Конфлікт РФ із Заходом заснований на питанні України та бажанні контролювати вплив у Європі, – Шелест (ВІДЕО)

Фото Facebook Ганни Шелест

Нерозширення НАТО на схід було певною мантрою всього президентства Володимира Путіна.

Про це в ефірі іномовлення України UA заявила Ганна Шелест, директорка програм безпеки Ради зовнішньої політики “Українська призма”, головна редакторка Ukraine Analytica.

За її словами, вимоги Росії про нерозширення НАТО ми почули не вперше.

“Для експертів, хто займається цією тематикою, це абсолютно не нове, просто нарешті росіяни за останні 8 років на вищому рівні про це сказали. Нерозширення НАТО на схід – це була певна мантра всього президентства Володимира Путіна. Тому ми це чули і від радикальних експертів, і від самого російського президента неодноразово. Зазвичай це звучало більш завуальовано і не супроводжувалося таким скупченням військ та погрозами вже чинним членам Альянсу. Те, що ми почули у серпні – це було досить безпрецедентно, бо погрози адресувалися вже не лише Україні, Грузії, вони фактично говорили про те, що Альянсу необхідно відмовитися від усього, що відбувалося з ним після 97-го року”, – сказала Шелест.

Також експертка прокоментувала слова генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга про те, що ризик нового збройного конфлікту в Європі є реальним, а тому важливо продовжувати переговори з Росією. За її словами, такі заяви звучали ще восени 2021 року від початку загострення ситуації, і Україна привертала увагу до накопичення російських військ ще у квітні того ж року.

“Тоді ми почули заяви окремих країн, а єдина позиція була озвучена вже наприкінці листопада у Ризі, коли зустрічалися міністри закордонних справ країн-членів НАТО. Інше питання, що конфлікт від самого початку був на 50% – про Україну, а на 50% – про бачення Російською Федерацією свого місця в Європі та бажанні контролювати повернення до зон впливу, до риторики Радянського Союзу. Ми це бачили, і українські експерти дуже часто привертали увагу наших західних колег, політиків на багатьох переговорах. Окремі країни почали замислюватися над цим раніше, інші ж, як Велика Британія і Чехія, відчули це тільки після інциденту на своїх територіях. Але, щоб серйозно заговорили про загрозу безпосередньо всі члени Альянсу, про можливість прямого зіткнення – це, звичайно, новації останнього місяця. Ми почули це не лише від держав-членів НАТО, важливо, що в новорічну ніч ми почули це і від керівників двох нейтральних країн – Фінляндії та Швеції. Я вважаю, що ті заяви, які ми почули, і сьогоднішня конференція стали кульмінацією того, про що говорили лідери дуже багатьох європейських країн”, – сказала Ганна Шелест.

Раніше Столтенберг заявив, що Росія не має права вето щодо членства України в НАТО.

Читайте також: Амбіції російської влади – поставити під питання архітектуру безпеки Європи, – Боррель

Прямий ефір