Кремль перетворив школи на окупованих територіях на місця несвободи — мету назвав Лисянський

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

Школи на окупованих територіях України перетворені стараннями російських окупантів на один із різновидів місць позбавлення волі. Такі дії Кремля мають цілком зрозумілу мету. Про неї в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, директор ГО “Інститут стратегічних досліджень та безпеки” Павло Лисянський.

“З 1 вересня 2024 року розпочався процес заборони користування мобільними пристроями у школах на тимчасово окупованій території. Усі, коли приходять на уроки, телефони, гаджети здають. Є така посада у школі — радник директора з ідеологічного виховання. Цей радник перевіряє телефони, скажімо так, тих дітей, які потрапили до поля зору. Окрім радника з ідеології, є ціла служба безпеки у школах, яка складається з охоронців, які мають спостерігати за дітьми під час їхнього спілкування. Це фактично вже невеликий формат місць позбавлення волі для дітей на тимчасово окупованих територіях України”, — розповів Лисянський.

На його думку, окупанти усвідомлюють, що не зможуть весь час мотивувати населення до війни грошима. Грошей просто не вистачить. Кремлю потрібна ідеологія, і вони намагаються її насаджувати, не шкодуючи коштів, щоб потім отримати людський ресурс з ідеологічною, а не грошовою мотивацією.

“У Кремлі розуміють, що в майбутньому людський ресурс за них може воювати лише через ідеологію. Тому вони зараз усі гроші, які мають, вкладають у цю ідеологію, мілітаризуючи дітей, вкладаючи їм до рук не лише зброю, а й у голови — ту ідеологію, яка спрямована на створення хибного образу ворога. Іншими словами, з нас вони роблять для дітей ворогів з дитинства, щоб у майбутньому ці діти легше погоджувалися нас з вами вбивати. Така правдива, можна сказати, песимістична реальність”, — констатує гість ефіру.

Водночас він не впевнений, що Кремль досягне поставленої мети. Цьому заважає корупція, яка виливається у брак і вчителів, і “освітнього” матеріалу, а також відсутність єдиного формату мілітаризації. Так, на Луганщині питання виховання дітей віддано на відкуп так званим козацьким організаціям, на окупованій частині Донецької області — інші формати мілітаризації, Запорізької — треті, Херсонської — четверті. У самій РФ мілітаризація в Дагестані та Чечні йде через іслам, що відрізняється від мілітаризації на інших територіях. І це може мати згодом негативні наслідки для самої Росії.

“У майбутньому ця мілітаризація дітей із Російською Федерацією зіграє злий жарт. Вони просто прийдуть до того, що ці групи мілітаризованих дітей воюватимуть не із зовнішнім ворогом, а насамперед почнуть битися між собою. І дуже високий ризик того, що вони цю зброю, зрештою, розгорнуть у бік Кремля і таким чином дестабілізують ситуацію у РФ”, — припускає правозахисник.

Читайте також: Уся система російської освіти спрямована на те, щоб навчити дітей жертвувати собою в інтересах Кремля, — Смирнов

Раніше політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Empire Ольга Курносова розповіла, що у Росії все активніше триває процес мілітаризації дітей, яких навчають колишні учасники війни РФ проти України. Ідеологічні заняття мають на меті мотивувати дітей помирати за ідеї Володимира Путіна.

Прямий ефір