Країни G7 не будуть розморожувати активи Російської Федерації до компенсації збитків Україні, про що напередодні заявили глави МЗС “Великої сімки” за підсумками зустрічі в Токіо. Однак для України дуже важливо, щоби йшлося не просто про заморожування, а про конфіскацію і передачу цих активів. Про це сказав голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Йдеться поки що тільки про заморожування активів, в основному суверенних активів, тобто власності, банківських рахунків, які належать Росії як державі. Але це тільки перший крок. Для нас дуже важливо, по-перше, щоб ішлося не просто про заморожування, а про конфіскацію і передачу Україні цих активів у плані компенсації за заподіяну російською агресією шкоду економіці та взагалі життю в країні”, — наголосив Мережко.
Другий момент, на який він звернув увагу, — мова має йти не тільки про суверенні активи, а й активи російських юридичних і фізичних осіб. Це, насамперед, власність російських олігархів, які фінансово підтримують агресію Росії проти України.
“На сьогодні вже є позитивні зрушення в цьому напрямку. Йдеться про закон, який було ухвалено в Канаді та в Сполучених Штатах Америки. Ось це дуже хороші приклади, прецеденти в законодавчому плані, які дають змогу створити правове підґрунтя для конфіскації російських активів і в подальшому передачі їх Україні”, — сказав Мережко.
Приклади Канади і США можуть наслідувати й інші держави, вважає він.
“Деякі країни, на жаль, займають дещо вичікувальну позицію. І парламентська дипломатія вживає всіх необхідних заходів у плані комунікації з нашими колегами для того, щоб переконати їх піти шляхом, наприклад, Канади, США і заморозити ці активи РФ, а зрештою конфіскувати і передати Україні. Але ми маємо справу з державами, які вимагають відповідної правової основи для конфіскації таких активів. Тому приклади Канади та США, як на мене, мають надихнути інші держави, які мають ухвалити відповідне законодавство”, — зазначив гість ефіру.
Із цими державами необхідно активно працювати, акцентував Мережко. Рішення про конфіскацію активів Росії та передачу їх на відновлення України — питання, де на перше місце необхідно ставити цінності та міжнародне право.
“Вони вагаються, оскільки це не завжди збігається з їхніми якимись економічними очікуваннями або інтересами. У цьому питанні дуже важливо ставити на чільне місце цінності та міжнародне право. Тобто агресор має бути покараний, зокрема у фінансовому, матеріальному плані. Тому позиція цих держав дуже важлива”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Київ наполягатиме на необхідності використовувати заморожені активи РФ для відновлення України, — Кулеба
Нагадаємо, Комітет у закордонних справах Палати представників Конгресу США підтримав більшістю голосів двопартійний законопроєкт про використання конфіскованих російських активів для допомоги Україні.