Контрнаступ ЗСУ допоміг взяти російських офіцерів для наступного обміну: деталі повернення українців з полону обговорюємо з радником глави МВС

Обмін військовополоненими 21 вересня. Фото: СБУ

22 вересня між Україною та країною-агресором РФ відбувся великий обмін військовополоненими: нашій державі вдалося повернути 215 героїв. Вони були заручниками Росії з кінця травня.

Серед звільнених — 108 бійців полку “Азов” (всього 188 героїв “Азовсталі” та Маріуполя). Восьмеро з них було поранено під час теракту РФ в Оленівці Донецької області 29 липня.

Додому також повернулися воїни Нацгвардії, української армії та Військово-Морських сил, прикордонники, поліцейські, тероборонівці, працівники митниці та СБУ, цивільні. Серед них — 124 офіцери, командири, Герої України та три вагітні жінки-військові.

“Віддати Медведчука за справжніх воїнів — не шкода”

200 українських полонених, за словами президента України Володимира Зеленського, обміняли на “одного фаната Росії” — Віктора Медведчука.

“Віддати Медведчука за справжніх воїнів — не шкода. Він пройшов всі слідчі дії, які передбачені законодавством. Україна отримала від нього все, що необхідно для встановлення правди в межах кримінальних проваджень”, — наголосив глава держави у вечірньому відеозверненні.

А п’ятьох бойових командирів українська сторона повернула в обмін на 55 російських солдатів та зрадників України — Росія погрожувала їм смертною карою. Їхні імена:

  • Денис Прокопенко (“Редіс”) — командир “Азова”, Герой України. Участь у антитерористичній операції (АТО) на сході України бере участь з 2014 року. Став фактично голосом “Азова”: під час захисту Маріуполя регулярно записував відео про ситуацію на металургійному комбінаті;
  • Сергій Волинський (“Волина”) — легендарний захисник, який виконує обов’язки командира 36-ї окремої бригади морської піхоти. Нагороджений орденом Богдана Хмельницького. Під його командуванням бригада морпіхів успішно об’єдналася з батальйоном “Азов” і продовжила опір Росії.
  • Святослав Паламар (“Азов”);
  • Олег Хоменко (“Азов”);
  • Денис Шлега з Нацгвардії України.

До закінчення війни звільнені командири будуть у Туреччині, під особистою протекцією турецького президента Реджепа Ердогана. При цьому їхні рідні матимуть змогу з ними бачитися.

Разом із ними повертається Катерина Поліщук (“Пташка”), яка вразила весь світ проникливим виконанням пісень на “Азовсталі”.

У межах обміну за сприяння саудівського принца Мухаммеда Бін Салмана також вдалося звільнити 10 іноземців-захисників України — зробити це президент Зеленський обіцяв колишньому прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону. Серед них:

  • п’ять громадян Великої Британії;
  • двоє громадян США;
  • громадянин Марокко;
  • громадянин Швеції;
  • громадянин Хорватії.

Російські окупанти винесли їм вирок — тривалий термін ув’язнення або страту.

Нині звільнені іноземні громадяни перебувають у місті Ер-Ріяд у Саудівській Аравії.

Операція тривала досить довго

У якому стані зараз звільнені українські герої? Як контрнаступ ЗСУ допоміг прискорити процеси обміну військовополоненими? Як в Росії ставляться до своїх полонених? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з радником міністра внутрішніх справ України Ростиславом Смірновим.

— Чи всі звільнені українці вже повернулися на батьківщину і де знаходяться п’ятеро найвідоміших командирів?

— Вони зараз перебувають у Туреччині — це була одна з умов їхнього повернення. Ми маємо розуміти, що цей обмін — велика перемога для країни загалом. Якщо у відношенні Росії склалася асоціація “баби нових народять”, то про Україну можна точно сказати — ми своїх не лишаємо. Ми звільнимо всіх наших солдатів, які перебувають у полоні.

Ця операція тривала досить довго — декілька місяців. Вона як пазл складалася з багатьох моментів. Наш контрнаступ на Харківському напрямку допоміг нам зараз і допоможе у майбутньому: ми взяли в полон важливий для Російської Федерації офіцерський склад, який обміняємо на наступних наших хлопців.

Якщо ми говоримо про командування “Азова”, яке зараз у Туреччині. Ми мали два варіанти: або ми не змогли б їх звільнити з полону, або пішли б на поступки. Тому що була принципова позиція — щоб вони не поверталися в Україну до кінця війни, в тому числі за посередництва міжнародних партнерів.

Ми розуміємо, що Путін справді дуже боїться цього символізму, цих хлопців. Він боїться, що вони повернуться, підуть на фронт, і дух наших солдатів ще більше підніметься.

Тому вони під захистом Турецької республіки до закінчення війни. Але запевняю вас, вони обов’язково повернуться додому.

— Тобто п’ятеро в Туреччині, а 200 — на території України вже?

— Так точно.

Скажу більше: це не останній обмін військовополоненими.

