Кремль надіслав сигнал “z-блогерам”, — російський правозахисник про арешт адміна каналу Moscow Calling

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Російській владі для того, щоб тримати населення в страху, не потрібні масові репресії. Ефект досягається завдяки поширенню інформації. Тому точкових репресій достатньо для того, щоб надсилати сигнали тій чи іншій аудиторії. Цього разу Кремль надіслав сигнал “z-блогерам”. Таку думку сьогодні, 4 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив адвокат та засновник правозахисних проєктів “Команда 29” та “Перший відділ” Іван Павлов, коментуючи затримання та арешт “z-блогера” — адміністратора Telegram-каналу Moscow Calling Андрія Куршина.

“Щиро вважаю, що якби Йосип Віссаріонович [Сталін] мав інтернет, то в масовості репресій не було б необхідності. Були б точкові репресії й страх насаджувався саме так. Тому що саме страх є кінцевою метою застосування репресій. Щоб люди знали у сталінський час про те, що йдуть репресії, і, відповідно, боялися діяти проти режиму, доводилося в кожному під’їзді заарештовувати кількох людей, щоб люди бачили… Точкові репресії плюс інтернет досягають тих самих показників, що були у сталінський час”, — вважає гість ефіру.

Саме тому він не очікує на масові репресії, а вважає, що російська влада обійдеться точковими, спрямованими на певну аудиторію. Павлов зазначив, що яскравим прикладом такого підходу Кремля був арешт журналіста The Wall Street Journal (WSJ) Евана Гершковича. Він став сигналом для всіх іноземних журналістів у РФ.

“Мені здається, багато журналістів почули сигнал. Згадайте, тоді багато редакцій почали відкликати своїх журналістів із Росії. Тобто акредитовані в МЗС іноземні журналісти залишали країну просто тому, що цей сигнал було зчитано”, — каже Павлов.

Тепер такий сигнал, на його думку, Кремль надіслав “z-блогерам”, затримавши та відправивши під домашній арешт адміна “z-каналу”.

“Зараз “z-блогерам” надіслали сигнал. Дивитимемося, почують вони його чи не почують. Думаю, що багато хто почує. І в принципі, на це політика зараз і налаштована — на такі ось сигнали”, — зазначив він.

Павлов припускає, що для російської влади немає значення, що Telegram-канал, адміна якого затримали, був не найпопулярнішим — 86 тис. підписників. Кремль цілком влаштовують “середнячки” — важливо, щоб інформація про це поширилася. Тоді ефекту досягнуто.

Нагадаємо, у РФ був затриманий адміністратор Telegram-каналу Moscow Calling Андрій Куршин, який, за його власним зізнанням, воював проти України на боці “ДНР” у 2014-2015 роках. Куршину інкримінують так звані “фейки” про російську армію. Приводом для переслідування стали два пости — про обстріл дамби у Кривому Розі Дніпропетровської області та про ракетний удар по пологовому будинку у Вільнянську Запорізької області. Про затримання блогера стало відомо 31 серпня. Черемушкинський районний суд Москви відправив його під домашній арешт до 28 жовтня. Куршин після затримання визнав свою провину та підписав явку з повинною.

Прямий ефір