Козача Лопань — під українським прапором: як оживає село після деокупації (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Уже вісім днів село Козача Лопань на Харківщині без російських окупантів. До селища український прапор повернувся 11 вересня. Як зараз живуть у Козачій Лопані дізнавалися кореспонденти телеканалу FREEДОМ.

У цьому населеному пункті під час окупації російські військові влаштували катівню, в якій знущалися з викрадених українців, діляться місцеві жителі після звільнення.

Люди згадують, як росіяни затримували громадян із проукраїнською позицією, волонтерів та українських військових та під тортурами змушували давати хибні свідчення. Одна з катівень була в приміщенні залізничного вокзалу. Ті, кого забирали туди, вже не поверталися.

“Завжди свідчення були неправдиві за сценарієм російських спецслужб. Вони писали, що треба казати. Багато сьогодні в інтернеті є роликів, де вони звинувачують у якихось злочинах, бандитизмі, вимаганні грошей. Тобто, росіяни постійно хотіли дискредитувати мене як представника місцевої влади, змушуючи свідчити проти мене. І люди під тортурами давали ці відомості”, — каже голова Дергачівської громади В’ячеслав Задоренко.

Він також розповів, що російські військові вивозили людей до Російської Федерації під приводом евакуації. Тим, хто не хотів їхати на територію ворога, влаштовували провокації.

Наразі на звільнені території повертається багато людей. Вони їдуть із Європи додому. Місцеві колаборанти, навпаки, втекли із країни до Росії.

Військовослужбовець Збройних сил України із позивним “Агроном”, який разом зі своїм підрозділом звільняв селище Козача Лопань, розповідає, що росіяни залишили населений пункт дуже швидко. Вони виїжджали за кілька годин до приїзду українських військовослужбовців. Бігли в паніці. Кинули багато своїх речей, техніки, документів.

Козача Лопань розташована лише за три кілометри від російського кордону. Російські військові зайшли туди першого дня повномасштабного вторгнення в Україну. Із населених пунктів Дергачівської громади, за словами її голови В’ячеслава Задоренка, насильно було вивезено до Росії тисячі людей. На звільнених землях зараз залишається близько двох тисяч людей.

Читайте також: 15 тис. людей намагалися вижити: про загибель цивільних, тортури та знущання свідчать жителі Ізюма (ВІДЕО)

Прямий ефір