Лідери 23 країн підписали на полях саміту НАТО у Вашингтоні Український договір (Ukraine Compact), який гарантує Києву підтримку. Держави зобов’язалися постійно надавати Україні допомогу у сфері безпеки, оборонної промисловості, а також постачати озброєння та надавати необхідну економічну підтримку. Окремим пунктом прописали алгоритм дій, якщо Росія повторно нападе на Україну, повідомляє FREEДОМ.
Країни зобов’язуються надавати всіляку допомогу для оборони.
“Ми робимо ще один важливий крок у нашій колективній підтримці України. Ми називаємо його Угодою про Україну. Минулого року країни “Великої сімки” підписали декларацію про довгостроковий захист України, не тільки на час цієї війни, а й після перемоги. Ще 25 країн швидко приєдналися до них і пообіцяли провести переговори і підписати двосторонні угоди про безпеку з Україною. Тепер, рік потому, понад 20 країн плюс Європейський Союз завершили і підписали ці угоди”, — зазначив президент США Джо Байден.
До блоку НАТО входить 32 країни. Документ не стали підписувати Албанія, Болгарія, Угорщина, Греція, Північна Македонія, Румунія, а також Словаччина, Туреччина, Хорватія і Чорногорія.
Президент Зеленський підписання цього документа назвав значущим досягненням для України. Однак наголосив, що гарантії безпеки від країн-партнерів посилюють Україну, але не є підміною мети країни стати членом НАТО в майбутньому.
“Минулого року на саміті НАТО у Вільнюсі ми зробили дуже сильний крок, ухваливши декларацію G7 щодо безпеки для України. Ми не гаяли часу, і тепер у нас є надійна архітектура гарантій безпеки. Дякую президенту Байдену за його лідерство та всі зусилля, спрямовані на наповнення нашої безпекової співпраці рішучими діями. Є 23 сильні угоди, і будуть ще угоди з іншими країнами. Цей Український договір, який ми формуємо, виводить наші відносини на новий рівень. Це значуще досягнення для України та всіх нас”, — написав український лідер у Telegram.
З основних зобов’язань, які взяли на себе країни-підписанти договору Ukraine Compact, — підтримка нагальних потреб України у сфері оборони, посилення армії, яка в майбутньому зможе забезпечити надійну оборону.
Також у документі прописали швидку колективну реакцію в разі нової агресії Кремля щодо Києва. У резолюції наголосили на непохитній прихильності до вільної, незалежної, демократичної та суверенної України, а незаконне і неспровоковане вторгнення Росії вкотре назвали загрозою міжнародному миру і безпеці.
Читайте також: ППО, F-16 і “міст у НАТО”: повні підсумки саміту Північноатлантичного альянсу для України