Кожен політ як російська рулетка: цивільна авіація РФ страждає через санкції (ВІДЕО)

Станція метро "Аеропорт Внуково" в Москві. Фото: gettyimages.com

У Росії скорочують кількість польотів через проблеми з авіаційними двигунами, ремонтувати які в РФ не можуть. Російські авіакомпанії літають переважно на літаках Airbus і Boeing, яким заборонено вести бізнес у РФ. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Москва незаконно привласнила собі борти цих компаній, повідомляє FREEДОМ.

“Черга… Усі зсаджуються з літака, усі виходять. Це пекло. Затримка 8 годин”, — говорить одна з пасажирок рейсу Москва – Анталія на відео, поширеному в Telegram.

Літак “Аерофлоту”, на борту якого перебували близько 400 пасажирів, після вильоту екстрено повернули в аеропорт через проблеми з двигуном. Людей пересадили в інший літак, який теж виявився несправним. Його намагалися полагодити півтори години: людей із салону не випускали, але борт так і не злетів. Інцидент стався 2 жовтня. Цього ж дня скасували рейс Пхукет – Москва все того ж “Аерофлоту”. У літака Boeing 777 зламалися шасі.

За кількістю авіапригод у Росії 2023-й уже в рази обігнав попередні роки. Із січня по серпень у РФ зафіксували понад 120 аварій цивільних літаків, а з 2018-го по 2022-й у середньому відбувалося 55 інцидентів на рік. При цьому, авіатрафік після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну знизився, тобто рейсів стало менше, а пригод — істотно більше. Насамперед, через дію західних санкцій.

“Вони отримують якісь контрафактні деталі, якісь деталі, умовно скажімо, зроблені на 3D-принтері, і замінюють ними реальні сертифіковані деталі. Роблять ремонт у підсанкційному Ірані — 30 років під санкціями, можливо, у Туреччині роблять якийсь ремонт, у Казахстані, через них отримують якісь деталі, але вічно так тривати не може. Ну рік ще, ну два. Потім, власне, посипляться”, — наголосив авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації імені Антонова Валерій Романенко.

Багато неполадок можуть усувати тільки провідні підприємства світу. Через проблеми з ремонтом двигунів літаків Airbus A320/А321neo, найбільша російська приватна авіакомпанія S7 скоротить кількість польотів. Такі борти є також у парках “Аерофлоту”, “Уральських авіаліній”, “Північного вітру” і “Північно-Заходу”. А отже, і цим компаніям, імовірно, доведеться з часом скоротити розклад.

“На сьогодні в компанії [S7] не літає і перебуває на обслуговуванні близько 20% парку, зокрема 13 із 39 neo. Проблема — в ремонті американських двигунів P&W, яким не займаються ні в РФ, ні в Ірані. Компанія збиралася вилучити ці літаками”, — пише видання “Коммерсантъ” з посиланням на джерело в Міністерстві транспорту Російської Федерації.

Європейські та американські компанії не проводять технічного обслуговування літаків і не постачають до Росії запчастини. У всіх центрів обслуговування авіаційної техніки в Росії відкликано ліцензії, тобто будь-який ремонт літака, проведений на території країни-агресора, нелегальний. Після перереєстрації бортів у російському реєстрі повітряних суден їх не страхують міжнародні компанії, а без страховки вилітати за кордон заборонено. Крім того, Росія відрізана від програмного забезпечення SITA, а російських льотчиків більше не вчать на західних тренажерах і симуляторах. У результаті, цивільна авіація Росії стала безперспективною та небезпечною. Проблем додає й рішення Кремля кинути і без того обмежені ресурси на військову авіацію.

“Цивільне літакобудування принесено в жертву військовому. Якщо у 2021 році побудовано 19 пасажирських літаків, то у 2022 році — лише 10. І то вони зараз перебувають на мінімумі двигунів. Тобто на них ставлять вживані двигуни, тому що через санкції поставки найважливіших частин двигуна до цих літаків заборонені”, — сказав Романенко.

За даними Мережі авіаційної безпеки (ASN), останні 23 роки Росія посідає перше місце у світі за кількістю смертей унаслідок авіакатастроф, причому з великим відривом від інших країн у цьому списку. Політика Кремля й наслідки західних санкцій, введених у відповідь на російську агресію проти України, перетворюють кожен рейс цивільного авіалайнера в РФ на російську рулетку.

Читайте також: Санкції, дефіцит запчастин і паралельний імпорт: стан авіації РФ обговорюємо з експертами

Прямий ефір