Прикордонна охорона Латвії викликала з відпусток усіх співробітників та запросила додаткову підтримку в поліції та армії. У відомстві причиною називають гібридну загрозу Білорусі. Лише за добу 14 серпня із сусідньої країни до Латвії намагалися незаконно проникнути 96 людей, передає FREEДОМ.
Служба держбезпеки Латвії виявила в інтернеті заклики приєднуватися до ПВК “Вагнер”. У серпні в Польщі спецслужби затримали двох агітаторів, які розклеювали листівки та розповсюджували пропагандистські матеріали з рекламою найманців Пригожина. Після передислокації “вагнерівців” до Білорусі вони стали головною загрозою нестабільності для сусідніх країн.
“Росія промацує рішучість НАТО. Намагається продемонструвати, що НАТО не готове до протистояння з Росією. Звичайно, тут є частина правди в тому, що НАТО не готове до повномасштабного протистояння, намагається його уникнути і до останнього не йтиме на ескалацію зі свого боку. Але це хибно сприймати як слабкість. Це скоріше відповідальність. НАТО тепер змінило доктрину на встановлення на кордонах супротивника, відкидання його вглиб його території і далі боротьбу з ним на його територіях”, — сказав політолог Олег Саакян.
Москва і Мінськ використовують як інструмент тиску і мігрантів. Ще 2021 року режим Лукашенка організував транзит мігрантів із Близького Сходу та спровокував кризу на кордонах із сусідами. Тепер кількість спроб незаконного перетину кордону знову різко зросла. Латвія та Литва посилюють прикордонний контроль. Вільнюс оголосив про закриття двох КПП на кордоні з Білоруссю.
“Всі розуміють, що це робить Путін, що це робить Росія, але безпосередньо як би не доведено, як це було в Криму — “добрі зелені чоловічки”. Пам’ятаєте, так? Тут те саме. Навіть ті самі провокації на кордоні. Це можуть бути мігранти, серед яких можуть бути бойовики “Вагнер”, — каже Максим Плешко, організатор ГО “Центр Білоруських Комунікацій”.
Окрім країн Балтії, провокації Мінська та Москви спрямовані на Польщу. На початку серпня два білоруські вертольоти демонстративно зайшли у повітряний простір країни. До цього, під час зустрічі з Володимиром Путіним, Олександр Лукашенко говорив про те, що “бійці ПВК “Вагнер” рвуться до Польщі”. У відповідь Варшава створила військову оперативну групу для проведення операції “Ренгав”. Її мета — навчання та підготовка військ на кордоні з Білоруссю та створення резерву на випадок погіршення ситуації.
“Немає сумніву, що польський кордон під загрозою. Ми спостерігаємо постійний тиск на польський кордон, спроби нелегального перетину кордону мігрантами, яких заохочує білоруський режим. Безперечно, білоруський режим співпрацює з Кремлем. Ця акція спрямована проти Польщі з метою дестабілізації нашої країни”, — заявив Маріуш Блащак, міністр національної оборони Польщі.
Крім того, у Польщі перед парламентськими виборами 15 жовтня планують провести референдум. Громадянам поставлять чотири питання — два з них безпосередньо стосуються кризи: чи варто зносити паркан на кордоні з Білоруссю та чи приймати мігрантів із країн Близького Сходу та Африки за програмою ЄС.
Читайте також: Лукашенко раптово захотів налагодити відносини з Польщею: із чим пов’язаний миролюбний тон, пояснив політолог