За 2023 рік росіяни змогли знайти шляхи для обходу санкції. Завдяки цьому в РФ налагодили виробництво ракет, якими обстрілюють Україну. Про це 8 січня в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий експерт, офіцер резерву Повітряних сил ЗСУ Андрій Крамаров.
“Тому що в нових ракетах, які ми збиваємо і в нас падають, ми прекрасно бачимо, що все одно дуже багато західних деталей зі США, Швейцарії, Німеччини. Відповідно, Росія навчилася обходити санкції. Процес виробництва всіх типів крилатих ракет — Х-101, Х-555, Х-55, “Калібр”, “Кинджал”, Х-32. “Іскандер-М”, а також ракети, які вони використовують для комплексів С-400, як балістичні, але зі збільшеною дальністю до 250 км. Вони повністю налагодили і цей процес є. І, як ми бачимо результат останніх обстрілів, — це те, що росіяни змогли зробити за пів року”, — сказав він.
За різними оцінками різних експертів, темпи виробництва ракет перелічених типів, на місяць можуть бути від 70 і навіть до 100.
“І була така інформація, що ракети “Кинджал” Росія може виробляти швидше, ніж виробляються ракети для системи ППО Patriot PAC-3 (США), які їх можуть перехоплювати. Така проблема. У принципі, наскільки ця інформація достовірна, сказати складно. Але, тим не менш, потік і конвеєр із виробництва ракет у Росії працює, на жаль, дуже добре”, — додав Крамаров.
Щодо постачання Росії ракет з Північної Кореї, експерт зазначив, що і КНДР, яка перебуває вже дуже багато років теж під санкціями, знайшла механізми, якими вона їх обходить.
“Тому що я більш ніж упевнений, що в північнокорейській балістичній ракеті KN-23, яка вже прилетіла територією Запоріжжя і Харкова, теж знайдемо комплектувальні. Тому що певні види чипів неможливо замінити на інші такого типу. Якщо ви їх не виробляєте, то почати їх швидко виробляти з нуля — це дуже важко. Це два кривавих режими, і один іншому дозволив у реальних бойових умовах випробувати свої ракети. Ракета KN-23 за своєю сутністю є ракетою “Іскандер-М”, яка виробляється в Північній Кореї, але відрізняється за масогабаритними якісними показниками. Вона більша і важча. І як заявляє Північна Корея, у неї дальність не 450, 600 або 700 км. Я думаю, що це була “проба пера” для оцінки ефективності цієї зброї в реальних бойових умовах. І далі, зокрема і Росія міркуватиме, чи потрібна вона їй. З’явиться опція ще й ракети Північної Кореї, в тій кількості, в якій вони у себе їх можуть виробляти”, — резюмував Андрій Крамаров.
Читайте також: Для підготовлення російської крилатої ракети до запуску потрібно від 7 до 14 днів, — експерт про періодичність атак
Нагадаємо, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко висловив думку, що масовані удари РФ ракетами і дронами по мирних містах і селах у тилу України — це моральний тиск, який переслідує певні завдання. В осінньо-зимовий період рік тому і зараз вони відрізняються.