Кремль готує візити російського диктатора Володимира Путіна до В’єтнаму і Північної Кореї, інформує FREEДОМ.
Як повідомляє Reuters з посиланням на високопоставлених чиновників у Вашингтоні, США стурбовані можливим поглибленням співробітництва Пхеньяну й Москви.
Візит Путіна в КНДР стане першим з 2000 року. Попри те, що Москва сама постійно порушує норми міжнародного права, російський диктатор вважав за краще створювати видимість їх дотримання, принаймні до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цим пояснюється і те, що 2017 року Російська Федерація підтримала санкції ООН щодо північнокорейської ядерної програми. Але після того, як Росія стала світовим рекордсменом за кількістю міжнародних обмежень — через розв’язану нею війну проти України — кооперація двох режимів стала більш відкритою. У березні 2024 року РФ наклала вето на резолюцію ООН про продовження моніторингу санкцій щодо Північної Кореї. Пекін та Москва відкрито наполягають на знятті деяких обмежень із Пхеньяна.
Росія і Північна Корея активізували військову співпрацю. Експерти припускають, що саме ця тема й буде головною під час візиту Путіна.
“Я б очікував якоїсь декларативності від цього візиту. Формалізації відносин у більш чутливих галузях, таких як безпека та оборонна співпраця”, — сказав фахівець з національної безпеки та стратегічних досліджень у Кертінському університеті Олексій Муравйов.
Про те, що Росія використовує північнокорейські снаряди на війні проти України, Київ заявив ще в січні 2024-го. 14 червня міністр оборони Південної Кореї Шин Вон Сік в інтерв’ю агентству Bloomberg повідомив, що Сеул зафіксував 10 тис. контейнерів, що рухаються в бік Російської Федерації. У них може бути до 5 млн артилерійських снарядів.
Утім, є ще одна тема, яку можуть обговорити Путін та Кім Чен Ин. За інформацією ЗМІ, може йтися про відправлення північнокорейських робітників до Росії. У РФ спостерігається дефіцит робочих рук, а для Пхеньяна — це бізнес.
“Йдеться про лісозаготівлі, сільськогосподарські роботи та інші роботи, фактично чорноробів, у Сибіру й на Далекому Сході. Річ у тім, що Північна Корея заробляє на своїх робітниках. Це не просто робітники, які їдуть на заробітки, це система, спрямована на заробляння північнокорейськими робітниками грошей для партії. Тобто 90% сум, які вони зароблятимуть Росії в доларовому еквіваленті, спрямовуватимуться до Північної Кореї, до бюджету”, — розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
В обмін на постачання озброєнь Москва відправляє в КНДР підсанкційну нафту. У березні 2024 року на знімках, наданих британським аналітичним центром, зафіксовано, як кілька північнокорейських танкерів прямують у порт “Восточный”. За словами аналітиків, Пхеньян використовує співпрацю з Росією, щоб спробувати залатати проломи власної економіки.
“Північна Корея потребує продовольства, Північна Корея потребує живої валюти. Відповідно, будь-які можливості заробити зайвий долар Кім Чен Ином будуть використані. Нагадаю, що Північна Корея бере втридорога з Росії за старі прострочені боєприпаси. Відповідно, ціновий аспект завжди дуже актуальний для Північної Кореї. Це питання й ціни за свої морепродукти, там квота збільшується зараз у Північній Кореї для постачання Росії. Вони виставляють дуже завищені ціни, й росіяни змушені на шкоду собі брати ці товари”, — сказав Кулик.
Також Пхеньян має намір використовувати співпрацю з Росією для розвитку своєї космічної програми. На думку аналітиків, вона є ідеєю фікс для Кім Чен Ина. У вересні 2023-го лідер КНДР у межах свого візиту в Російську Федерацію відвідав космодром “Восточный” й дуже цікавився російськими технологіями. Крім того, в інтерв’ю Bloomberg міністр оборони Південної Кореї повідомив, що за нещодавнє постачання 5 млн снарядів Росія надасть Пхеньяну технології для створення супутників.
Читайте також: Співпраця КНДР і РФ: як світ може зупинити Пхеньян і Москву