Кредити та війна: як Кремль робить росіян боржниками та відправляє на фронт

Борги за кредитами стали жахом для мільйонів росіян, і грошей, щоб розплатитися — немає. Колектори телефонують, погрожуючи забрати останнє. А “турботлива” влада підказує вихід — реклама служби на контакті в так званій “СВО” обіцяє мільйони рублів одразу. Щоправда, такий атракціон “небаченої щедрості” не розв’язує проблему боргів. 

Тисячі росіян потрапляють на виверт Кремля та опиняються в самому пеклі війни — гинуть, стають каліками. Причому, їхні родичі часто так і не отримують належних грошей, залишаючись сам на сам із колекторами. Чому громадянам РФ так охоче видають кредити, хоча безнадійні борги зростають рекордними темпами? Як Путіну допомагають мікрофінансові організації? І що написано дрібним шрифтом у контрактах на участь у так званій “СВО”? Про це — у “Спеціальному репортажі” на телеканалі FREEДOM

Автор — Максим Урлапов. 

Життя в кредит

За даними Центробанку Росії, зараз кредити мають 50 млн росіян — це майже 60% працездатного населення. З урахуванням членів їхніх сімей кредитами так чи інакше зачеплена більша частина населення. І, за даними все того ж Центробанку, в борги росіяни масово влазять саме з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Вибухове зростання кількості виданих позик фіксують саме з лютого 2022 року. І навряд чи це може бути збігом. 

Війна спричинила падіння рівня життя у РФ через санкції, девальвацію рубля і зростання цін, а також через величезні витрати на армію і військове виробництво. На це все Кремль виділяє понад третину бюджету країни, а на інше — грошей не вистачає. Росіяни стали біднішими й це змусило їх брати кредити. 

“За моїми оцінками, у 85-90% росіян реально падає рівень життя, вони біднішають і живуть дедалі гірше і гірше”, — каже російський економіст Владислав Жуковський.  

За словами експертів у сфері економіки, звичний рівень життя росіяни намагаються підтримувати кредитами. 

“Вони відчувають, що не вистачає грошей, тому що інфляція зжирає номінальне зростання доходів. Відповідно, вони зараз намагаються компенсувати цю недостачу, щоб зберегти звичний рівень життя і споживати приблизно як до війни”, — коментує російський економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв

Після повномасштабного вторгнення почався бум дрібних споживчих кредитів. До зарплати грошей не вистачає — доводиться брати позику. Іноді доходить до абсурду, коли люди беруть у кредит, наприклад, на дрова. 

Бідність і залежність від кредитів — масштабна проблема для населення Росії та це визнає навіть глава Центробанку. 

“Люди беруть кредити й від поганого життя, і від безвиході, тому що їм не вистачає доходів. У людей з невисокими доходами зберігається потреба в кредитах”, — говорила голова Центрального банку РФ Ельвіра Набіулліна.  

Побутову техніку і телефони росіяни беруть у кредит. Для того, щоб зібрати дітей до школи — беруть кредит готівкою. Якщо помер хтось із родичів, то за похорон починають платити на виплат. 

А для того, щоб погасити кредит — беруть новий і так по спіралі, яка закручується навколо боржника. Кредити беруть уже навіть не для того, щоб оплатити будь-яку покупку, а щоб виплатити старі борги, влазячи у ще більші нові. 

“Так це все закрутилося і закрутилося. Надалі вже була велика кількість позик — приблизно п’ятнадцять. Я заробляв, віддавав борги, а якщо не вистачало, то йшов і брав ще”, — розповідає боржник за кредитами Юрій

Кожен третій позичальник у Росії має не один кредит, а кілька. У кожного десятого — понад п’ять кредитів. У цьому теж зізнається керівництво Центробанку Росії — там кажуть, що потрібно щось із цим робити, інакше вся фінансова система завалиться. 

“Буває, що кредитів кілька. Я знаю випадок, коли в однієї людини їх було 27. Тут уже не вдасться розв’язати проблему, домовившись з одним кредитором”, — каже Михайло Мамут, керівник Служби із захисту прав споживачів і забезпечення доступності фінансових послуг Центрального банку Росії.  

У Центробанку обурюються, що росіяни живуть не за коштами. Кожен новий кредит доводиться брати під ще більші відсотки та борги зростають, як снігова куля. 

Уперше в історії РФ сума боргів росіян за набраними кредитами перевищила астрономічні 40 трлн рублів. Це більше, ніж річний бюджет Росії. За останній рік більше ніж удвічі зросла і сума прострочених позик — вона становить 1,5 трлн рублів. 

