Рік тому Володимир Путін оголосив у РФ “часткову мобілізацію” і жодного разу за цей час не прозвітував про втрати російської армії на війні проти України. Ці дані намагаються з’ясувати дослідники. Волонтери Conflict Intelligence Team та журналісти видання “Важные истории” проаналізували поіменний список загиблих мобілізованих — тих, про яких їм вдалося знайти інформацію, повідомляє FREEДОМ.
З офіційних заяв представників військово-політичного керівництва РФ випливає, що за так званою “частковою мобілізацією” Кремль відправив на фронт 300 тис. росіян. Реальні масштаби набагато більші. На війну проти України Москва продовжує відправляти десятки тисяч новобранців. За даними Генштабу ЗСУ, з початку повномасштабного вторгнення в Україну російська армія втратила близько 275 тис. військових. Кремль усі дані про втрати засекретив.
“Через рік мобілізації ми досі не знаємо, які ж втрати серед мобілізованих. Мабуть, областям невигідно звітувати про такі великі втрати. Ми можемо лише оцінювати їх кількість, наприклад, за відкритими даними. За некрологами близьких родичів, повідомленнями регіональних чиновників ми змогли встановити близько 3 тис. загиблих, але треба розуміти, що ця кількість дуже занижена”, — каже журналістка видання “Важные истории” Соня Савіна.
Проаналізувавши ці дані, волонтери Conflict Intelligence Team та журналісти видання “Важные истории” дійшли висновку, що кожен п’ятий загиблий мобілізований не прожив і двох місяців після отримання повістки.
“Понад половина мобілізованих загинули у віці від 30 до 45 років. Найбільш віковий загиблий мобілізований у нашому списку — 62-річний майор Микола Ісаков із Тверської області. Він провів на війні майже 8 місяців і загинув на початку червня на території Росії, у Шебекінському районі Білгородської області. У середньому мобілізовані гинули через 4,5 місяця в зоні бойових дій”, — йдеться у публікації в Telegram-каналі “Важные истории”.
Найчастіше мобілізовані росіяни не проходять потрібної підготовки. Їх відправляють на так звані “м’ясні штурми”. Російські командири не зацікавлені у тому, щоб берегти мобілізованих. Масштабних втрат, як кажуть розслідувачі, російська армія зазнала восени та взимку на напрямку Куп’янськ — Сватове — Кремінна у Луганській області.
“Це перші місяці після початку мобілізації, коли [російській армії] треба було зупинити наступ ЗСУ під Сватовим та Кремінною, і туди кидали мобілізованих. З того ж напрямку приходило багато відеозвернень мобілізованих, які скаржилися, що їх кинули на передову без підготовки. Цілі ділянки фронту повністю намагалися закрити мобілізованими, у кілька ліній їх ставили, а по них, звичайно, “прилітало”, тому що жодної координації та вибудованої системи не було”, — констатують “Важные истории”.
Найбільше похоронок сім’ї мобілізованих отримують у Свердловській області та в Бурятії.
“В одному місті Свердловської області навіть не вистачало місця на цвинтарі на Алеї Слави для того, щоб ховати нових мобілізованих. Там деякі родичі скаржилися на те, що, мовляв, мого чоловіка поховали десь у нетрях, на новій ділянці цвинтаря, але ж він герой, невже він даремно воював тощо. Дуже багато також прийшло похоронок до Бурятії. І тут експерти кажуть, що рівень втрат у Бурятії може говорити про те, що звідти призивали справді більше чоловіків, ніж у середньому в Росії, коли обіцяли один відсоток”, — каже журналіст видання “Важливі історії” Соня Савіна.
У російських соцмережах з’явилися відеозвернення мобілізованих родичів. Вони скаржаться, що командири не відпускають їх рідних у відпустку, б’ють та відправляють на штурм позицій ЗСУ. Раніше голова комітету Держдуми з оборони Андрій Картаполов заявив, що мобілізовані повернуться додому лише після закінчення війни проти України. Жодних ротацій не передбачено, а у відпустку вони можуть піти лише після пів року на фронті.
“Просто не хочуть відпускати, бояться, що люди, можливо, не повернуться, вважають за краще залишити частини. Звісно, є кримінальна відповідальність для військовослужбовців за самовільне залишення частини. Але, гадаю, припускають, що не така страшна кримінальна відповідальність, як ситуація, коли люди залишаються в місці, де їм загрожує смерть”, — констатував юрист Артем Клига в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.
Експерти кажуть: передбачити, коли саме розпочнеться друга хвиля мобілізації в Росії, поки що складно. Але що довше триває війна Росії проти України, то вона стає більш неминучою.
Читайте также: Російські окупанти масово спалюють тіла своїх 200-х на свинофермах і закопують у братських могилах, — Федоров
Нагадаємо, втрати російської армії, за даними Генштабу ЗСУ, перевищили 275 тис. осіб. Лише протягом минулої п’ятниці, 22 вересня, було знищено 510 російських окупантів.
Читайте також: Вперше у військовій історії наступальні війська зазнають втрати менші, ніж російські, що обороняються, — Братчук