Провокація, яка суперечить європейським зобов’язанням. Так глава бельгійського Міністерства закордонних справ (МЗС) Аджа Лябіб відреагувала на погрози Угорщини вивозити шукачів притулку до Брюсселя. Будапешт оголосив про такі наміри кілька тижнів тому, а нещодавно дав зрозуміти, що серйозно налаштований на реалізацію цього плану. Раніше із засудженням Угорщини з приводу цієї ініціативи виступала держсекретарка Бельгії з питань притулку та міграції Ніколь де Мур, повідомляє FREEДОМ.
Риторика Угорщини, що йде всупереч із цінностями Євросоюзу, стосується не тільки підтримки України. Нового витка набув конфлікт між Будапештом і Брюсселем з приводу міграційної політики. Керівництво Угорщини виступає за її посилення, а також вимагає компенсацію в розмірі 1,6 млрд євро нібито за обслуговування кордону з 2015 року. У Будапешті заявляють, що за цей час країна не пропустила в ЄС близько мільйона нелегальних мігрантів, що нібито не отримало належної уваги з боку Євросоюзу. Тепер керівництво країни погрожує надати мігрантам квиток “в один кінець”.
“Якщо Європейський Союз, Брюссель, захоче змусити Угорщину впустити нелегальних мігрантів, яких ми затримали наразі, тоді Угорщина, слідуючи європейській процедурі, запропонує добровільно й безоплатно перевезти цих нелегальних мігрантів в один бік — до Брюсселя”, — заявив заступник міністра внутрішніх справ Угорщини Бенце Ретварі.
Такі погрози Будапешт пояснює тим, що Брюссель зобов’язав Угорщину виплатити 200 млн євро за невиконання процедур ЄС щодо міжнародного захисту та повернення громадян третіх країн. У Брюсселі заявили, що риторика Будапешта підриває принципи Євросоюзу.
“Ця заява — провокація, що суперечить європейським зобов’язанням. Міграційна політика — це загальний виклик, який має вирішуватися впорядковано і солідарно всіма державами-членами”, — сказала міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб.
Експерти вважають, що вимога грошей за компенсацію обслуговування кордону — це всього лише чергова спроба прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана отримати фінансування від Євросоюзу.
“Це вже традиційна для нього історія. Чи то питання надання фінансової та військової допомоги Україні, де Угорщина завжди, як кістка в горлі, заперечує спільні позиції інших понад 20 країн. Чи то в питаннях зовнішньої політики європейської спільноти. Тут також немає жодної єдності. Тобто коли є потреби особисто Орбана для того, щоб задовольнити свої корупційні побажання, він здатен генерувати хаос і ворожнечу всередині самої інституції”, — пояснив політолог Максим Джигун.
Раніше держсекретарка Бельгії з питань притулку та міграції Ніколь де Мур, критикуючи таку різку заяву Угорщини, повідомила, що звернулася до Європейської комісії з проханням “відреагувати рішуче і жорстко” на риторику Будапешта. За словами аналітиків, від фінансових санкцій ЄС може перейти до політичних.
“Якщо не буде реакції відповідної, то ця тенденція може продовжитися. Була вже ініціатива — призупинення права голосу для Угорщини в будь-яких питаннях. Може й питання Шенгенської зони буде порушуватися”, — зазначив політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.
Крім того, аналітики вказують на лукавство Орбана в питаннях міграції. Вимагаючи її посилення, Будапешт сам заохочує приїзд іноземців на свою територію. З 9 липня 2024 року країна видає “національні карти” громадянам Росії та Білорусі. У Будапешті це пояснюють нібито бажанням залучити робочу силу на одну зі своїх атомних електростанцій. Такий документ дозволяє мігрантам з обох країн подорожувати 90 днів країнами Шенгенської зони. Голова фракції Європейської народної партії в Європарламенті Манфред Вебер заявив, що це створює лазівки для російських і білоруських спецслужб. Він закликав розглянути це питання на наступному саміті ЄС у жовтні.
Читайте також: Угорщину вже покарано фінансово за дії Орбана, — експерт