Кому вигідний переворот у Нігері, і як тепер вчинять країни світу — думки експертів

Акція прибічників держперевороту в Нігері. Фото: ap.org

26 липня в африканському Нігері стався державний переворот. Військові Національної гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума й оголосили про його повалення. Вони сформували Національну раду з охорони батьківщини (військову хунту), яка 28 липня проголосила командувача президентської гвардії генерала Абдурахамана Чіані главою перехідного уряду. Ситуація в країні не стабілізувалася досі.

Із закликом врятувати життя поваленого президента Нігеру до Сполучених Штатів та інших країн звернулися друзі та прихильники Мохамеда Базума. Наразі його разом із сім’єю утримують у неосвітленому підвалі президентського комплексу.

Російський слід

Після повалення законно обраного президента Нігеру та захоплення влади заколотниками, у столиці держави мітингувальники підняли російські прапори. За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, вірогідних даних про причетність Кремля до держперевороту в Нігері немає. Але в Сполучених Штатах переконані, що Москва і приватна військова компанія (ПВК) “Вагнер” намагаються скористатися ситуацією в країні. Московський слід у цьому конфлікті вбачає і глава європейської дипломатії.

“Єдине втручання, про яке ми можемо говорити сьогодні, — це втручання військових, які повалили обраного президента, і втручання імперіалістичної Росії, яка хоче використовувати ці режими як пішаків у своїй світовій шаховій грі. Останніми роками Росія президента Володимира Путіна підживлює ці перевороти своєю брехливою пропагандою і користується встановленням цих військових режимів зі своїми приватними ополченцями, які грабують багатства регіону”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Держава, яка вважається однією з найбідніших у світі, має великі поклади урану. І є важливим його постачальником до Європейського Союзу (ЄС), насамперед — до Франції, яка володіє однією з найбільш розгалужених мереж атомних електростанцій у Європі. І Нігер перекриває близько 10-15% потреби в урані колишньої метрополії. Тому обмеження або повне припинення постачань цього радіоактивного металу з Нігеру може призвести до енергетичної кризи. Що вигідно для Росії в умовах енергетичної війни із Заходом.

Про підтримку заколотників одразу ж відкрито заявив глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин. Його найманці присутні в сусідніх Малі та Буркіна-Фасо, де кілька років тому також відбулися державні перевороти.

Ще одна причина, з якої переворот може бути вигідний Кремлю, — це переспрямування уваги заходу з війни Росії проти України на можливу війну на африканському континенті. При цьому Росія тривалий час вела в Нігері інформаційну кампанію з дискредитації Франції.

Читайте також: “Геть Францію, хай живе Путін!”: повний розклад наслідків держперевороту в Нігері в оцінках експертів 

Зусилля ЕКОВАС і Заходу

На тлі перевороту в Нігері адміністрація Сполучених Штатів призупиняє реалізацію низки програм з надання допомоги державі. Йдеться про сотні мільйонів доларів допомоги США.

Окрім США, фінансову підтримку Нігеру вже зупинили Європейський Союз, Франція та Німеччина.

Країни Економічного співтовариства західноафриканських держав з розв’язання кризи (ЕКОВАС) ухвалили рішення спрямувати війська до Нігеру, щоб відновити в країні конституційний порядок. У столиці Нігерії Абуджі 10 серпня відбулася зустріч лідерів цих країн. Начальники штабів проведуть ще кілька конференцій для остаточного уточнення питань.

Терміни проведення військової операції та її деталі поки що залишаються незрозумілими. Глава ЕКОВАС і президент Нігерії Бола Тінубу після зустрічі сказав, що ще не все втрачено для мирного врегулювання, для відновлення демократії та стабільності. Водночас він заявив, що жодних опцій не знято з порядку денного, зокрема використання сили як крайнього заходу.

Раніше Економічне співтовариство країн Західної Африки оголосило, що призупиняє фінансову допомогу Нігеру, а також запроваджує заборону на пересування та заморожує активи учасників заколоту, членів їхніх родин і всіх, хто погоджується брати участь в інститутах, створених хунтою.

У Євросоюзі вважають, що у Нігеру все ще є шанс вирішити проблему дипломатичним шляхом.

“Одне можна сказати напевно: не буде жодних позитивних наслідків, якщо цей переворот продовжиться. Я маю на увазі, що кожного разу, коли відбувався військовий переворот і скидали демократично обрані інститути, це призводило до ризиків для безпеки в регіоні”, — заявив офіційний представник зовнішньополітичної служби Єврокомісії Петер Стано.

