Конфіскація підсанкційних грошей РФ — як розв’язується питання передавання Україні (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У межах 10-го пакета антиросійських санкцій Європейський Союз зобов’язав усі банки вказати точну суму заморожених російських активів. Це стане новим кроком до остаточної конфіскації майна країни-агресора на користь України. Поки що на законодавчому рівні це вдалося лише США та Канаді. Вони вже передають на користь України понад 30 млн дол., вилучених у підсанкційних російських олігархів, повідомляє FREEДОМ.

Швейцарський уряд готовий передати російські заморожені активи на користь України. Міністр закордонних справ країни Ігнаціо Кассіс заявив, що Швейцарія повністю за те, щоб російські гроші за кордоном, які заморожують через розв’язану війну проти України, йшли на якнайшвидше відновлення українських територій.

“Якщо ми серйозно хочемо допомогти відбудувати Україну, нам потрібно подумати про те, як ми будемо це фінансувати. Ми не можемо просто взяти гроші, які нам не належать, тільки тому, що вважаємо це морально правильним. Право власності є фундаментальним”, — сказав глава МЗС Швейцарії в інтерв’ю швейцарській газеті Tages-Anzeiger.

Кассіс додав, що зміна закону, який дав би змогу швидко конфіскувати російські підсанкційні гроші, найімовірніше, потребуватиме референдуму. Водночас Швейцарія вже заморозила понад 8 млрд дол. російських активів. Це лише частка від приблизно 200 млрд франків, які, за оцінками експертів, перебувають у країні і поки що не можуть бути заморожені, бо не всі їхні власники під санкціями. Аналогічна ситуація в багатьох країнах-партнерах України.

“Швейцарці кажуть, призведе до нестабільності фінансової системи тощо. Це все речі, про які можна з великою натяжкою говорити, що є підстави для неприйняття швидкого рішення, але найголовніше те, що світ сьогодні боїться порушити правопорядок, створивши прецедент, коли фактично країна не визнала свою провину в агресії, а її гроші конфіскують”, — коментує керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок.

Юридична служба Євросоюзу шукає рішення, як направити заморожені активи хоча б Центробанку країни-агресора Росії Україні. За попередніми підрахунками, активи Центробанку Росії на території ЄС — це близько 34 млрд євро. Їх також прагнуть спрямувати на відновлення інфраструктури України, але механізм лише в розробці.

“Проблема полягає в тому, що всі прекрасно розуміють, що конфіскація активів, які належать приватним особам, — це посягання на приватну власність. Але світ намагатиметься довести ситуацію до того моменту, коли Росія визнає свою агресію, і рішення ухвалюватимуться згідно з договором з Україною про зобов’язання виплат репарацій”, — каже Клочок.

Уряд Естонії намагається узаконити конфіскацію російських активів. А Київ уже складає реєстр військової шкоди, виходячи з резолюції ООН, згідно з якою всі збитки, завдані російською армією, будуть зареєстровані для подальшої подачі позовів на їхнє відшкодування.

“У ситуації, коли в майбутньому Україна пред’явить Росії претензії, які та відмовиться виконувати, теоретично Україна може звернутися до інших країн або навіть до ЄС по допомогу у виконанні цих вимог за рахунок активів Росії під їхньою власною юрисдикцією. Нам обов’язково потрібно знайти якесь правове рішення з питання конфіскації підсанкційних активів”, — заявила міністерка юстиції Естонії Леа Данільсон-Ярг на пресконференції уряду.

Естонія в питанні конфіскації наслідуватиме канадський приклад арешту майна. Про те саме заявили і в Міністерстві закордонних справ Великої Британії.

Поки що питання активів вирішене у США та Канаді. Вашингтон ухвалив відповідні поправки до вже наявного закону. Завдяки цьому від моменту російського вторгнення Міністерство юстиції США конфіскувало яхти, нерухомість та інші активи на 500 млн дол. в осіб, які підтримують російський уряд або ухиляються від санкцій Сполучених Штатів. Канада ж ухвалила регуляції, згідно з якими в разі “порушення миру і безпеки” можлива конфіскація майна країни-агресора.

Точна сума активів, які можна заморозити у всьому світі, невідома. Поки йдеться про 300 млрд дол. золотовалютного фонду Центрального банку Росії плюс ще близько 100 млрд дол. особистих активів. За рік розв’язаної Росією повномасштабної війни Україна фактично отримає майже 5,5 млрд дол. конфіскованих грошей російського олігарха Костянтина Малофєєва. А також близько 26 млрд дол., які Канада вилучає в олігарха Романа Абрамовича. Продовжує конфіскацію і сама Україна. Це принесло державному бюджету країни 17 млрд грн доходу. Уряд України найближчим часом ухвалить рішення про вилучення понад 900 об’єктів права власності країни-агресора.

Читайте також: Передавання активів РФ Україні: є три типи заарештованого майна

Прямий ефір