З лютого 2022 року до серпня 2023-го Росія витратила на війну проти України близько 167 млрд дол. І ці витрати постійно зростають, натомість фінансування освіти та охорони здоров’я скорочується. Уряд РФ не може стримати інфляцію. У серпні російський рубль увійшов до трійки найслабших валют світу. За сім місяців поточного року рубль втратив відносно долара 57%. Нещодавно в Держдумі дійшли висновку, що в бюджеті немає коштів на підвищення зарплат у 2024 році. Детальніше про ситуацію в російській економіці — в матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.
Державні витрати Росії чим далі, тим більше зосереджені на війні проти України, йдеться у звіті Міноборони Великої Британії.
Аналітики зазначають, що російський бюджет на 2024 рік передбачає збільшення видатків на оборону, а, по суті, на війну, приблизно на 68%, порівняно з бюджетом 2023 року. А це близько 6% ВВП.
Витрати на освіту та охорону здоров’я у 2024-му, навпаки, заморозять на рівні асигнувань 2023 року, що означає реальне скорочення витрат через інфляцію.
“Практично відбувається скорочення всього, що потрібно для освіти, охорони здоров’я і науки, і ці сфери життя російського суспільства, держави будуть просто відмирати і загалом деградувати. Ось це те, що відбувається і що є ціною за такі величезні військові, поліцейські витрати. Ось це якась біда на довгі роки, тому що відновити це потім буде або вкрай складно, або навіть неможливо”, — говорить доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц.
Постійне збільшення військових витрат, ймовірно, сприятиме інфляційному тиску всередині Росії, вважають у Міноборони Великої Британії.
“Тривале збільшення військових витрат змусить російський уряд ухвалювати важкі рішення про те, як фінансувати війну, що, ймовірно, посилить фінансовий тиск на російський бізнес. Однак будь-яке істотне скорочення військових витрат у майбутньому призведе до усунення головної рушійної сили російської економічної активності в умовах санкцій”, — йдеться в повідомленні британського оборонного відомства.
Збільшення зарплат бюджетникам у 2024-му — під питанням. Російські регіони можуть не знайти для цього коштів після підвищення мінімального розміру оплати праці та зростання інфляції. Це випливає з висновку комітету Держдуми з регіональної політики та місцевого самоврядування на проєкт федерального бюджету на 2024 рік.
“Дуже багато регіонів Росії без підтримки бюджету мало що можуть, вони самі себе не окупають, не утримують, особливо — Північний Кавказ. І якщо бюджет не може виділити достатню підтримку, вони дуже багато завдань вирішувати не зможуть. А багато бюджетників якраз отримують із регіональних коштів свої зарплати. Відповідно, загалом у бюджеті просто не буде коштів. Добре б, щоб хоча б їм не затримували виплату заробітної плати, є й така небезпека. У Росії таке в 1990-х роках проходили, тож усе може бути”, — сказав Ліпсіц.
За даними Forbes Україна, з лютого 2022-го до серпня 2023-го Росія витратила на війну проти України 167 млрд дол. На вбивства, руйнування, терор мирних українців, а не на те, щоб зробити життя громадян РФ кращим.
“На ці гроші Москва могла б побудувати майже 24 тис. дитячих садочків по всій Росії, або понад 4 500 пологових будинків, або близько 17 тис. шкіл, близько 1 300 лікарень, або відновити 20% доріг у РФ. Водночас російські воєнні злочинці розбомбили українські дитсадки, пологові будинки, школи та лікарні, знищивши загалом майже 120 тис. цивільних будівель, включно з останньою атакою на термінал “Нової пошти” в Харкові”, — написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в соціальній мережі Х.
На економіку Росії негативно впливає і масштабна мобілізація. Частину росіян відправляють на війну проти України, частина виїжджає з країни через небажання віддавати життя за амбіції Кремля. Тому в РФ посилився дефіцит робочої сили в не оборонних галузях, і досяг нового максимуму в 42% у липні поточного року.
Читайте також: “СВО” за рахунок пенсіонерів і бюджетників: зростання військового бюджету РФ обговорюємо з експертами
Як повідомлялося раніше, в Росії відбувається стрімке зростання інфляції та падіння реальних доходів населення через війну проти України.