Кожна тонна зерна з України є критичною, — аналітик про наслідки призупинення Чорноморської угоди

Ілюстративне фото: znavsi.info

На світових біржах відбувається активне зростання цін на сільгосппродукцію, до того ж наростають кліматичні ризики. Це робить українське зерно більш потрібним, кожна тонна — критично важлива. Про це сьогодні, 20 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

“Ми бачимо зростання цін, активне зростання на біржах — Чиказькій і Паризькій. Активно зростає пшениця. Там понад 10% зростання за останні дні. Кукурудза. І на Чиказькій біржі ми бачимо подорожчання соєвої олії. Загалом це дуже істотне зростання, з огляду на те, що зараз, до речі, сезонне просідання цін через те, що в Північній півкулі збирається врожай озимих культур, і, в принципі, приходить кукурудза з Південної Америки вже і соя теж там приходить. І загалом ринок оптимістичний був через величезний глобальний урожай, тому що були знижені кліматичні ризики. Зараз кліматичні ризики наростають”, — сказав він.

Це помітно, наприклад, що в США відбувається дуже значне потепління в кукурудзяному поясі.

“І загалом ми очікуємо, що протягом найближчих кількох місяців буде зростання кліматичних ризиків для врожаїв на всій планеті. І це робить українське зерно більш потрібним. І ціни зростуть. І в цьому плані кожна тонна зерна з України є критичною. Особливо для бідних країн у Субсахарській Африці”, — каже Мартишев.

За словами аналітика, в умовах погодних умов і блокування з боку РФ Чорноморської зернової ініціативи, той обсяг сільгосппродукції за контрактами, який постачала Україна, інші країни зможуть перекрити лише на певний час.

“Країни можуть перекрити зараз. У тому то й річ, що саме зараз можуть, тому що зараз так склалися обставини, що кліматичні ризики і продовольча криза замаскована цією випадковою великою врожайністю по планеті. Але це буде недовго. За кілька місяців ми вже побачимо, що ринок перетравлює цей великий врожай, і тоді постане питання того, що потрібне українське зерно, бо ми активно постачаємо як пшеницю, так і здебільшого кукурудзу та соняшникову олію. І справді, ринки завжди дуже нестабільні. І необхідність українського зерна проявиться, можливо, не зараз, можливо, за два-три місяці або далі”, — пояснив Павло Мартишев.

Читайте також: Росія підвищує ставки щодо функціонування зернової угоди, — аналітик

Нагадаємо, в Раді безпеки ООН закликали відновити роботу зернової угоди. Рішення Кремля вийти з договору – черговий шантаж Росії, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку. У разі блокування російськими військовими українських суховантажів, під загрозою голоду можуть опинитися насамперед країни Африки та Азії.

Прямий ефір