Кремль активізував спроби маніпулювати Заходом з метою домогтися заморозки війни — подробиці від Рейтеровича

Ігор Рейтерович. Фото: radiosvoboda.org

Наративи РФ про переговори, що почастішали за останні два тижні, насамперед спрямовані на світову спільноту для впливу на Україну. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

“Вони відбуваються з метою все-таки схилити більше, напевно, громадську думку на Заході до необхідності тиску на Україну в контексті початку цих переговорів. Тому що, з одного боку, я чув заяву, як правило, проросійськи налаштованих експертів в інших країнах або якихось політиків, які говорять про те, що Росія не демонструє публічно бажання сідати за стіл переговорів. Це зрозуміло, тому що вони не можуть поки що собі цього дозволити. Тому що вони перебувають у такій ситуації, коли їм особливо немає чим хвалитися. А з іншого боку, об’єктивно вони зацікавлені, звичайно, в заморожуванні ситуації. Вони розуміють, що це заморожування може дати їм необхідний час та навіть якусь надію на ослаблення, нехай не сильне, але санкційного режиму”, — сказав він.

На думку політолога, завдяки такому перепочинку РФ може витратити кілька років, щоб відбудувати заново свою армію, переозброїти її та готуватися до подальшої агресивної війни проти України і, можливо, якихось інших країн. Рейтерович вважає, що у президента РФ Володимира Путіна є розрахунки на те, що почне змінюватись ситуація в різних країнах у світі й це буде прямо впливати на політичну ситуацію, на підтримку України. У зв’язку з цим через різних людей на Заході РФ вкидає тези про необхідність сідати за стіл переговорів тощо.

“І в Росії розрахунок на що? На те, що ось ця громадська думка почне домінувати на Заході. І, відповідно, західні уряди, оскільки Путін саме так розуміє демократію, вони змушені будуть дослухатися до цієї громадської думки та, своєю чергою, вимагати від України негайно сідати за стіл переговорів. Тому розрахунок саме на це робиться. А те, що посилення відбувається за останні два тижні, — вони за останні два тижні продемонстрували “рекорди” зі знаком мінус, втрачаючи по 10 тис. осіб на тиждень. Тобто це величезна взагалі цифра, яка не характерна для більш-менш розвинених країн й більш-менш таких армій, які воюють за новими якимось правилами і принципами”, — сказав Рейтерович.

Він зазначив, що оскільки немає успіхів на полі бою, то для РФ важливо наприкінці року відзвітувати, підбити якісь підсумки та показати, що нібито ситуація змінюється на її користь, що інші держави нібито починають схилятися до того, що з Росією доведеться домовлятися.

Водночас політолог звернув увагу, що в реальності російська армія перебуває в глухій обороні, і Путіну нема чого продемонструвати своїм виборцям напередодні Нового року.

“Зверніть увагу, він пів року розповідає про те, фактично, що російська армія величезна, яка перевищує українську армію, яка має набагато більші запаси техніки, готувалася до війни тощо, пів року сидить у глухій обороні та втрачає кілометри територій. Можливо, не такими швидкими темпами, як нам би хотілося… Але при цьому російська армія в глухій обороні, немає жодних успіхів. І зрозуміло, що подати це як чергову перемогу —  це дуже дивно виглядатиме навіть в очах російського виборця, який абсолютно лояльний до Путіна. А ось порозказувати про загниваючий Захід, про те, що там змінюється точка зору, і Україну просто змусять помиритися з Росією, знову-таки на умовах Росії, я впевнений, що це ми почуємо обов’язково під час його виступу. І до того ж, він цьому присвятить левову частку, напевно, цього виступу, тому що нічим іншим похизуватися в нього в принципі не вийде”, — сказав Рейтерович.

Читайте також: Будь-які припинення вогню, будь-які переговори — це шлях до дня перемоги в Москві, — Ландсберґіс

Раніше військовий оглядач Денис Попович заявив, що у РФ існує політичний запит на перемогу, максимальне захоплення території України для того, щоб потім спробувати досягти переговорів про заморожування бойових дій на прийнятних для Росії умовах.

Прямий ефір