Естонія, Литва і Латвія лідирують за обсягом допомоги Україні, якщо її вимірювати у співвідношенні до ВВП цих держав. Темпи допомоги та політична підтримка з боку країн Балтії тільки збільшуються. Вони є одними з найбільш відданих союзників України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Ігор Рейтерович.
“Ці країни намагаються максимально допомогти Україні, в силу своїх можливостей, розуміючи, що ця допомога, зокрема, мінімізує майбутні ризики безпосередньо для них”, — зазначив Рейтерович.
Він нагадав, що в України і до широкомасштабного вторгнення Росії з країнами Балтії були дуже хороші стосунки, оскільки ми маємо схожі погляди на всі процеси, що відбуваються в Європі.
“Ці країни виступають за якнайшвидший вступ України до Європейського Союзу, до НАТО, оскільки вони розуміють, що є певний регіональний аспект, пов’язаний із системою безпеки, в якій і цим країнам, і деяким іншим, і, звісно ж, Україні відведено особливе місце. У цьому плані всі урядові зустрічі, обговорення, нові ідеї щодо подальшої співпраці, підтримки України в нас завжди були на досить високому рівні”, — сказав гість ефіру.
Темпи допомоги Києву від країн Балтії не зменшуються, а, навпаки, тільки збільшуються. А можливості для співпраці — розширюються.
Говорячи про фінансову допомогу Україні, політолог наголосив, що варто дивитися не на конкретну суму, а на відсоткове співвідношення з ВВП чи бюджетом балтійських країн.
“Якщо подивитися в такому контексті на Естонію, Литву, Латвію, то вони виділяють 2% і більше взагалі від свого ВВП на підтримку України. У цьому плані в них найвищий показник надання допомоги. Якби в них ВВП був на порядок більшим, вони б ще більше допомоги виділяли Україні. Але вони пропорційно дають набагато більше, ніж це роблять, наприклад, деякі інші країни. І ми за це їм щиро вдячні”, — акцентував Рейтерович.
Він також звернув увагу, що не менш важливою для України сьогодні є політична підтримка з боку держав Балтії.
“Їхня політична підтримка перебуває на дуже високому рівні. Вони є одними з основних лобістів вступу України до НАТО і Європейського Союзу, оскільки прекрасно розуміють, що без України, особливо східний фланг Альянсу, це — одна історія. І зовсім інша — з Україною. Це набагато вигідніше цим країнам з точки зору, зокрема, вирішення своїх проблем, які для них є надзвичайно актуальними. Оскільки країни Балтії мають спільний кордон безпосередньо з Російською Федерацією і з Білоруссю, що, за великим рахунком, одне і теж у контексті певних можливих провокацій або навіть ведення бойових дій у майбутньому. Тому вони таку увагу приділяють співпраці з Україною і надають максимальну підтримку, яку можуть собі дозволити, а іноді навіть більше”, — резюмував політолог.
Читайте також: Пакет допомоги Україні майже на 10 млн євро затвердив уряд Латвії — що він передбачає
Раніше повідомлялося, що Литва передасть Україні додатково 3 тис. безпілотників та виділить 15 млн євро для реабілітації українських військових.
Нагадаємо, Латвія домагатиметься введення додаткових тарифів на ввезення всієї російської агропродукції, а не лише окремих товарів.