Контрнаступ РФ у Курській області: росармія бомбить свої міста — аналіз експертів

Суджа Курської області РФ на початку серпня 2024 року. Фото: ukrinform.ua

У понеділок, 16 вересня, російські війська скинули на прикордонні регіони Сумської та Чернігівської областей України 11 авіаційних бомб. Тим часом по населених пунктах Курської області РФ її ж війська завдали ще більше ударів — 15. Про це повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

І такі випадки — не поодинокі. З початком Курської операції РФ регулярно обстрілює свої території, намагаючись вибити ЗСУ.

ЗСУ просуваються в Курській області, а росармія — контратакує

Сили оборони України прорвали нову ділянку російського кордону в Курській області — на захід від підконтрольних їм територій. У Міноборони Росії заявили, що українську атаку відбили. Але кадри, які публікують українські оператори БпЛА, свідчать про протилежне.

Група українських дроноводів “Хорн” показала відео, на якому, як стверджують його автори, бійці і техніка двох бригад ЗСУ рухаються в напрямку села Веселе в Курській області. Видання Forbes зазначає: цей прорив є менш масштабним повтором наступу ЗСУ на Курську область 6 серпня, проте досяг набагато більшого успіху, ніж передбачалося спочатку.

Ця операція почалася незабаром після того, як російські війська контратакували українські позиції в Курській області. У кращому для України випадку новий наступ може відвернути російські війська, кажуть військові аналітики.

Спробу російських військових повернути під свій контроль території Курської області підтвердив президент України Володимир Зеленський. Але, за його словами, серйозних успіхів у російському просуванні поки що не видно. Натомість — регулярні удари, від яких страждають житлові населені пункти та їхні жителі, які відмовилися від евакуації або просто не змогли виїхати.

В Американському інституті вивчення війни зазначають: до зими 2024-2025 року Росія може спробувати вибити ЗСУ з Курської області, якщо перекине туди достатню кількість військ. На думку керівника групи з питань Росії та геопросторової розвідки ISW Джорджа Барроса, це ставить кремлівського диктатора Путіна перед вибором: чи готовий він направити десятки тисяч солдатів для оборони додаткової ділянки фронту в 1 000 км. Якщо так, то, за словами Барроса, це значно послабить угруповання армії країни-агресора на окупованих територіях України.

Організація Об’єднаних Націй (ООН) готова приєднатися до гуманітарної допомоги цивільним особам у підконтрольній ЗСУ частині Курської області за умови відповідного дозволу з боку Росії, заявив речник ООН Стефан Дюжаррік.

За словами Дюжаррика, представники ООН готові прибути на територію Курської області. Але щоб це зробити, організації потрібен дозвіл Росії.

Раніше прессекретар глави Кремля Дмитро Пєсков назвав провокацією запрошення Україною представників Організації об’єднаних націй і Міжнародного Комітету Червоного Хреста відвідати території Курської області РФ, які наразі контролюються ЗСУ.

Думки експертів

Про методи ведення війни військами РФ, а також можливі наслідки Курської операції для росіян — в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник центру політичної розвідки;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант;
  • Геннадій Гудков, російський опозиційний політик, депутат Держдуми РФ (2001-2012 рр.).

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Руйнування своїх же міст для росіян — це “супутні втрати”

— У Курській області комплекс сил і засобів української армії вже зараз відтягує на себе величезну кількість російських ресурсів.

І вже зараз ми фіксуємо такий факт: російська армія, її авіація насамперед системно і методично знищує свої населені пункти. Знищує в рамках килимових бомбардувань. До цієї місії приєднуються і російські ж артилеристи, які ведуть килимові бомбардування і завдають артилерійських ударів по населених пунктах, де все ще перебувають громадяни Російської Федерації.

Про що це говорить? Росіяни абсолютно не звертають уваги на так звані супутні втрати.

Що ж стосується перспективи російсько-українського протистояння на території Курської області, то тут, як на мене, відповідь очевидна — все залежатиме від ресурсів. Якщо росіяни зможуть натягнути достатню кількість сил і засобів для того, щоб заблокувати розширення українського плацдарму на території Курської області, якщо вони будуть здатні організувати ефективні контрнаступальні дії.

І навіть якщо нам доведеться там проводити маневровану оборону, у будь-якому разі втрати російської армії будуть катастрофічними.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Росіяни розуміють, через що страждають, але сказати вголос про це не можуть

— Зараз у росіян з’явився чудовий момент, щоб закликати російські збройні війська і Кремль перестати бомбити свою територію. Як свого часу російська пропаганда постійно згодовувала гасла “досить бомбити Донбас”. Досить бомбити свої території, досить вбивати і знищувати громадян Російської Федерації, досить їх використовувати як масу для своїх збройних сил тощо.

