Країни Альянсу готові зустріти противника гідно — оцінка Малініоніса

Прапори країн НАТО. Фото: nato.int

Країни НАТО готові до того, що Росія здійснюватиме гібридні провокації проти Альянсу і готові цьому протидіяти. Крім того, у блоці не виключають, що до 2029 року РФ може вчинити акт агресії проти однієї з країн-учасниць НАТО. Не виключено, що це буде одна з країн Балтії. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів литовський військовий експерт, полковник запасу Вайдотас Малініоніс.

“Після того, як Росія напала на одну з європейських країн — Україну, і на тлі всіх погроз РФ у бік Альянсу, не викликає сумнівів, що вона може вчинити акт агресії й щодо однієї з країн НАТО. І найімовірніше це буде одна з країн Балтії. Тому і Латвія, і Литва, і Естонія ретельно готуються до можливого розвитку будь-яких сценаріїв. Звичайно, великі надії країни Балтії покладають на сам Альянс, членом якого ми є. Стаття 5 договору Північноатлантичного союзу передбачає, що напад на одного учасника НАТО є нападом на всіх його членів і викликає відповідь усіх держав-членів Союзу”, — пояснив військовий експерт.

Він зазначив, що єдиним мінусом у цьому може бути те, що рішення про застосування 5-ї статті НАТО ухвалюється після консультацій між усіма учасниками блоку, а це може зайняти певний час.

“Крім того, рішення може ускладнитися ще й тим, якщо, наприклад, буде сумнів, чи є це загроза з боку РФ. Наведу приклад, у 2014 році, коли РФ ввела свої війська до Криму, Путін говорив про те, що це не російські військові. Тоді йшлося про “зелених чоловічків”. Але деякі країни взяли це як хороший привід не думати, що це Росія напала на Україну. І це переконання трималося досить довго — аж до повномасштабного вторгнення РФ в Україну”, — зазначив полковник запасу.

Він акцентував на тому, що гібридні дії з боку РФ можуть бути дуже небезпечними.

“Тому країни Балтії, Польща, Скандинавія, які є прикордонними країнами НАТО, об’єднуються.  Ми робимо спільну концепцію фортифікації, фіксацію для оборони. І плюс, звісно, ми збільшуємо навчання, ми залучаємо більше резервістів і, звісно, намагаємось, щоб побільше інших країн НАТО теж були на нашій землі, і вони є. Не тільки в Литві, а в усіх країнах, які межують із Росією”, — розповів гість студії.

За його словами, наразі в Росії немає сил для повномасштабного наступу на одну з країн Альянсу, оскільки всі її сили задіяні в Україні. Водночас вона не перестає проводити провокації. І в майбутньому це може тільки посилитися.

“Одна з останніх провокацій РФ — заява, що вони переглядатимуть кордон у Балтійському морі. Крім того, є перевірена інформація про те, що РФ готує своїх бойовиків, яких надсилатимуть у країни НАТО для провокацій або саботажу. Тому члени Альянсу і готуються до загроз з боку РФ. І я думаю, ми зможемо зустріти противника гідно”, — резюмував Вайдотас Малініоніс.

Читайте також: Липневий саміт НАТО у Вашингтоні має показати певний прогрес для України, — Мережко

Прямий ефір