Кожен новий двосторонній безпековий договір для України закриватиме проріхи в попередніх, — політолог

Володимир Зеленський та Еммануель Макрон. Фото: president.gov.ua

Кожен двосторонній безпековий договір, які Україна підписує з країнами в межах Вільнюської декларації G7, — це не калька з попереднього. Кожна нова угода закриватиме проріхи попередніх. Про це сьогодні, 16 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, віцепрезидент аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.

“Будуть нюанси, які за логікою повинні закрити проріхи, які є у двох попередніх. І тоді, як на мене, вийде той килим безпеки чи парасолька безпеки, можна по-різному називати, навколо України. Тому варто почекати, коли це вже буде підписано. Рамкову французьку угоду ніхто не ховатиме, як німецький і британський варіанти покажуть пресі, і тоді можна буде зрозуміти, наскільки вона дієвіша або наскільки унікальніша за два попередні”, — сказав він.

Також, за словами політолога, зараз підписання таких угод — це сигнал не тільки українському суспільству, що Україна не одна в протистоянні російській агресії, а точно також і сигнал для російського диктатора Володимира Путіна, що ніхто не відмовляється від своїх зобов’язань. І що ці угоди — це не Будапештський меморандум, який не виправдав себе.

“Тому йде нова філософія. Так, тут у рамкових угодах не завжди є та конкретика, яка потрібна. Але в німецькому, наприклад, варіанті, який уже можна аналізувати, і в британському, вказані конкретні суми фінансової допомоги. Це дуже важливо, що це тут і зараз. І в німецькому варіанті, якщо я не помиляюся, якщо скласти допомогу у 2022 і 2023 році, то це буде менше, ніж Німеччина зараз готова дати. Отже, я думаю, у французькому варіанті теж має бути один з елементів, тому що нам необхідна підтримка, особливо на тлі того, що Сполучені Штати поки що пробуксовують. Я кажу поки що, тому що все-таки сподіваюся, що вони теж, по-перше, з нами підпишуть такий самий договір”, — каже Лісний.

Він нагадав, що були ілюзії та очікування, що саме зі Сполученими Штатами Україна підпише першу таку угоду. Але історія розпорядилася по-іншому.

“Але динаміка мене влаштовує, і дуже важливо, що це відбувається саме зараз, тому що є якесь занепокоєння і в нашому суспільстві, і в європейському, що далі робити, як бути в такій ситуації, коли не надходить американська допомога? Тут дуже важливий ще один сигнал, який можна прочитати між рядків, що лідери Європи і держави, які хочуть і є лідерами Європи, ЄС, беруть на себе відповідальність і розуміють, що це війна. І розуміють, якщо брати німецький кейс, що потрібно допомагати доти, доки Україна не відновить свою територіальну цілісність, не відновиться повністю. І точно так само дуже важливо, сподіваюся, у французькому варіанті буде теж, згадка про те, що російські активи мають бути заморожені доти, доки Росія нам не виплатить те, що вона зламала, те, що вона вбила. І є й інші варіанти, щоб ці гроші всі нам були перераховані. Ця тенденція має бути, як на мене, і у французькому варіанті”, — резюмував Олег Лісний.

Читайте також: Безпекові угоди з Великою Британією та Німеччиною — чим відрізняються для України, пояснив політолог

Нагадаємо, у межах робочого візиту до Франції президент Володимир Зеленський сьогодні, 16 лютого, підписав із президентом Французької Республіки Емманюелем Макроном Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Францією. Документ підписано у розвиток Спільної декларації про підтримку України, ухваленої державами-членами “Групи семи” (G7) у Вільнюсі 12 липня 2023 року. Угода діятиме 10 років.

Прямий ефір