Країни Балтії перемогли в боротьбі за енергетичну незалежність від РФ, — Юрконіс

Вітіс Юрконіс. Фото: lrt.lt

Країни Балтії завершили важливий крок на шляху до енергетичної незалежності, відключившись сьогодні, 8 лютого, від енергетичного кільця БРЕЛЛ, яке з’єднувало енергосистеми Білорусі, Росії, Естонії, Литви та Латвії. Тепер системи трьох балтійських країн синхронізуватимуться з європейською. Ця подія стала кульмінацією багаторічної боротьби за незалежність і звільнила їх від російського енергетичного впливу. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розказав литовський політолог, керівник литовського офісу Freedom House Вітіс Юрконіс.

“Це останній крок до нашої незалежності. Для Литви першим кроком було відновлення незалежності 1990 року, другим — виведення російських військ, третім — вступ до євроатлантичної спільноти. А зараз, нарешті, відбувся четвертий крок — повне відключення від БРЕЛЛ й досягнення енергетичної незалежності”, — зазначив експерт.

Цей процес був складним та потребував значних зусиль. Євросоюз виділив понад 1,2 млрд євро на реалізацію цього проєкту, проте влада запевняє, що для споживачів зміни будуть мінімальними.

Відключення від БРЕЛЛ стало символом перемоги над російським шантажем, який Москва використовувала для маніпуляцій із державами Балтії.

“Ми знаємо, що Кремль використовував енергоресурси як інструмент маніпуляції та шантажу. Цей момент історичний, тому що на наших очах ми виходимо з останнього кола російського впливу”, — наголосив Юрконіс.

Російський енергетичний шантаж країни Балтії та Європа загалом відчули особливо гостро після початку Кремлем повномасштабної війни проти України.

“Основний пік шантажу ми відчули на початку 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення в Україну. Росія шантажувала Європу, створюючи штучні проблеми з постачанням газу та електроенергії. Це було дуже помітно, і ми усвідомили, що можемо опинитися в повній залежності від примх Кремля”, — розповів литовський політолог.

Крім того, для європейських країн існує моральний бік питання: доходи від продажу російських ресурсів ідуть на війну проти України, а їх удавана дешевизна спричинена варварським способом видобутку.

“Ціна російських енергоресурсів нечесна. Ми знаємо, що за цим стоять екологічні руйнування та насильство. Уся ця система підтримує режим Кремля, який використовує прибуток від продажу цих ресурсів для ведення воєн і агресій”, — акцентував спікер.

Попри спроби деяких країн ЄС відновити відносини з Кремлем, довгострокова відмова від російської енергетики неминуча, вважає литовський політолог.

“Це питання часу. Ми бачимо, як уся Європа починає розуміти, що залежність від Росії не тільки небезпечна, а й економічно невигідна. І хоча шлях був довгим, у довгостроковій перспективі цей вибір принесе вигоду всім країнам Європи”, упевнений Вітіс Юрконіс.

Читайте також: Країни Балтії остаточно розривають енергетичні зв’язки з Росією

Нагадаємо, про вихід із БРЕЛЛ Литва, Латвія та Естонія повідомили у липні 2024 року. А 8 лютого повністю відключилися від енергетичного кільця, яке було спадщиною Радянського Союзу та використовувалося РФ як інструмент маніпуляцій і шантажу.  

Читайте також: Країни Балтії синхронізують енергомережі з ЄС — рішення прокоментували в Єврокомісії

Прямий ефір