Рекордними темпами росіяни беруть мікропозики — їхня кількість у 2024 році зросла на 40%. Мікрофінансові організації (МФО) тепер на слуху у багатьох у РФ і відсотки там божевільні — 200-300% річних. 

“Мікрокредитування ставить людину в колосальну залежність від грошей і багато хто психологічно ламається. Вони готові на все, щоб погасити цей кредит”, — коментує економіст Олександр Савченко

Саме від безвиході людям доводиться звертатися до мікрофінансових організацій, бо банки їм відмовляють через погані кредитні історії, не виплачені вчасно відсотки або непогашені попередні заборгованості. 

Мікрофінансові організації стають останнім прихистком — вони поки що роздають кредити направо і наліво практично всім підряд. Таким чином, люди потрапляють у фінансову кабалу. 

“Я закривав, закривав і зупинився на тому піку, що в мене було понад 30 кредитів. Приблизно десять я закрив і залишилося близько двадцяти”, — розповідає боржник за кредитами Юрій. 

Далі кредитори залучають колекторів. Починається все з телефонних дзвінків сотні разів на добу — вдень і вночі відбувається психологічний тиск. Колектори тероризують і родичів, і колег по роботі боржника. Вимагають, щоб вони змусили його заплатити. 

Усе це було й раніше, але не в таких масштабах. Ще сім років тому до Путіна зверталися люди та просили навести лад з мікрофінансовими організаціями — обмежити або заборонити. Тоді російський диктатор був “за”, але тепер його позиція кардинально змінилася. 

“Ось прочитав на великому екрані: коли будуть ліквідовані мікрофінансові організації? А треба їх ліквідувати? Адже вони у своїй ніші працюють і допомагають багатьом людям”, — заявив Путін у 2024 році. 

Насправді МФО допомагають залізти у ще більші борги. Частка прострочених мікропозик у Росії досягла рекорду — у 2023 році їх було 46%. Даних за 2024 рік ще немає, але, ймовірно, тенденція зберігається. 

“Кожна третя мікрофінансова позика не повертається. Безумовно, ситуація буде далі погіршуватися”, — коментує російський економіст Владислав Жуковський. 

До росіян дедалі частіше у двері стукають боргові агенти, бо люди просто не можуть вчасно розплатитися за простроченими споживчими кредитами, автокредитами та іпотекою. У сімей з маленькими дітьми відбирають житло через те, що вони не можуть віддати борги. 

Віддавати часто просто нічого, особливо багатодітним сім’ям. За підрахунками Вищої школи економіки, 70% з них мають позики. Люди не можуть розплатитися, тому що економлять навіть на їжі та лікуванні. Безперспективних боргів у РФ стає дедалі більше. Уже навіть комуністи в російській Держдумі назвали закредитованість у країні «катастрофічною». За боржниками ганяються і колектори, і судові пристави. Путіну про все це відомо, але він у цьому зацікавлений. 

“Фінансовий гачок — найсильніший. Людину в такий спосіб загортають у павутиння, з якого вона не може вирватися, бо вся в боргах”, — каже економіст Олег Пендзин

Підпиши контакт — погаси кредит 

Що більше буде росіян із безнадійними боргами — то більше людей будуть змушені за гроші їхати на війну в Україну. “Погаси кредит і підпиши контракт!” — це дві сторони однієї медалі. Судові пристави вже відкрито підштовхують боржників підписувати контракти на участь у так званій “СВО”. 

“З квітня 2023 року в мене накопичилося загалом під мільйон боргів. З такою сумою кредитори цілком могли під мене підігнати кримінальну справу, і я зрештою погодився на пропозицію приставів підписати контракт із Міноборони”, — розповідає один із боржників журналістам видання “Верстка”.  

Він пережив жахи війни та втік, але тільки цим його історія відрізняється від історій тисяч інших росіян, які досі в окопах або вже мертві. Хоча починається все однаково.  

“Приходить молодий чоловік до судових приставів, а там просто на вході висять рекламні плакати про контракт із Міністерством оборони. Тоді в людини запитують, коли вона може сплатити борг, а вона — не може, роботи немає. Їй тоді кажуть, що ось висить реклама і можна сходити у військкомат”, — коментує пресаташе руху “Ідіть лісом” Іван Чувіляєв

Реклама із закликом підписувати контракт висить усюди — на вулицях, у метро, на парканах дитячих садочків і шкіл. На російському телебаченні триває безпрецедентна кампанія з агітації, регулярно крутять ролики із закликами їхати на так звану “СВО”. 

Реклама контракту з Міноборони РФ

Після підписання контракту з Міноборони обіцяють солідні щомісячні виплати. Герої агітаційних роликів часто бідні росіяни. Комусь, наприклад, не вистачає грошей, бо на заводі не платять зарплату. Людина змушена позичати у всіх. І ось вона наважується поїхати на війну, а після — всі щасливі. Фальш і рівень абсурду зашкалюють. 

