У перший тиждень серпня в Курській області РФ пролунали вибухи. Місцева влада не відразу, але ввела режим надзвичайного стану в області. Там ведуться бойові дії, за кілька днів армія РФ втратила десятки військової техніки. Про втрати особового складу не повідомляють, проте в мережі є безліч роликів про те, як російські військові, зокрема солдати строкової служби, здаються в полон військовим підрозділам, які зайшли на територію регіону. Українська сторона події в Курській області поки що офіційно не коментувала.
Що відбувається в Курській області
Російські пропагандисти стверджують, що проти російських військових у Курській області виступили українські війська, які перетнули російський кордон і поступово закріплюються на території області. Але офіційного підтвердження цієї інформації немає. Зокрема, російські “військкори” заявили про те, що військові, які увійшли в регіон, зайняли кілька населених пунктів, включно з містом Суджа. Подібні відеоролики також поширюються мережею.
До слова, місто Суджа — історично козацьке. У ХVII столітті в місті стояла козача сотня Сумського козачого полку. З 1708 року Суджа була частиною Київської губернії. До Курської губернії місто приписали в XIX столітті.
Варто зазначити, що Сумська область, що межує з Курською, була однією з цілей окупантів на початку повномасштабної війни. Завдання Сил оборони України — створення зони безпеки в будь-якому регіоні України, що потрапляє під удар російських загарбників.
Жодне українське офіційне джерело поки що не коментувало події в області. Західні ЗМІ заявляють, що це не просто рейд, а повноцінний наступ..
Президент України Володимир Зеленський зауважив, що Росія, яка принесла війну на українську землю, має відчувати наслідки своїх дій. Однак це не був прямий коментар щодо того, що відбувається в Курській області.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що “Росія має відчути справжню війну на своїх територіях”.
“Абсолютно спокійна, виважена, об’єктивна, заснована на розумінні духу міжнародного права і принципів ведення оборонної війни — саме такою є міжнародна реакція на події в Курській області РФ. Несподівано, але дуже показово і демонстративно. Одні не помітили. Іншим все одно. Більшість тихо схвалює”, — написав він у своєму Telegram-каналі.
Тим часом Північне угруповання військ загрузло у Вовчанську. За даними російських ЗМІ, Генштаб РФ переспрямував у Курську область частину підрозділів із Донецької та Бєлгородської областей.
За даними видання “Медуза”, в адміністрації російського президента роздали вказівки прокремлівським ЗМІ про те, як саме висвітлювати події в Курській області. Їм радять всіляко уникати міркувань про відкриття нового фронту і порівнювати те, що відбувається, з Курською битвою часів Другої світової війни. Крім того, журналістам не можна говорити про можливе просування війська, що зайшли, до міста Курчатов, де розташована Курська АЕС, щоб у російської аудиторії не виникало відчуття ядерної загрози.
Росіян пропонують “годувати” інформацією про успіхи армії РФ, яка нібито не дає визвольним військам просунутися вглиб території Курської області.
Також пропагандистам рекомендовано розповідати позитивні історії евакуації та розселення жителів населених пунктів, де ведуться бої. Але реальність все ж пробивається в медіа. Нехай і не на федеральні канали.
Ось уже кілька днів поспіль жителі міста Суджа, а також околиць, що межують з українською територією, вимагають негайної евакуації. Щоправда, щастить не всім. Евакуацію з прикордонних районів місцева влада організувала погано, скаржаться місцеві жителі. Людям виїжджати з-під обстрілів доводиться самотужки.
“Усе палахкотить, дим іде від Замостя, з міста, з Гончарівки… Скрізь якісь пошкодження, “прильоти”. Не в усіх є притулок, не всі можуть сховатися, не в усіх є можливість виїхати — транспорт не ходить ніякий. Тому ми збираємо людей у храмі. Життя триває”, — повідомив служитель одного з місцевих храмів.
“Звичайно, люди залишилися. Літні не виїхали. Бабуся навпроти нас 87 років не виїхала. У Миколаєво-Дар’їно багато залишилося, не виїхали взагалі люди”, — розповіла місцева жителька.
Не пощастило і російським строковикам — вони потрапили в полон.
“Був узятий у полон під час перетину російського кордону. Я строковик. Нас усіх відправляють охороняти кордон, типу, не допустити прориву. Спочатку все пішло не так”, — говорить російський військовополонений на відео в мережі.
За словами іншого військовополоненого строковика, вони давно вже просили забрати їх із кордону, але командуванню до цього немає діла. Ними прикриваються російські військові.
У деяких строковиків уже навіть виникли серйозні неприємності з підрозділом глави Чечні Рамзана Кадирова. Як з’ясувалося, солдатам не можна критикувати “Ахмат” — “кадирівці”, які нібито “розминулися” з противником, рапортують, що скоро візьмуть під контроль усю неспокійну територію.
