Кремль бачить в акціях протесту загрозу своєму режиму: експерт розповів про ситуацію в Сербії та провів паралелі з Україною

Протести в Сербії. Фото: gettyimages.com

У Сербії тривають протести незгодних із результатами парламентських і місцевих виборів, які не хочуть їх визнавати. Влада країни звинувачує протестувальників у тому, що нібито вони організували акції під керівництвом зовнішніх сил, і порівнює ситуацію з українським Майданом. Стурбований ситуацією в Сербії і Кремль. Про це сьогодні, 27 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

За його інформацією, на дев’ятий день акції протесту демонстранти заблокували центр Белграда і зажадали звільнення протестувальників, затриманих двома днями раніше. Кілька сотень протестувальників зібралися перед будівлею суду і прокуратури в столиці Сербії, скандуючи гасло “Випустіть їх усіх”. У вівторок відбулися акції протесту перед штаб-квартирою виборчої комісії Сербії, де вимагали повторення виборів на всіх рівнях. Під час протестів було звернуто увагу на погіршення здоров’я депутатів, які оголосили голодування. Крім цього, акції протесту вперше було організовано в Кралево, розташованому в центрі країни.

“Там дійсно нерідко порівнюють ситуацію з Майданом. Особливо ця риторика звучить від росіян. У Кремлі дуже сильно стурбовані цією ситуацією. І так, як це і було в Україні, коли відбувалися Помаранчева революція і Революція Гідності. Кремль бачить в акціях протесту загрозу своєму режиму, і це варто розуміти”, — сказав Желіховський.

Експерт зауважив, що демонстрації, які неодноразово відбувалися в Росії, зокрема в Москві та інших великих містах, дуже жорстко придушувалися, і все через те, що Володимир Путін хотів зберегти свої позиції і правити фактично Російською Федерацією вічно.

“Також він болісно реагує на інші акції в інших країнах. Згадаймо ситуацію в Білорусі 2020 року, як було відправлено російських спецпризначенців, щоб допомогти режиму Лукашенка придушити акції, що відбувалися тоді. Також ситуація в Казахстані за кілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії до України. Це відбувалося і в низці інших країн — у Грузії, на Близькому Сході, коли російські війська або найманці були помічені в тому, що тим чи іншим режимам допомагали зберегтися. Щоб показати, що вони підтримують ці режими, і своїм так само громадянам, щоб ніхто в жодному разі не протестував проти Путіна, а виконували те, що він наказує їм зробити. Наприклад, вторгатися до України. І ми бачимо, скільки громадян РФ підтримують війну і йдуть на смерть”, — каже кандидат політичних наук.

Він уточнив, що це також є елементом придушення Майдану, бо в Росії часто ретранслюють і досі, що в Україні перебуває “нелегітимний київський режим” (як там називають), і під таким навіюванням відправляють на смерть своїх же громадян росіян, які йдуть на фронт і невідомо, за що помирають.

“Ця ситуація триває, є присутність російських спецслужб на території Сербії, і вже ті чи інші високопосадовці, зокрема, прем’єр-міністерка Сербії Ана Брнабич зазначила, що спостерігачі брешуть і дестабілізують країну, а також подякувала російським службам за попередження про плановані дії опозиції. Те саме зробив президент Сербії Александр Вучич”, — додав експерт.

Він констатував, що загалом така ситуація є дуже непростою, і очевидно, що вона ще триватиме, бо демонстранти не мають наміру відступати і вимагають, щоб по-новому провести вибори.

“Але ми повинні розуміти, що російський слід там є. І, найімовірніше, Російська Федерація робитиме все можливе, щоб зберегти ту владу, яка є в країні, і не допустити її цілковитого розвороту в бік цивілізованої спільноти”, — резюмував Станіслав Желіховський.

Читайте також: Протести в Сербії: опозиція звинуватила владу у фальсифікації результатів голосування (ВІДЕО)

Нагадаємо, як заявив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко, у Сербії відбувається спроба Кремля, по-перше, отримати назад повний контроль над сербською владою, а, по-друге, наступною стадією буде розпалювання конфлікту між Косово і Сербією, що відбувалося останніми місяцями.

Прямий ефір