Кожні 10 хвилин Росія вчиняє злочин проти України — факти та реакції (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: dyvys.info

Масове викрадення цивільних із тимчасово окупованих територій України, незаконна депортація українських дітей, тортури та знущання з військовополонених, сексуальне насильство — це не весь перелік воєнних злочинів Російської Федерації з початку повномасштабного вторгнення в Україну, передає FREEДОМ.

“Масштаби злочинів зростають у геометричній прогресії з початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. На сьогоднішній день ми задокументували майже 130 тис. воєнних злочинів. Це означає в середньому 150 злочинів на день. Кожні 10 хвилин Росія вчиняє злочин проти України та українців”, — констатував генеральний прокурор Андрій Костін.

За час повномасштабного вторгнення в Україну Росія стала країною-рекордсменом щодо порушення міжнародних законів та статутів. ООН, Міжнародний кримінальний суд, Рада Європи фіксують порушення Росією законів війни, зокрема Гаазьких конвенцій 1899 та 1907 років та Женевських конвенцій, воєнні злочини та злочини проти людяності.

“Ми маємо докази того, що практично всі наявні види міжнародних злочинів були скоєні Росією, і всі вони починалися зі злочину агресії. Понад два роки тому світ був шокований агресією Росії. Буча, Ірпінь, Гостомель — ці міста стали місцями терору. Тоді у кожному звільненому від окупантів місті ми побачили певні закономірності. Це все — політика знищення держави та української ідентичності”, — наголосив Андрій Костін.

Сьогодні Україні вдалося підтвердити не менше ніж 14 тис. випадків, коли полонені зазнавали тортур з боку російської армії. Відомо про більш ніж 300 випадків сексуального насильства, зокрема проти 14 неповнолітніх українок. Російські загарбники вбили понад 12 тисяч цивільних, серед них — 551 дитину. І це лише підтверджені факти.

“Спеціальна доповідачка ООН Еліс Едвардс підтвердила, що 90% мирних жителів та військовополонених, коли вони перебувають у російському полоні, всі вони зазнають російських тортур. Що ми можемо зробити і що ми повинні зробити в першу чергу? Ми маємо організувати реальний механізм підштовхування Російської Федерації до звільнення всіх цивільних заручників”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Крім того, згідно з офіційною статистикою, Росія з 24 лютого 2022 року незаконно депортувала 19 546 дітей із тимчасово окупованих територій. За причетність до незаконних депортацій Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Питання повернення всіх українців, які незаконно утримуються Російською Федерацією, — пріоритетне для українського уряду. Воно стало одним із трьох основних треків обговорення на Саміті миру в Швейцарії, який відбувся 15–16 червня.

“Повернення полонених та депортованих осіб, дорослих та дітей, військових, цивільних, чиї життя були зламані війною… Ми сфокусуємось на цих першочергових пунктах формули миру. І в процесі роботи над ними ми можемо вирішити і створити план дій для кожного пункту формули миру. Путін має перейти від мови ультиматумів до мови світової більшості, яка бажає справедливого миру”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.

Під час Саміту миру в Швейцарії, де 39 країн у закритому режимі обговорювали повернення викрадених російськими окупантами українців, Україна отримала пропозиції допомоги навіть з боку держав, які вважаються лояльними Росії. За результатами саміту країни-учасники підписали спільне комюніке, в якому підтвердили, що військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну, а всі депортовані та незаконно переміщені українські діти та цивільні повернуті до України.

Читайте також: Обмін військовополоненими та повернення депортованих дітей: як Саміт миру допоможе розв’язати ці питання — огляд думок

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте також: Путін і його режим мають відповісти за злочини проти українців: створення спецтрибуналу обговорили експерти

Прямий ефір