Про деталі цього обміну ми теж не хотіли говорити, бо боялися до останнього — навіть кілька днів тому, коли вже було домовлено, і тільки залишалося дочекатися цього дня. Ми боялися, що щось піде не так, що вони зірвуть операцію. Слава богу, все вийшло.

Але анонсувати нові обміни не буду. Ці процеси ми й надалі продовжуватимемо без розголосу, і знатимемо про них безпосередньо в день обміну. Будь-яка заява може завадити цьому процесу. Скажу відверто: друга сторона не надто зацікавлена ​​в обміні. Тобто ініціативу тут виявляємо більше ми, а вони дуже туго йдуть на переговори щодо обміну полоненими, а також тілами своїх загиблих бійців.

— Ви сказали, що Путін дуже боїться символізму та наснаги української армії. Проте вчора ввечері наснагу відчував весь український народ. Я, як і багато українців, бачив світлини наших героїв. Порівняння зі своїми фотографіями до полону рвуть душу. Що відомо про їхній фізичний стан?

— Поки що говорити про це зарано. Ми повинні розуміти, що проблеми зі здоров’ям можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми.

Кожен з них має пройти повне медичне обстеження. Звичайно, попереду на них чекає реабілітація і після того, що вони пережили, вони мають відпочити та відновити сили. Цей процес тільки почався, і ми далі його продовжуватимемо.

Хотів би наголосити на усвідомленості наших солдатів. Звільняючи території, при всій ненависті до зробленого солдатами РФ, вони розуміють, що дуже багато їхніх товаришів по службі перебувають у полоні, і намагаються максимально брати в полон, щоб поповнити наш обмінний фонд. Особливо багато вони поповнили у перші дні українського контрнаступу. Наших військовополонених у РФ більше, ніж взяли ми, з об’єктивних причин: вони воювали на нашій території.

Ці переговори були дуже масштабні. У них були задіяні всі — починаючи з президента і закінчуючи всіма спецслужбами України, а також посередництвом міжнародних партнерів.

Я давно не бачив так багато посмішок своїх рідних та близьких, як учора. Усі реально бігали квартирою, стрибали від щастя. Мені телефонували багато людей, і я багато з ким спілкувався. Це справді велике свято, великий символічний крок. Ми за своїх горою.

— Адже там і жінки були, а серед них — на дев’ятому місяці вагітності. Те, що Росія так довго не відпускала цю дівчину з полону, в жодні людські рамки не вміщається. У якому вона стані зараз?

— Ми знаємо, що вона потрапила до полону ще на четвертому місяці вагітності. Повірте, переговори щодо обміну — досить складний процес. Коли є бажання лише однієї сторони, дуже важко вести переговори, пояснити, чому це важливо для нас, чому це буде важливо, в тому числі, для них… Ми, звісно, ​​намагалися зробити все можливе, щоби повернути максимальну кількість наших хлопців.

— Підписники кремлівських пропагандистів просто шаленіли щодо обміну — мовляв, подивіться, як українці зустрічають своїх героїв, і як це відбувається у нас у Росії. Ніхто не знає, вони прилетіли чи приїхали, ніхто їх не зустрічає, нікому вони не потрібні. Складається враження, що ставлення до полонених у Росії на 100% відповідає тому, яке було у Радянському Союзі за часів Другої світової війни?

— Напередодні в РФ посилили відповідальність за добровільну здачу в полон. Це говорить про те, що російське керівництво проти того, щоб їхні солдати здавалися в полон. У Кремлі бажають, даруйте, щоб вони залишилися “двохсотими”. Тому що Росія як правонаступниця Радянського Союзу жила за принципом “людина для держави нічого не варта”, бо “баби нових народять”. А ось техніка для них цінна, бо вона коштує грошей.

— Чи володієте ви будь-якою інформацією про долю російських військовополонених, які повертаються на батьківщину?

— Чесно, не готовий сказати. Ми повинні розуміти, що якби вони були для них героями, як для нас наші хлопці, вони б зробили про них сюжет на телебаченні. Ми б їх побачили.

Росія розуміє, що війну вона програє

Погляд Пітера Дікінсона, видавця журналів Business Ukraine та Lviv Today, наукового співробітника Atlantic Council:

— Найголовніше — це те, скільки хлопців з “Азовсталі” звільнили. Загалом для мене це показник того, що Росія розуміє, що саме цю війну вони програють. І зараз вони хочуть знизити температуру, бо розуміють, що у недалекому майбутньому відповідатимуть за свої дії.

Ще кілька місяців тому, навіть у серпні у них були грандіозні плани, щоб проводити в Маріуполі якісь сталінські судові процеси, судити, як вони кажуть, “українських фашистів” та “іноземців-найманців”, страчувати їх чи якийсь інший жах влаштовувати.

Для них це була дуже велика подія. Вони публікували багато інформації з цього приводу, показували, як будують клітки… А тепер ось майже всіх звільнили.

Тобто звільнили тих цінних полонених, яких тримали саме заради таких жахливих подій. Це конкретний результат харківського контрнаступу та останніх успіхів України на херсонському фронті.

Прямий ефір