Прямого переговорного процесу між РФ і Україною може і не бути. Принаймні на даному етапі. Коли йтиметься про завершальний етап і підписання об’ємної мирної угоди, тоді зустріч російської та української сторін можлива. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик.
“Я думаю, не обов’язково буде прямий переговорний процес. Можливо, що в такому форматі, як зараз, розмови триватимуть ще довго. Тобто ми ведемо переговори з американцями і американці — з росіянами, імовірніше за все. На завершальному етапі, коли вже дійде до підписання певної угоди, більш масштабної, системної, великої, тоді, можливо, все ж таки буде якась зустріч керівників або представників двох країн. А поки що, я думаю, процес триватиме в такому форматі”, — зазначив експерт.
Водночас, акцентував Дубовик, потрібно розуміти, що Росія неодноразово робитиме спроби зірвати виконання перемир’я і звалюватиме провину на Україну.
“Росія буде мудрувати і маніпулювати, як, наприклад, із нещодавньою розмовою Путіна і Трампа, після якої американці сказали, що РФ не завдаватиме ударів по інфраструктурі й енергетиці, а росіяни написали у своєму пресрелізі — по енергетичній інфраструктурі”, — доповнив спікер.
В Україні хочуть миру, зрозуміло, але очевидно, що поетапні перемир’я або режим припинення вогню, це ще далеко не мир. Важливіші питання ще належить вирішувати, вважає Дубовик.
“Вони стосуватимуться гарантій безпеки, присутності або відсутності миротворців, а також яких саме, з якими функціями, мандатом і так далі. Питань залишається велика кількість. Тому тут усе ще попереду. Але можна, звичайно, продовжувати рухатися таким ось шляхом”, — сказав гість ефіру.
Дубовик звернув увагу на те, що від самого початку українська позиція полягала в тому, щоб отримати ясність щодо ключових питань, стратегічних і перспективних, перш ніж починати розмови про перемир’я і припинення вогню.
“Але все-таки американська сторона в цьому випадку продавила, можна сказати, зміну позиції з боку Києва. І, мабуть, це було логічно, оскільки українське керівництво пішло на такі кроки. Мовляв, добре, давайте почнемо з перемир’я, тим паче, що європейські партнери, британці, французи, теж пропонували щось подібне як перші кроки — етапи припинення вогню і перехід до вже якогось переговорного процесу”, — зазначив спікер.
Але довіри до Росії, звісно, немає. І стратегічні цілі країни-агресора нікуди не поділися, доповнив Дубовик.
“Це ослаблення України, можливо, знищення України. З цього і треба виходити. З цього ми і будемо виходити з усіх ключових питань, включно з питанням так званої демілітаризації. Ми говоримо, звичайно, це нам не підходить. Тобто список питань дуже довгий, як ми розуміємо. Питань ключових, важливих. Жодного консенсусу поки що між Києвом і Москвою немає. Подивимося, що буде далі. Консенсус нізвідки не візьметься за якимось змахом чарівної палички. Тому американцям треба це розуміти. Мені здається, що вони вже більше розуміють, що 24 години або навіть 1-2 місяці буде недостатньо, щоб цей процес запустити”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Чесного президентського слова Трампа буде мало, необхідні механізми контролю за дотриманням режиму припинення вогню, — Попов
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що у разі порушення Росією домовленостей про припинення вогню Київ вимагатиме від США посилити тиск на Москву, включно з новими санкціями та постачанням зброї.
Читайте також: США, Україна і Росія домовилися про перемир’я в Чорному морі: чи втримається Москва від провокацій