Україна отримає 1 млрд євро від уряду Німеччини. Крім цієї суми, з початку повномасштабного вторгнення РФ Київ отримав від Берліна 300 млн євро довгострокових кредитів під низький відсоток. Почалися й постачання зброї. Прийшли гаубиці, ФРН поставить три реактивні системи залпового вогню Mars II. На думку експертів, навіть така кількість зброї — це успіх, повідомляє UA.
Жодної зброї, зволікання з санкціями проти Росії, лобіювання будівництва “Північного потоку 2” — такою була політика Німеччини до початку повномасштабного вторгнення Путіна в Україну. І навіть після нього німецькі компанії не поспішали йти з російського ринку. Небажання Європи зіпсувати відносини з Москвою та залишитися без російського газу навіть після окупації Криму буквально розв’язало Путіну руки. Відчувши свою безкарність, він зважився на повномасштабну війну проти України. Через три тижні після її початку президент Зеленський нагадав про це депутатам Бундестагу.
“Після численних зустрічей, переговорів, заяв і прохань про підтримку запізнілих санкцій, очевидно, замало, щоб зупинити цю війну. І після того, як ми побачили, скільки зв’язків із РФ залишили ваші компанії, коли ми говорили вам, що “Північний потік” — це зброя та підготовка до великої війни, ми чули у відповідь: все-таки це економіка. Коли ми просили про превентивні санкції, ми зверталися до Європи, до вас, ми бачили затягування”, — зазначав президент України Володимир Зеленський.
Затягування, про яке говорив Зеленський, насамперед стосується “Північного потоку-2”. Німеччина заморозила сертифікацію вже добудованого газопроводу лише після того, як Путін визнав квазіреспубліки “Л/ДНР”. Але є й інший бік медалі: санкції проти Росії Берлін все ж таки запровадив, хоч і частково. Та й від підтримки України Німеччина не відхрещується. Наприклад, днями було ухвалено рішення G7 надати Україні понад 18 млрд євро допомоги. А приїзд канцлера ФРН Олафа Шольца до Києва лише підтвердив, на чиєму боці Німеччина у російсько-українській війні.
“Ми не просто хочемо продемонструвати солідарність, ми також хочемо запевнити, що допомогу, яку ми організуємо, фінансову, гуманітарну, а також коли йдеться про зброю, буде продовжено”, — запевнив Олаф Шольц.
Саме постачання зброї, якої зараз дуже потребує українська армія, а точніше, зволікання Берліна в цьому питанні, найбільше непокоїть офіційний Київ. З 30 березня по 26 травня в Україну надійшло лише дві партії зброї від уряду Німеччини. Обидві містили лише невеликі пристрої: 3 тис. протитанкових мін, стільки ж зенітних ракет “Стріла”, 500 ракет Stinger. Сім протитанкових гаубиць, обіцяних ще на початку травня, в Україну прибули лише кілька днів тому.
“За останні 4 місяці німецький імідж, імідж Німеччини в Україні не покращився. Але якщо загалом подивитися на зовнішню політику Німеччини щодо України та РФ, там є значні покращення, у тому сенсі, що Німеччина хоч і не відповідає всім запитам, вона змінила свою позицію. І зараз твердо стоїть на боці України. Німеччина підтримала кандидатуру України в ЄС. І вона таки постачала і постачає зброю, хоч і не в тому обсязі та кількості, як хотілося б”, — констатує німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
Перші 15 зенітних самохідних установок Gepard прибудуть до України лише наприкінці липня. А замість обіцяних чотирьох реактивних систем залпового вогню Mars II, ФРН поставить лише три. На думку експертів, у випадку Німеччини навіть така кількість зброї — це успіх.
“Німеччина, в принципі, не брала участі в геополітичних конфліктах, не постачала зброї в конфліктні регіони, і зараз їй потрібно звикати до цього. Цей процес йде повільно, болісно, із протиріччями, частково ганебними аспектами, але він іде. Для Німеччини — хоча тут є вимоги і, загалом, уже є рішення відійти від російських енергоносіїв — це поки що не вдається повністю зробити. І це призводить до того, що Німеччина все ще імпортує російський газ. І навіть призводить до такої абсурдної ситуації, що Росія сама скорочує постачання свого газу. Тому що в Москві, мабуть, бачать, яка дискусія, антипутинська, антиросійська, є в Німеччині”, — коментує Андреас Умланд.
Водночас експерт зазначає, що відносини Німеччини та України кращі, ніж здаються. Російська агресія змусила Німеччину переглянути всю свою зовнішньополітичну доктрину. Наприклад, у ФРН до початку російського вторгнення було негативне ставлення до постачання зброї Україні. Сьогодні ситуація змінилася на краще. Але щодо важкого озброєння, громадська думка все ще розділена: 50 на 50. Люди просто бояться, що Росія не пробачить цього Німеччині.
Читайте також:
Росія вдарила по ТРЦ в Кременчуку. Є жертви