Кредит на 20 млрд доларів, який погашатимуть коштом доходів від заморожених російських активів, стане для України подушкою безпеки в період передання президентської влади у США. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, член-кореспондент Української академії геополітики і геостратегії Станіслав Желіховський.
“Зараз Україна перебуває в дуже непростому періоді, періоді фактично піковому в контексті протистояння російській агресії. І нам ці гроші дуже важливі, особливо коли в Сполучених Штатах Америки відбувається транзит влади, і ми не знаємо, якою буде допомога з боку Сполучених Штатів за часів другої адміністрації Дональда Трампа. Я думаю, що якраз-таки ось ця подушка безпеки буде нам дуже важлива і під час цього транзитного періоду, і під час початку правління Трампа, який розпочнеться 20 січня наступного року”, — сказав він.
Політолог вважає, що це рішення було узгоджено між командами Джо Байдена та Дональда Трампа.
“Не виключаю, що це й сталося зі схвалення і Дональда Трампа, і представників його оточення. І я думаю, що найближчим часом ми все-таки отримаємо ці кошти та зможемо почуватися більш упевнено на тлі всіх тих викликів, які існують для нас. Але ми також маємо розуміти, що під час адміністрації Трампа можуть бути певного роду коригування, хоча, в принципі, за тими сигналами, які надходять, нам Америка продовжуватиме давати фінансування, але ми не знаємо, звісно ж, у яких це може бути обсягах”, — сказав Желіховський.
Він зазначив, що команда Трампа виробляє стратегію в контексті мирного врегулювання російсько-української війни, й наразі є дуже багато припущень, інформаційних вкидань та дезінформації з цього приводу.
“Судячи з тих заяв, які зараз ми можемо почути, зокрема від української сторони, від президента Володимира Зеленського, що все-таки Трамп націлений на те, щоби мир настав із позиції сили, а це значить, що Україна отримуватиме ті кошти, які нам важливі, зокрема й фінансові, і таким чином ми зможемо, скажімо так, маючи надійніший тил та вищі переговорні позиції, вже сідати за стіл перемовин із Росією, коли б вони не були. Ну, сподіваємося, що справді так і буде, що Україна не залишиться без допомоги, що Україна та Сполучені Штати лише зміцнюватимуть свою співпрацю, тому що в нас спільна мета — боротися з тими викликами, які мають місце бути в сучасній геополітиці”, — сказав політолог.
Читайте також: 20 млрд доларів кредиту виділили США Україні за рахунок доходів від заморожених росактивів
Нагадаємо, Україна та Європейський Союз погодили надання Києву кредиту на понад 18 млрд євро у межах проєкту, підтриманого “Групою семи” (G7). Це п’ята фінансова програма ЄС із підтримки Києва з початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Брюссель вже виділив понад 25 млрд євро. На цей раз позику буде погашено за рахунок агресора.