Країни Північної Європи усвідомлюють загрозу з боку Росії. Багато з них мають спільні кордони з країною-агресором і розуміють, що поразка України у війні може призвести до розширення російської агресії. Про це сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Максим Джигун, коментуючи результати візиту президента України до Ісландії, включно з участю в саміті та виступом на 76-й сесії Північної ради.
“Північна рада — це організація, яка завжди вирізнялася активною підтримкою України з початку повномасштабного вторгнення Росії. Країни організації завжди допомагали Україні не тільки в плані фінансовому і політичному, а й військовому”, — сказав він.
Як зазначив політолог, за підсумками поїздки президента Володимира Зеленського до Ісландії хотілося б почути про нові пакети допомоги для України. Ці очікування підтвердилися.
Так, уже під час пресконференції учасників саміту Україна — Північна Європа прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре оголосив про виділення пакету допомоги на суму 500 мільйонів євро.
“Також ми почули і про чергове нагадування Швеції країнам Європейського Союзу про необхідність посилювати допомогу Україні. Північні держави, як і ми, розуміють загрозу з боку Росії. Багато з них мають фізичні кордони з цією країною і усвідомлюють, що поразка України в цій війні призведе до подальшої агресії з боку Росії, зокрема і проти північних держав. Тому саміт, я вважаю, був досить успішним”, — наголосив він.
Крім того, Джигун додав, що країни Північної Європи становлять значний інтерес для України в контексті військової допомоги, особливо в питанні передачі винищувачів F-16.
“Ми розуміємо, що як у Норвегії, так і в Данії є винищувачі F-16. Також ми усвідомлюємо, що Норвегія виробляє велику кількість самохідних артилерійських установок та інших військових систем, які важливі для України. Тому пошук варіантів взаємодії, таких як ті, що вже були реалізовані, коли Данія закуповувала в українських виробників і оплачувала виробництво систем “Богдана”, працює правильно. Це дає необхідний ефект не тільки у військовому, а й в економічному плані, оскільки українські виробники виготовляють ці машини. Думаю, всі ці питання обговорювалися”, — підсумував Максим Джигун.
Читайте також: Найпослідовніші союзники: результати зустрічі Зеленського з лідерами країн Північної Європи проаналізували експерти
Нагадаємо, напередодні в Ісландії відбувся четвертий саміт Україна — Північна Європа. За його підсумками президент Володимир Зеленський заявив, що північні країни надаватимуть Києву оборонну підтримку, зокрема, у виробництві зброї, а також допоможуть у підготовці до зими та будівництві укриттів.