Як поводиться російське населення, наприклад, у під’їздах, на кухнях, у транспорті? Воно, безумовно, незадоволене цією ситуацією. Причому це стосується як столичної Росії, так і Росії провінційної.

Вони розуміють, що Путін дав маху і підняв шаблю над своєю ж рідною країною. Але генерувати цю думку публічно вони не можуть із двох причин. Перша — наявність репресивного тиску. Друга причина ідентична. Коли ти розумієш, що твоя держава вразлива, ти починаєш думати про те, що потрібно захистити свій режим. І це дуже помітно в деяких регіонах РФ.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Росія влаштує в Курській області те саме, що і на Донбасі

— Кремль створює нову “нормальність” із серії на кшталт стихійного лиха, пожежі, повені, яка сама собою спаде, тому, “дорогі росіяни, не втручайтеся в роботу компетентних органів, ми без вас розберемося”.

Але приховати це неможливо, тому що це підхопили вже не тільки в Росії, це стало об’єктом пильної уваги по всьому світу. Це злам усіх скрєп і всіх “червоних ліній”.

Сам по собі контрнаступ російської армії не супроводжувався активним впливом КАБів. Вони намагалися діяти броньованими групами з використанням груп повітряно-десантних військ. Але тактика випаленої землі з використанням коригованих авіаційних бомб уже почала проявлятися і щодо власних населених пунктів.

Це свідчить про те, що, загалом-то, жодного набору варіантів для наступу, для того, щоб відбивати свою територію, у них немає. Усе те ж саме, що ми бачимо на Донбасі: КАБи, артилерія, вогнемети, спроба використати чисельну перевагу. Таким чином вони будуть чинити на своїй території.

Боже, допоможи місцевим жителям. Їх очікує рівно те, що зараз відбувається на Донбасі.

Українські сили почали прорив у Глушківському районі, і зараз ми заглибилися вже на території Російської Федерації в цьому напрямку на кілька кілометрів. І вже можемо розсікти територію, яка ще не була зайнята — між річкою Сейм і державним кордоном, на дві частини. Ми можемо просунутися вже безпосередньо з іншого напрямку до річки Сейм. Ще й вдарити по флангу — клину, який намагався просунутися 10 вересня. Там зараз для росіян ситуація досить складна. Може бути оточення, причому в кількох місцях. І, безумовно, вони будуть змушені там нарощувати своє угруповання для того, щоб зупинити наше просування.

Я не виключаю, що буде якесь продовження на інших територіях Росії: Брянська, Бєлгородська області. Цього вимагає, скажімо так, “сюжет” усієї цієї історії. Однак, прорив у Глушківському районі — теж частина сюжету, тому дуже важливим є продовження Курської операції Збройних сил України.

ІГОР РОМАНЕНКО: Від російських військ не варто очікувати гуманних підходів нікому

— Сили оборони України ефективно відреагували на ураження РФ у районі Глушкова.

Вони розділили російське угруповання на дві частини. Тривають інтенсивні бої. Тобто росіяни намагаються пробитися і деблокувати ці війська і забезпечити логістику. За різними оцінками 2-3 тисячі осіб перебувають у цьому регіоні.

І з урахуванням того, що з’явилися ресурси, російські війська намагаються проводити контрнаступальні дії на інших напрямках. Для того, щоб бути ефективним, звичайно, російським військам треба використовувати засоби ураження.

Алгоритм їхніх дій на сході нашої країни — це використання керованих авіаційних бомб, артилерії, дронів. Так от на Курському напрямку вони в такий самий спосіб вирішують завдання, однак інтенсивність використання керованих авіаційних бомб і ударних дронів порівняно зі сходом України менша.

Вони більше використовують механізовані засоби для того, щоб швидко переміщатися і впливати на цю ситуацію.

Не варто очікувати від росіян гуманних підходів, не кажучи вже про наші території. Тому що росіяни залишаються росіянами.

ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: Путін не розрізняє свої й чужі міста — йому байдуже

— У Путіна немає своїх і чужих міст. Йому однаково, він зневажає однаково як життя українців, так і життя росіян. Це людина, яка позбавлена будь-якої емпатії, співчуття. А десятиліття правління витравили з нього останнє людське.

Я попередив давно своїх передплатників у соцмережах: хлопці, які покинули ці території, потрібно забути про свої будинки, господарство, меблі… Ви їх більше не побачите, тому що їх знищить російська армія.

Усе буде знищено ударами КАБів, “Градів”, важкою артилерією і так далі.

Читайте також: Курській операції — уже місяць: експерти підбили підсумки і склали прогнози

Прямий ефір