15 вересня проєкт Державного бюджету на 2022 рік був затверджений Кабінетом міністрів і поступив у парламент. Тепер слово – за депутатами.
Основні цифри та пріоритети
Основні показники головного фінансового документа України наступні:
зростання ВВП – 3,8%;
доходи – 1277,7 млрд грн (+161,7 млрд грн);
витрати – 1465,7 млрд грн (+103,1 млрд грн);
дефіцит – 188 млрд грн;
інфляція – 6,2%;
курс – 28,6 – 28,7 грн / дол.
Також були оприлюднені пріоритети держбюджету-2022:
зарплати лікарів – зростання у 1,6 рази;
кошти на інфраструктуру – +9,9 млрд грн;
зростання витрат на інклюзивну освіту – +30%;
забезпечення житлом ветеранів АТО / ООС – на 100% що стоять в черзі;
витрати на цифровізацію – зростання у 1,9 рази;
мінімальна стипендія – 2 000 грн, стипендія відмінників – 2 550 грн;
сектор безпеки та оборони – 5,95% ВВП;
підготовка всеукраїнського перепису населення.
Соціальні показники держбюджету-2022:
мінімальна зарплата: з 1 січня – 6 500, з 1 жовтня – 6 700 грн;
прожитковий мінімум: з 1 січня – 2 393 грн, з 1 липня – 2 508 грн, з 1 грудня – 2 589 грн;
витрати на пенсії – 200,6 млрд грн;
витрати на пільги та субсидії – 41,4 млрд грн;
витрати на соціальну допомогу – 66,6 млрд грн
Крім того, з жовтня 2022 року українські пенсіонери отримуватимуть доплати. Про це повідомив прем’єрміністр України Денис Шмигаль.
“Важливе рішення щодо підтримки українських пенсіонерів – у продовження ініціатив президента України – стосуватиметься підвищення щомісячних доплат до наявного пенсійного забезпечення. З 1 жовтня 2022 року пенсіонерам у віці 70-75 років будуть встановлені додаткові щомісячні доплати в сумі до 300 грн. Це стосуватиметься тих категорій громадян, пенсія яких менша за розмір середньої заробітної плати за 2020 рік. Це продовження системної політики в напрямі встановлення більш справедливих соціальних виплат”, – наголосив прем’єр.
Шмигаль також нагадав, що з жовтня 2021 року пенсіонери у віці 70-75 років почнуть отримувати доплати по 400 грн., А з минулого року відповідні доплати по 500 грн. почали отримувати люди старше 80 років.
МВФ, соціальні гарантії та безпека
Основні пріоритети проєкту державного бюджету України на 2022 рік у програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA коментує економічний експерт Олег Пендзин.
Ведуча програми – Альона Чорновол.
– Проєкт бюджету ще може змінитися. Але з того, що ми бачимо зараз, які цифри важливі?
– Основні макроекономічні показники, закладені до цього бюджету, ухвалені навесні цього року в бюджетній декларації, де на три роки визначали основні пріоритети. І ось ми побачили, що основні цифри знайшли реалізацію в цьому проєкті бюджету. Не все, звісно, що на сьогоднішній момент позначено, буде реалізовано. Але ми це і по 2021 року бачимо: не зовсім виконані прогнози щодо дуже багатьох очікуваних економічних показників.
Зокрема питання, пов’язані з тією ж інфляцією. Я хочу нагадати, що до бюджету цього року була закладена інфляція на рівні 8,2%. Зараз у нас трошки більше 10%. Ось ми бачимо на графіку, що інфляцію у 2022 році прогнозують на рівні 6,2%. Я все-таки сподіваюся, що Національний банк і уряд виведуть країну до інфляції в 6,2%. Проте поки ми бачимо перевищення.
Так само, як і з курсом. Хочу нагадати, що до бюджету-2021 був закладений курс 29,2 грн / дол. Сьогодні у нас курс значно міцніший, і він десь на рівні 27 грн / дол. Курс 28,6-28,7 – це знову ж таки курс із бюджетної декларації. Цілком можливо, він буде трішечки меншим.
Так що в будь-якому разі на нас з вами чекає досить серйозна робота над бюджетом. І між першим і другим читанням на нас чекають серйозні зміни. Тим більше, приїжджає Міжнародний валютний фонд, який теж візьме участь в обговоренні бюджету. Хоча основні моменти, пов’язані з вимогами МВФ, вже закладені до проєкту бюджету, який зараз поданий до Верховної Ради. Зокрема зменшити серйозний дефіцит.
Дефіцит прогнозується у 188 млрд грн, а цього року у нас 143 млрд грн. Вважайте, дуже серйозне підсумкове зменшення дефіциту за цим роком. У принципі, це позитивно. Це відображення процесу виходу економіки з кризи.