У “СВО” і МФО тепер багато спільного — обидва ці слова з трьох букв зараз активно рекламують і в обох випадках обіцяють величезні гроші. Підхід держави до потенційних контрактників дедалі більше нагадує підхід мікрофінансових організацій до обдурення потенційних позичальників. Люди, які раніше велися на рекламу мікрокредитів, через що влізли у величезні борги, тепер так само ведуться на рекламу військових контрактів. 

“Зверталася жінка, у якої брат має ментальні проблеми. Він не служив в армії за призовом через психіатричний діагноз, а потім пішов і уклав контракт, бо взяв кредит. Людям, які працюють у пункті відбору за контрактом, начхати — їм важливо, що вони привели людину”, — коментує координаторка Руху свідомих відмовників від військової служби у РФ Олена Попова

Підписувати контакт із Міноборони РФ уже йдуть не тільки чоловіки, а й жінки, загнані в борги та злидні. Так, на війну вирушила багатодітна мати з Челябінської області Світлана Мазаміна. Вона кинула роботу в школі, де платили копійки. 

Ви в боргах, набридло існувати замість того, щоб жити? Так підписуйте контракт на “СВО” — просто кричить звідусіль реклама. У рекламі обіцяють значні за мірками звичайних росіян суми. Одноразова виплата в Москві — понад 2 млн рублів, а потім – понад 200 тис. на місяць. У новинах на російському телебаченні закликають — ідіть, інші ж ідуть! Люди приходять у пункти відбору сім’ями.

“Кількість охочих укласти контракти з Міністерством оборони останніми днями збільшилася”, — каже Путін.  

Насправді ж охочих підписати контракт стає дедалі менше, тому обіцяні виплати постійно підіймають. Про це вже говорять і провладні російські блогери. 

“Будь-який західний або ворожий розвідник відразу ж зробить висновки – людей в армії дуже не вистачає. Колишнього потоку контрактників недостатньо, і ворог одразу ж робить висновок про рівень втрат і про потік тих, хто нині бажає укласти контракт”, — каже російський блогер Максим Калашников.   

Кремль б’є в найболючішу точку росіян — бідність. Саме в найбільш депресивних регіонах Росії різко підвищують розмір винагороди за підписання контракту. Наприклад, у Кабардино-Балкарії одноразова виплата на початку літа 2024 року була 300 тис. рублів, а потім її підняли до 800 тис., а далі — до 1,1 млн. 

“Така сама ситуація в Карачаєво-Черкесії. Це один із найбідніших, депресивних і відсталих регіонів РФ. Зарплата у людей — 25-30 тис. рублів, а на контракті обіцяють виплатити 1,5 млн”, — коментує російський економіст Владислав Жуковський. 

Реклама контракту з Міноборони РФ

Нема чим платити кредит — іди на війну, фактично кажуть людям у найбідніших регіонах Росії. І тиснути Кремль намагається навіть через сім’ї. “Здай чоловіка до військкомату — отримай бонус” — так уже охрестили акцію, яку запустили в частині регіонів Росії. Її теж активно рекламують, зокрема в новинах.  

“По 50 тис. рублів отримуватимуть активісти за кожного чоловіка, який попрямує в зону СВО. У республіці фінансову підтримку отримує проєкт “Рекрут”. Для участі в ньому необхідно знайти потенційного контрактника, супроводити до найближчого військкомату для укладення контракту і дочекатися надходження грошей на рахунок”, — йдеться в рекламі. 

У рекламі це формулюють як “виплата за проявлену активність у залученні громадян на контрактну службу”, а експерти вже називають це нелюдським соціальним експериментом Кремля над росіянами. 

“Від безвиході сім’я вирішує на внутрішній раді відправити батька воювати. Гробові дозволять погасити кредит повністю — ось таке збочення моралі несе режим і війна. Це справді соціальний експеримент. Дружинам, матерям, дітям вигідно посилати на забій батьків, братів, синів”, — каже економіст Олександр Савченко.  

Російській владі не до моральних обмежень, їй потрібно вислужитися перед Путіним і виконати план з вербування. Наприклад, губернатор Ярославської області вже обіцяє людям дати по 100 тис. рублів, якщо вони приведуть родича або знайомого на підписання контракту. А в пункті відбору майбутньому солдату і його дружині будуть брехати. 

“Ніхто не скаже людині, що через кілька місяців вона може опинитися в найгарячішій точці на фронті і йти в наступ. Кажуть, що він буде нібито охороняти порядок і малюють абсолютно нереалістичну картину”, — каже координаторка Руху свідомих відмовників від військової служби у РФ Олена Попова. 

