Країни БРІКС навряд чи зможуть замінити долар юанем – причини назвав політолог-міжнародник

Сі Цзіньпін на саміті БРІКС 2023 року. Фото: ap.org

Імовірність того, що в країнах БРІКС (BRICS — абревіатура, складена з перших букв назв країн — Brazil, Russia, India, China, South Africa) юань замінить долар, перебільшена. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог-міжнародник, професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету Максим Ялі.

Він зазначив, що економіка Китаю, який зараз є лідером БРІКС та намагається вибудувати альтернативу G7, залежить від США та Європейського Союзу.

“Це їхні найбільші торговельні партнери. Тому грати самостійну гру, не озираючись на Захід, тим паче протиставляти себе міжнародному економічному порядку, що склався, з претензіями на створення нової геополітичної осі, як уже лунали заяви, скажімо так — надто рано говорити про те, що це реально”, — сказав Ялі, додавши, що певні передумови для цього все ж є.

Він нагадав, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у низки країн посилилися зв’язки з Китаєм. Те, що, наприклад, країни Перської затоки хочуть приєднатися до БРІКС, за словами Ялі, свідчить про те, що вони шукають альтернативу впливу Заходу і намагаються адаптуватися до нової реальності.

“Наприклад, для країн Перської затоки основний ринок збуту — це Китай. Цим усе і пояснюється. Але те, що вони перейдуть на торгівлю навіть у юані, не кажучи вже про рублі, віриться насилу, тому що це невигідно. І, як ми знаємо, китайська грошова одиниця не є вільно конвертованою валютою. І Пекін протягом десятиліття майстерно маніпулював із процентною ставкою якраз для того, щоб їхній експорт був максимально вигідним. І коли в них були певні економічні проблеми всередині країни, вони легко його коригували. Тобто це не вільно конвертована валюта, її неможливо вільно придбати, не кажучи вже про масштаби. Тож прогнози про те, що юань стане новою світовою резервною валютою, замінить долар, а ця організація стане реальною альтернативою G7, наприклад, — це занадто перебільшено”, — сказав політолог-міжнародник.

Він наголосив, що країни БРІКС занадто різні за своєю ідеологією та культурою, а об’єднує їх усіх переважно антиамериканізм.

Читайте також: БРІКС не зможе суттєво змінити світоустрій: про проблеми та розбіжності всередині об’єднання розповіла експерт

Нагадаємо, XV саміт БРІКС проходить 22-24 серпня в південноафриканському місті Йоганнесбурзі. Одна з головних тем переговорів — розширення БРІКС. Офіційні представники ПАР повідомляють, що понад 20 держав подали заявки на вступ до організації. Серед них як країни-ізгої — Білорусь та Іран, так і економічні партнери США — Саудівська Аравія та Арабські Емірати. Друга головна тема саміту БРІКС — зниження залежності від долара.

Прямий ефір