідно, це так зване “полювання на відьом”, яке може призвести до певних і політичних, і кадрових рішень.
Які загрози ще несуть ці документи? Створюється певна напруга зі стратегічними партнерами. Насамперед це так зване “п’яте око”, тобто об’єднання п’яти країн і, відповідно, спецслужб цих держав щодо обміну інформацією.
Плюс частина документів має досить чутливий характер. Це, зокрема, взаємини з державою Ізраїль. Частина документів також стосується можливих закупівель зброї представниками ПВК “Вагнер” у країни НАТО – Туреччини.
Чи можуть подібні дані не викликати певного дисонансу серед країн-учасників Північноатлантичного альянсу?
Третій вектор — це український вектор. Спробували вбити клини між спецслужбами України та нашими стратегічними партнерами. Ні для кого не секрет, що колосальний обсяг розвідувальної інформації — а це космічні зйомки, технічні перехоплення — йдуть від наших стратегічних партнерів.
Коли перші документи були викинуті в мережу, просувалася версія про те, що витік міг статися під час зустрічі української та американської делегації. Секретар РНБО Олексій Данілов заявив про те, що про плани ЗСУ знають тільки три — максимум п’ять осіб.
І цей режим контррозвідувальних заходів не дозволив російській стороні дізнатися плани Генерального штабу України.
Пентагон уже заявив, що, попри публікацію матеріалів, для України не буде жодних наслідків. США дають зрозуміти, що рівень обміну розвідданими залишається на колишньому рівні.
Я ще раз підкреслю, що одна з ключових цілей і завдань — це вбити клин між розвідкою України, Сполученими Штатами та нашими стратегічними європейськими партнерами.
АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Витік даних із Пентагону — це багатоцільова операція
— Усередині американського істеблішменту дуже сильна так звана “партія миру”, тобто партія погоджування з російською агресією. Я переконаний, що цей злив зроблений “лівими” елементами, такими корисними антибуржуазними ідіотами в комітетах Конгресу.
Документи такого типу надаються в Пентагоні в комітеті з оборони і безпеки. Вони були злиті, і частина з них відредагована російськими спецслужбами.
У цьому відношенні можна абсолютно точно сказати про ці фальшиві, абсолютно абсурдні цифри щодо загиблих з обох сторін.
Учора було сенсаційне викриття на одному з російських пропагандистських каналів. Один з учасників сказав, що він бачив дві версії цього документа, де називалися початкові, справжні цифри [втрат РФ в Україні]. Найімовірніше, це справжні документи.
А друга версія вже потім була відредагована. Цей гість ефіру сказав сенсаційну річ, що в справжніх цифрах російські втрати в кілька разів перевищували українські. Це означає, що російські втрати тільки вбитими становили понад 100 тисяч осіб. Це шокуюча інформація для російського суспільства.
Витік даних із Пентагону — це багатоцільова операція, і деякі її цілі вдалися. Наприклад, породити недовіру між українськими та американськими військовими.
У перший день, коли з’явилися ці витоки, дуже велику і підлу роль зіграла газета The New York Times, керована крайніми “ліваками”. Вони спочатку вказували на те, що саме Україна допустила такий витік, щоб спрямувати звинувачення в наш бік. Основна мета — це пробудити недовіру між американцями та союзниками.
Ну, а в продовження — згадувані неодноразово [Едвард] Сноуден, [Челсі Елізабет] Меннінг, [Джулліан] Ассанж, і заяви про те, щоб “викривати американську вояччину, яка підслуховує розмови супротивників і союзників”.
Але основне завдання — дати новий поштовх кампанії в американській пресі, яку зараз очолює The New York Times. Основні тези цієї компанії — Україні навряд чи вдасться перемогти Росію, Пентагон нібито сумнівається в можливостях України, і тому треба думати про переговори, про закінчення конфлікту тощо.
У цьому випадку на повний голос заговорили люди, точка зору яких, здавалося б, уже зазнала поразки в американському істеблішменті.
Читайте також: Витік секретних матеріалів: що означає оприлюднення документів Пентагону (ВІДЕО)