Ошукані боржники

За що тоді обіцяють контрактикам мільйони рублів? Правозахисники закликають росіян увімкнути критичне мислення. 

“Звичайно, все робиться для того, щоб поповнити лави тих, хто бере участь у військових діях на передовій”, — пояснює координаторка Руху свідомих відмовників від військової служби у РФ Олена Попова. 

У центрі відбору розповідатимуть, що контракт лише на пів року, а далі реклама малює щасливе повернення додому живим, здоровим, забезпеченим і без боргів. Але насправді контракт — безстроковий і продовжуватиметься автоматично. Повернутися можна тільки в труні. І не факт, що сім’я отримає гроші. 

“Дуже багато людей не можуть розраховувати на винагороду за смерть, тому що трупи просто не збирають із полів. І, відповідно, армійським генералам і бухгалтерам дуже вигідно, щоб трупи не прибирали з полів, тому що тоді не треба платити”, — розповідає російський економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв. 

Навіть із пораненнями російських солдатів відправляють до шпиталю поруч із передовою і потім назад на фронт. Списують лише тих, хто залишився без рук і ніг, але і в цій ситуації виплати не гарантовані. 

“Треба ще повоювати за те, щоб ви, втративши обидві ноги, отримали якусь компенсацію і страхові виплати. Може, доведеться навіть наймати адвоката. Зрештою на адвоката і тяжби будуть витрачені гроші розміром із компенсацію за поранення”, — каже Іван Чувіляєв, пресаташе руху “Ідіть лісом”. 

Відправлення на війну не вирішує фінансових проблем і не рятує від боргів. Про це говорить досвід тисяч контрактників, які навіть записують відеозвернення до російської влади через те, що їм не платять обіцяні гроші. 

“Ми всі — контрактники з Оренбурзької області. Хочу звернутися до всіх з приводу губернатора нашої найбагатшої області в Росії, яка не може знайти грошей для виплат військовослужбовцям. У нас у всіх є сім’ї, діти, онуки. Ми не можемо заплатити за комуналку, за світло, за газ, тому що наш губернатор вважає, що гроші потрібні більше йому, а не нам і нашим сім’ям”, — кажуть ошукані контактники у відеозверненні. 

Замість грошей — жорстокість командирів, які женуть в атаку на вірну смерть. Лише на фронті контрактники розуміють, що їх ошукали, щоправда, вже пізно. Людям обіцяють, що вони копатимуть окопи на кордоні або працюватимуть водіями. Насправді контактників кидають на штурми. 

А інколи контрактники на фронті змушені ще й давати гроші своїм командирам на поточні потреби, а їхнім родичам доводиться влазити в іще більші борги, так і не отримавши обіцяного від держави. 

Контракт на “СВО”, як і договір з МФО, часто ні до чого доброго не приводить. 

“Усі йдуть на війну за грошима. Вони не розуміють, які там смерті, які там поранення, як переживають їхні дружини”, — розповідає полонений російський солдат. 

Безплатний сир буває тільки в мишоловці, а безнадійні борги — це ще не привід іти вмирати на розв’язаній Кремлем війні. Економісти кажуть, що є рішення краще. 

“Існує процедура банкрутства. У Росії є закон про банкрутство фізичних осіб, який передбачає, що якщо ти винен банку або мікрофінансовій організації, то ти можеш подати заяву на банкрутство. Ніхто за це не буде судити або катувати. Починається процедура банкрутства, описується майно, а якщо у боржника єдина квартира, то його не виселять”, — розповідає російський економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв. 

Частину доходів людини утримуватимуть як сплату боргу протягом тривалого часу, але це краще, ніж загинути на безглуздій війні. Правозахисники закликають росіян триматися якомога далі від військкоматів. 

Краще бути в боргах, але живим і з не покаліченою війною психікою. Якими б не були проблеми з колекторами, судовими приставами — це ніщо порівняно з тим пеклом, яке чекає на передовій. Війна принесла росіянам бідність і залежність від непомірно дорогих позик. І війна нібито має стати панацеєю від цієї фінансової кабали. 

Пропаганда переконує підписати контракт і всі проблеми нібито самі собою вирішаться, а борги — випаруються, але в реальному житті так не буває. Адже потім та ж пропаганда скаже віддавати борг путінському режиму. Життя неоціненне і нерозумно віддавати його за списання боргів за кредитом, а тим паче за ірраціональне і маніакальне прагнення кремлівського диктатора захопити чужу країну. 

Читайте також: Убивство свободи слова: як Путін задушив незалежну журналістику в Росії

Прямий ефір