Виділити Україні 1 млрд євро на закупівлю боєприпасів та ще 1 млрд — на поповнення власних запасів запропонував голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель після участі у неформальній зустрічі міністрів оборони країн Євросоюзу у Стокгольмі (Швеція). Тим часом США вивчають можливість встановлення ракет класу “повітря — повітря” на українські МіГи, а інші західні партнери України обіцяють найближчим часом передати необхідне озброєння, повідомляє FREEДОМ.
Росія вкотре атакувала ракетами українські міста, їхню енергетичну та цивільну інфраструктуру, вночі у четвер, 9 березня. Запустила 81 ракету різних типів та безпілотники. Це сталося наступного дня після того, як у Стокгольмі міністри оборони країн Євросоюзу обговорювали подальше постачання Україні необхідного озброєння.
“Пріоритет номер один — засоби ППО, а також боєприпаси, боєприпаси та ще раз боєприпаси. Тому я підтримую ініціативу мого друга [міністра оборони Естонії] Ханно Певкура про 1 млн снарядів для 155 міліметрових артилерійських систем і більше стволів для цього та БМП для “залізного кулака”, більше танків типу “Леопард” та іншого від цієї силової коаліції. І ми будемо готові до контрнаступу”, — заявив міністр оборони України Олексій Резніков.
Євросоюз налаштований і надалі надавати військову підтримку Україні. Про це свідчить те, що посли ЄС затвердили виділення додаткових 2 млрд євро з Європейського фонду миру. Половина цієї суми, на пропозицію голови європейської дипломатії Жозепа Борреля, має бути спрямована на закупівлю боєприпасів для України.
“Війна в Україні продовжується. Ідуть запеклі, важкі бої. Росія продовжує бомбардувати та знищувати всю громадьську інфраструктуру з великою кількістю жертв зі свого боку. А Україні потрібно більше боєприпасів. Питання у тому, як надати боєприпаси, які потрібні Україні для продовження оборони”, — зазначив верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель.
На думку комісара ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретона, щоб задовольнити всі потреби, європейська оборонна промисловість має перейти до моделі економіки воєнного часу.
“Зараз ми перебуваємо у вирішальному моменті для нашої підтримки України. Цілком необхідно, щоб ми перейшли до свого роду режиму військової економіки з погляду постачання та оборонної промисловості. Ми маємо зробити все можливе, щоб забезпечити Україну, особливо боєприпасами”, — наголосив комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон.
Польща та Словаччина передадуть Україні літаки МіГ-29. Про це президент Польщі Анджей Дуда заявив в інтерв’ю CNN. Наміри підтвердив і голова Міноборони Словаччини Ярослав Надь. Влада Південної Кореї схвалила експортні ліцензії для Польщі на постачання Україні гаубиць Krab (“Краб”) із південнокорейськими комплектуючими.
“Найближчими тижнями найкращий спосіб забезпечити Україну боєприпасами — це поділитися вже наявними запасами боєприпасів європейських армій. Нам не потрібно чекати, поки вони будуть зроблені. Ми маємо використовувати те, що вже зроблено і накопичено чи вже законтрактовано і буде вироблено найближчими днями”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
Міністри оборони європейських країн виступають за те, щоб мінімізувати бюрократичні процедури, які зазвичай супроводжують усі держзамовлення.
“Чого я не хочу бачити, так це того, що ми копаємося в бюрократії і не дивимося, яка мета, а мета — 1 млн снарядів для України”, — наголосив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
До кінця березня Євросоюз закінчить навчання понад 11 тис. українських військових. Вони зможуть ефективніше відбивати атаки російської армії, а також йти в контрнаступ.
Читайте також: Євросоюз готовий до спільної закупівлі снарядів для ЗСУ — деталі (ВІДЕО)