– Проте що ці цифри означають, і як ми можемо витратити більше, ніж маємо?
– Справа в тому, що для того, щоб витратити більше, ніж ми маємо, необхідно запозичувати. Це об’єктивний процес. І в цьому бюджеті десь порядку 450 млрд грн ми повинні будемо запозичувати для того, щоби перекрити взяті раніше на себе зобов’язання, і віддати борги, й плюс рефінансувати той дефіцит бюджету, який є. Нагадаю, що дефіцит – це коли ми витрачаємо більше, ніж заробляємо. Тобто на різницю між нашими витратами та доходами й беруться ось ті кредити, які плануються.
– На що нам чекати в соціальних показниках? Давайте, наприклад, про пенсії.
– Щодо 200 млрд, йдеться не про всю суму, яка знаходитиметься у Пенсійному фонді, а про дотації державного бюджету Пенсійному фонду. Коли ми говоримо про прожитковий мінімум, ми повинні пам’ятати, що в першому читанні ухвалений закон, який істотно змінює величину прожиткового мінімуму.
Якщо парламентарії встигнуть до кінця розгляду бюджету 2022 року розглянути і прийняти нові підходи до прожиткового мінімуму, то він у нас істотно зросте. Цілком можливо, що 2022 рік ми ще проведемо з усілякими досить низькими цифрами прожиткового мінімуму, а вже з 2023 року будуть принципово нові цифри, які будуть мінімум удвічі вищіми.
Більш того, Мінсоцполітики щомісяця публікує на своєму офіційному сайті фактичний прожитковий мінімум, який для працездатного населення сьогодні становить майже 5 тис. грн – за цифрами, які публікує Мінсоцполітики. Тому, якщо буде ухвалений і новий закон у другому читанні, то ми побачимо інші цифри в прожитковому мінімумі.
Що стосується пільг і субсидій, тут 41 млрд передбачений. Я хочу нагадати, що цього року на субсидії та пільги було виділено 36,5 млрд, і уряд зараз вніс зміни до державного бюджету, який передбачає збільшення витрат на пальне ще на 12 млрд. Тобто, в принципі, десь загальна величина пільг і субсидій, виділених на 2021 рік, і буде близька до 50 млрд. Ось на майбутній рік у бюджеті 41 млрд, але я думаю, що ця цифра коригуватиметься, виходячи з цін на енергоносії, які, цілком можливо, коригуватимуться у зв’язку з процесами на європейських газових ринках, і відповідно до зміни цін на електричну енергію, яка споживатиметься населенням.
– Хто з українців уже наступного року може розраховувати на доплату до пенсій за віком, про які сказав пан Шмигаль?
– Щороку у нас відбуваються спеціальні доплати за віком. Перший етап у нас був тим, які старші 80-ти, цього року – тим, які старше 75-ти. Власне, на майбутній рік передбачається підключити тих, які досягли 70-річного віку.
Основна маса пенсіонерів потрапляє під ці доплати, тому що середня пенсія в Україні сьогодні десь на рівні 3,5 тис. грн.
Хочу нагадати, що навесні наступного року, відповідно до чинного закону, на пенсіонерів чекає індексація пенсій, за формулою, яка передбачатиме 50% зростання середньої заробітної плати плюс 50% індексу інфляції. Цього року пенсіонери отримали доплату в розмірі 11% до власної пенсії. Хоча ще раз повторюю: це вкрай низькі цифри, й ми розуміємо, що пенсіонери однозначно повинні отримувати більше, і єдиний спосіб забезпечити пенсіонерам більш гідне життя – це підняття їхніх пенсій. Тому уряд робить усе для того, щоби кожного року робити якісь доплати для пенсіонерів.
На майбутній рік будуть окремі доплати для “чорнобильців”, для військових пенсіонерів. Це все передбачено в межах дотацій, які в 200 млрд грн прийдуть до Пенсійного фонду на майбутній рік.
– Витрати на сектор безпеки та оборони в держбюджеті-2022 передбачені на рівні 5,95% від ВВП. Ваша думка про таку пріоритетність у держбюджеті?
– Насправді це багато. Цього року 5%. І якщо ми подивимося на приклад країн, які входять до Північноатлантичної співдружності, то у них в межах їхніх бюджетів виділяються менші суми. Лише американці дозволяють собі виділяти близько 5% на подібні цілі. А в європейських країнах цифри на безпеку та оборону менше – на рівні 1,5-2%. Отже, щодо цього Україна насправді витрачає відповідно до своїх доходів досить багато на цю мету.
Але це прямо пов’язане з агресією Російської Федерації, і з тими процесами, що є сьогодні на сході України. Так що це однозначно позитивний момент, який посилить оборонну здатність української армії та держави загалом.
Раніше Денис Шмигаль заявив, що мінімальна зарплата лікаря у 2022 році становитиме 20 тис. гривень.