Коментарі експертів
Дії російської армії та атакуючих сил у Курській області в ефірі телеканалу FREEДОМ розібрали:
- Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Ольга Романова, директорка фонду “Русь сидящая”;
- Ігор Яковенко, журналіст, соціолог.
ІВАН СТУПАК: Генштаб РФ не хоче прибирати військових із Харківського напрямку
— Усі пішли на фронт, основні сили були спрямовані на війну, на різні напрямки, це зрозуміло. Після рейдів “Російського добровольчого корпусу”, легіону “Вільна Росія” в Бєлгородській області російські війська зміцнилися, забетонувалися.
І було правильно почати нову операцію там, де наші сили найменше чекають, наприклад, у Курській області.
Але ми поки що не знаємо, яка основна, фінальна мета всього цього просування.
Російське командування поки що не відправило професійні війська в Курську область, щоб не забирати людей з Харківського напрямку. Такий задум армії, що наступає, побачили в Генштабі РФ.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: У Суджі перебували військові, які тероризували Сумську область
— У Суджі перебував штаб російських військ, який ще в травні планував наступальні дії в бік Сумської області. Вони створили там наступальне угруповання військ, виділили його з угруповання військ “Північ”. До цього російські війська займалися й тим, що обстрілювали українську територію артилерією та мінометами.
Україна евакуювала села і селища, які знаходяться поблизу російського кордону з боку Сумської області, оскільки досить інтенсивні обстріли тривали, і цими обстрілами і діями ДРГ якраз керували з міста Суджа.
Тому удари наносяться безпосередньо по об’єктах, де можуть перебувати російські спецпідрозділи і війська, які не втекли. Відомо, що досить багато російських підрозділів почали ховатися за спинами солдатів строкової служби збройних сил РФ, фактично відступаючи самі.
Російським військам не вдається зараз відтіснити сили, що атакують.
Немає такої можливості, щоб вони не робили, вони зазнають втрат і перегруповуються, шукають резерви. Це теж досягнення, оскільки ці резерви Росія не може перекинути на ті напрямки, де йдуть активні бойові дії на сході України.
Наступний пункт — Росія вкотре виявилася не готовою до захисту своїх територій.
Зверніть увагу: ще в травні вони готували наступ у бік Сумської області. Однак, після того, як українські сили провели низку оборонних заходів у Харківській області, російське командування було вимушене відправити свої підрозділи, які раніше перебували в Курській області, для захисту цієї території. Тепер вони не можуть гарантувати захист своєї території, попри те, що Путін давав жодне розпорядження.
Раніше ж були подібні рейди російських добровольців у Бєлгородську область, у Курську. І все одно кордон виявився слабо захищеним, попри те, що було витрачено близько 120 мільйонів доларів на захист.
ОЛЬГА РОМАНОВА: Курська область не особливо цікава Москві та Росії в цілому
— Є велика, “щаслива”, “успішна” Росія, де є гарбузові лате, Патріарші ставки, де нібито зростає економіка, де виплачують величезні гроші за загиблих і взагалі за мобілізацію, за підписання контракту. Є щасливі вдови, які купують нові квартири.
І посеред цієї величезної Росії є якась Курська область, яка якось не зовсім Росія, і взагалі нікого вона не цікавить. Вона десь дуже далеко від новинного порядку денного, вона далеко від співпереживань.
Ось, строковики у Курській області. Бо офіційно вони не повинні перебувати на передовій. От вони й не перебували до певного часу. А тепер там щось відбувається. Можливо, інопланетяни висадилися. Можливо, хлопок газу стався. По телевізору про це не говорять.
ІГОР ЯКОВЕНКО: У Курській області російських військових застали зненацька
— Російська розвідка і контррозвідка пропустили те, що там відбувається і, загалом, не очікували такого.
Усе-таки у РФ звикли до того, що такі переходи кордону здійснювали здебільшого диверсійно-штурмові групи, зокрема, це були зусилля російських патріотів — “Російського добровольчого корпусу”, легіону “Вільна Росія”, “Сибірського батальйону” і так далі. А зараз це більш серйозна атака.
Розвідка, очевидно, пропустила, оскільки те, що відбувається в Курській області, — абсолютно нове явище. Там не встигли зорієнтуватися, не встигли зібратися і не встигли, як то кажуть, дати інструкцію, тому [в інформаційному полі] також виникла ситуація хаосу і розгубленості.
І те, що Україна не коментує, це, загалом-то, нормально, просто йде війна. Україна діє, а не коментує.
Читайте також: Російські аеродроми і нафтобази знову палають — Сили оборони України нарощують удари