Західні країни розробляють можливі контрзаходи у відповідь на зростаючу російську кампанію диверсій у Європі. Оскільки РФ вдається до гібридних атак, НАТО не хоче задіювати п’яту статтю взаємної оборони Альянсу, пише Financial Times. Один із можливих заходів — обмеження віз російським дипломатам, щоб вони не могли виїжджати за межі країни, в якій акредитовані, інформує FREEДОМ.
На початку травня країни Балтії разом із Фінляндією звинуватили Росію в подавленні системи GPS, що призвело до скасування низки авіарейсів. За інформацією Financial Times, розвідувальні служби європейських держав попередили свої уряди про потенційні диверсійні акти, заплановані Кремлем. Подібні інциденти вже були зафіксовані в Польщі, Швеції, Чехії, Естонії, Франції, Німеччині та Великій Британії.
“Кремль активізував свої гібридні атаки проти прикордонних держав-членів НАТО, підпалюючи і саботуючи склади постачання, ігноруючи морські кордони і демаркацію в Балтійському регіоні. Проводяться все нові й нові кібератаки. Триває поширення дезінформації”, — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Серед такої дезінформації виокремлюють роботу російського державного “Фонду підтримки та захисту прав співвітчизників”, який діє у 48 європейських та інших країнах, пише The Guardian. Через витік документів, виданню стало відомо, що ця організація займається поширенням кремлівської пропаганди.
Держфонд фінансує пропагандистські сайти, орієнтовані на європейців, зокрема, було витрачено мільйони євро на фінансування пропагандистських і правових кампаній.
“Активність Росії дійсно зросла. Не можна сказати, чи є це відображенням того, що росіяни вкладають у це більше ресурсів, чи стають вони більш недбалими і їх виявляють, чи західна контррозвідка почала краще їх присікати. Що б це не було — відбувається багато всього”, — зазначив експерт аналітичного центру Chatham House Кейр Джайлс у коментарі Financial Times.
Уряди західних держав готують відповідь на зростаючу російську гібридну загрозу. Це трьохетапний процес, який складається з:
- визнання гібридних нападів та їхнє припинення;
- зміцнення критичної інфраструктури;
- кіберзахисту та підвищення медіаграмотності населення;
- застосування заходів у відповідь.
Останній етап є найскладнішим, оскільки він вимагає стратегії стримування, щоб не уподібнюватися неетичним або незаконним засобам, які використовує РФ, кажуть експерти.
“Такі кібератаки Російська Федерація в рамках гібридних війн здійснює вже кілька десятиліть. Їхній рівень постійно зростає і зростає через треті, четверті, п’яті країни, і взагалі через віддалені сервери десь в Океанії або на Північному полюсі”, — зазначив кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
Західні країни розглядають два потенційні варіанти відповіді на російські гібридні загрози. Це обмеження виїзду для російських дипломатів за межі держав, у яких вони акредитовані, або ж інформаційна кампанія всередині Росії. Вона б нагадувала російській аудиторії про щоденну ціну війни проти України.
“Якщо ви середньостатистичний росіянин, то не повинно минути й дня, щоб вам не нагадали про величезну кількість втрат російської армії”, — сказав Еліот Коен, співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, у коментарі Financial Times.
Згідно зі статтею 4 Статуту НАТО, активація його положень може відбутися за будь-якої загрози безпеці одного з його членів ззовні. У такому разі Альянс проводить консультації з учасниками для розробки спільного підходу до реагування на ворожі дії.
Читайте також: Європа на порозі війни: як країни Балтії готуються відбивати російську агресію — аналіз експертів