Іран відмовляється від прямих переговорів зі Сполученими Штатами щодо ядерної програми. Про це заявив президент країни Масуд Пезешкіан. На його думку, Вашингтон повинен спочатку заслужити довіру. Своєю чергою лідер США Дональд Трамп погрожує Тегерану наслідками за відмову підписати угоду. На які заходи готовий піти Білий дім, щоб домогтися угоди, розповідає FREEДOM.
Якщо Іран не підпише угоду щодо своєї ядерної програми, його чекають небачені раніше бомбардування, заявив президент США Дональд Трамп в інтерв’ю NBC News. Також, за його словами, розглядається можливість введення вторинних санкцій щодо Тегерана. Водночас американський лідер наголосив, що переговори між представниками Сполучених Штатів та Ірану тривають.
“Ми приймемо рішення про вторинні тарифи щодо Ірану залежно від того, підуть вони на угоду чи ні. Якщо вони підуть на угоду, то ми ніколи не будемо вводити вторинні тарифи. Знаєте, у них велике, довге та успішне життя як у країни. Але ми подивимося, що станеться. Це дуже цікаво. Я не можу уявити, що вони зроблять щось ще, крім як укладуть угоду”, — заявив президент США Дональд Трамп.
Іран роками прагне створити ядерну зброю, прикриваючись заявами, що їхня ядерна програма нібито використовується лише в мирних цілях. Згідно зі звітами МАГАТЕ, в країні почали прискорено збагачувати уран до 60%. В організації наголошують, що такі показники перевищують норми мирного виробництва енергії. Тегеран всіляко противиться підписанню угоди з США. За словами президента Ірану Масуда Пезешкіана, прямі переговори з Вашингтоном на даному етапі неможливі.
“Прямі переговори були відкинуті, але що стосується непрямих — Іран завжди брав участь у них, і зараз верховний лідер також наголосив, що непрямі переговори можуть тривати… Ми не тільки не уникаємо переговорів, але саме порушення домовленостей з боку Америки в минулому створювали нам проблеми. Вони повинні довести, що можуть викликати довіру до своїх рішень”, — заявив президент Ірану Масуд Пезешкіан.
Поки США та Іран продовжують дипломатичні переговори щодо ядерної угоди, Тегеран опублікував відео, що демонструє величезне “підземне ракетне місто”. Об’єкт будувався протягом багатьох років. У тунелях протяжністю в десятки кілометрів розміщені тисячі крилатих ракет, а також балістичні ракети середньої й великої дальності та самохідні пускові установки.
“У них це якби розглядається як стратегічне стримування, тобто здатність запускати балістичні ракети з прихованих, укріплених місць — це чіткий сигнал, що Іран готовий до удару у відповідь в будь-якому конфлікті. Ці бази діють як такий фактор стримування агресії”, — розповіла експертка Konstanta R&D Group Олена Пшенична.
Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив, що Сполучені Штати отримають жорстку відповідь у разі початку бомбардувань країни через відмову Тегерана укласти нову ядерну угоду. Водночас він зазначив, що ймовірність військових дій з боку Вашингтона зараз вкрай мала.
“Ворожнеча з боку США та Ізраїлю існувала завжди. Вони погрожують напасти на нас, що, на наш погляд, малоймовірно, але якщо вони здійснять будь-яке злодіяння, то обов’язково отримають сильний удар у відповідь”, — заявив верховний лідер Ірану Алі Хаменеї.
Аналітики вважають, що зараз головний важіль тиску на Іран з боку Білого Дому — саме загроза додаткових санкцій. Однак через нинішню ідеологію уряду досягти компромісу буде складно.
“Варто зазначити, що саме внутрішня ситуація в Ірані ускладнюється економічною кризою через санкції. У них дуже висока інфляція, девальвація реала та суспільні невдоволення, які стимулюють їх до компромісу. Але проблема, чому це не дозволяє відступати перед максимальним тиском США, — це їхня ідеологія і режим”, — зазначила Олена Пшенична.
Попри безперервні непрямі контакти з ядерної угоди, збройні сили Ірану вже привели свої ракети в бойову готовність, повідомляє Tehran Times. За даними видання, значна частина ракет розміщена в підземних комплексах по всій державі, щоб протистояти можливим авіаударам.
Читайте також: Іран висунув США умову для переговорів щодо ядерної угоди — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, Іран привів у бойову готовність ракети по всій країні. Їх розмістили в пускових установках. Як повідомляє державне видання Tehran Times, ракети знаходяться в підземних сховищах, стійких до авіаударів.