Збройні сили України ведуть контрнаступ у Донецькій області. 2 жовтня президент України Володимир Зеленський офіційно підтвердив: “Лиман під контролем України”. У Міноборони Росії виведення військ із Лиману підтвердили, але оточення свого угруповання не коментували. Свої втрати також не озвучують. Тим часом за даними Генерального штабу Збройних сил України, втрати російської армії на території України становили понад 60 тис. військових, інформує FREEДОМ.
“Станом на 12:30 Лиман зачищений повністю. Дякуємо нашим військовим, нашим воїнам, Слава Україні!” — повідомив 2 жовтня президент України Володимир Зеленський.
Бої за Лиман тривали два тижні. Сили ЗСУ, звільнивши п’ять населених пунктів навколо окупованого міста, оточили російських військових. Водночас Міністерство оборони Росії поразку своїх військ не визнало, заявивши, що війська відвели “на більш вигідні рубежі”.
“Попри втрати, маючи значну перевагу в силах і засобах, противник ввів резерви й продовжив наступ на цьому напрямку. У зв’язку зі створенням загрози оточення союзні війська були відведені з населеного пункту Червоний Лиман на вигідніші рубежі”, — поінформував офіційний представник Міністерства оборони РФ Ігор Конашенков.
Після звільнення Лимана у Twitter Міністерства оборони України з’явився твіт з реакцією на заяви росіян.
“Дякую “Міністерству оборони” Росії за успішну співпрацю в організації навчань “Ізюм 2.0″. Майже всі російські війська, дислоковані в Лиман, були успішно передислоковані або в мішки для трупів, або в український полон. У нас до вас одне питання: хочете повторити ?” — йдеться у повідомленні Міноборони України.
За даними українських військових, які брали участь у деокупації Лимана, російські війська, щоб врятуватися, тікали з позицій, кидаючи тіла своїх товаришів по службі, техніку, припаси. Дехто залишав навіть взуття.
“Техніки ми тут захопили дуже багато. Росіяни — такі собі воїни. Якщо вони тікають — вони зовсім не мотивовані, це ми стоїмо на своїй землі, нам є за що битися, нам є за що, якщо потрібно, вмирати. Вони ж за першої можливості тікають”, — каже військовослужбовець ЗСУ Євген.
За інформацією голови Луганської обласної військової адміністрації Сергія Гайдая, до оточення потрапило майже 5 тис. осіб. Скільки з них поповнили обмінний фонд ЗСУ — інформації наразі немає.
“Питання: скільки зможе проникнути й втекти, як ми жартуємо, городами до Котовського, а скільки будуть змушені здатися в полон — це зараз єдина інтрига, яка в Лимана залишилася”, — вважає ветеран батальйону “Айдар” Євген Дикий.
За останніми даними Міністерства оборони України, станом на 2 жовтня повернути з російського полону вдалося 808 українців. З початку повномасштабного вторгнення Росії було проведено 24 обміни полоненими.
“Дуже важливо, щоб люди, які сьогодні розшукують своїх родичів та друзів, по-перше, мали чітку інформацію і знали, куди звертатися, і по-друге, щоби суспільство знало, що відбувається зі звільненими бранцями”, — написала заступниця міністра оборони України Ганна Маляр в Telegram.
Часткова мобілізація, оголошена Путіним, торкнулася переважно віддалених національних республік. І чим більше людей звідти забиратимуть на фронт в Україну, тим швидше може виникнути невдоволення місцевого населення, що рано чи пізно призведе до бунтів, вважає військовий експерт Олександр Білецький.
“Україні треба робити ставку не на добрих росіян, а на національні республіки. Ми бачимо, що відбувається в Дагестані, такі ж речі починають відбуватися в Калмикії. Якщо хтось стежить, це, в принципі, теж територія дуже наближена до Кавказу”, — зазначив він.
На південному напрямку, за розвідданими Генштабу ЗСУ, російські окупанти на передову стягують мобілізованих не лише з тимчасово анексованого Криму, а й жителів Краснодарського краю та Адигеї.
“З 30 вересня цього року військові частини противника, що базуються на тимчасово окупованій території Криму, приведені в бойову готовність “повна”, проводяться заходи щодо розосередження підрозділів. Відомо про формування на території півострова мотострілецької дивізії шляхом відмобілізованого чоловічого населення Автономної Республіки Крим, Краснодарського та Адигеї”, — повідомив речник Генерального штабу Збройних сил України Олександр Штупун.
З огляду на те, що на сьогодні на території України вже було ліквідовано понад 60 тис. російських військовослужбовців, зміцнювати фронт Росія зможе лише невмотивованими призовниками, які все частіше здаватимуться в полон.
Читайте також: Мінус літак, вертоліт та 300 солдатів: втрати російських військ оновив Генштаб ЗСУ