Думки експертів

Детально про ситуацію в західній Африці, інтереси Москви та вплив перевороту на Європу в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Мохаммад Фараджаллах, головний редактор інформаційного порталу “Україна по-арабськи”, аналітик з питань Близького Сходу;
  • Сергій Жирнов, колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ;
  • Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства;
  • Рамдан Аурагх, засновник порталу “Україна очима мусульман”;
  • Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.

МОХАММАД ФАРАДЖАЛЛАХ: У Франції та США є дві різні моделі для розв’язання проблеми

Нігер — сьома у світі держава з видобутку урану. Франція залежить від видобутку урану з 1972 року. Кожна третя лампочка світиться у Французькій республіці завдяки саме ядерному паливу з Нігеру.

У той час, коли Емануель Макрон намагався тиснути на Україну, щоб зберегти обличчя Путіну, знайти якийсь вихід, Кремль готувався і підтримав три перевороти там, де є сфера впливу Франції. Це ляпас Франції і черговий урок, що з агресорами не потрібно церемонитися, і будь-які спроби з ним грати дають Кремлю час виграти.

На жаль, Кремль виграв. Сталося три успішні перевороти, за якими стоїть ПВК “Вагнер” — прямо чи опосередковано. Це Малі, Буркіна-Фасо і частина Нігеру. Ці три країни вже заявили, що є якесь втручання, щоб повернути законно обраного президента Мохамеда Базума до влади, вони разом об’єднаються.

Кремлю вдалося створити свою орбіту впливу в Африці, чого він не міг створити в Європі. Це дуже серйозний сигнал цивілізованому світу. І з цього потрібно зробити конкретні висновки, щоб Захід не церемонився і дійсно прискорив військову допомогу Україні. Щоб Захід змінив ставлення до цих країн.

На жаль, Франція ставилася нечесно до цих країн, коли отримала доступ до ресурсів. І Кремль скористався цим, підігрівав почуття несправедливості. Тобто, він вклався мінімально, а отримав максимальну дестабілізацію.

ЕКОВАС — це клуб, який був створений, щоб зупинити серії переворотів. Вони не діяли рішуче, коли був переворот у Малі та Буркіна-Фасо, таким чином, вони дали час для Нігера.

Наразі є дві моделі — французька та американська. Франція виступає за військові спецоперації, і вона готова підтримати держави ЕКОВАС. Але організація розуміє, що, якщо щось не вийде, тоді буде затяжна війна. Вони розуміють, що хунта може стратити президента Нігеру. Також можуть виникнути перевороти в інших країнах, і вони отримають серйозне вогнище дестабілізації.

Якщо Франція перегляне своє ставлення щодо контрактів і запропонує більш вигідні, більш справедливі угоди, є можливість повернутися до мирних переговорів.

США пропонують модель, у якій хунта не буде повністю в орбіті впливу Кремля, їй спробують запропонувати якісь інші варіанти виходу із ситуації. І зараз тривають серйозні переговори.

Зараз американська сторона може запропонувати військові партнерства, щоб оголосити війну іншому ворогу — терористичним організаціям. І ці країни, до речі, не повністю свої території контролюють. Є величезний шматок їхніх територій під контролем джихадистів і найманців. США може допомогти відновити контроль над цими територіями.

І третій важливий момент: максимально звідти спробувати видавити російський вплив. Інакше Росія отримає величезні запаси діамантів, золота, урану, і буде не тільки шантажувати цим Захід, але й зробить санкції проти себе безсилими.

СЕРГІЙ ЖИРНОВ: На жаль, в Африці досі вірять російській брехні

— Насправді Росія економічно дуже мало допомагає африканським державам. Уся економіка, весь товарний обіг РФ із 54 країнами Африканського континенту — це всього лише 18 мільярдів доларів на рік. Це 2-3% від того, чим Африка торгує на рік. До речі, це приблизно такі ж цифри від російського зовнішньоторговельного товарообігу.

З усіх зарубіжних країн, з якими РФ веде економічні відносини, Африка посідає всього лише 3% у цьому товарообігу.

Причому дуже солідну суму становить російська зброя. Таким чином, вона провокує нестабільність на Африканському континенті.

Путін грає на націоналістичних почуттях всередині РФ. Але напівфашистські, расистські почуття не можна експортувати в Африку.

Тому що, якщо ви розповідатимете африканцям, як до них по-справжньому ставляться росіяни в РФ, то вони перестануть туди їздити, вчитися, працювати, перестануть співпрацювати з країною. І тому Росії доводиться постійно брехати. І вона каже африканцям, що піклується про них. Але проблема в тому, що африканці — дуже наївні люди. Молоде покоління, яке не жило в колоніях, але продовжує жити в міфах.

У Центральній Африці Росія присутня мало. Вона присутня і каламутить воду здебільшого в жебрацьких, слабких, відсталих африканських країнах, які самі не вміють розвиватися і відмовляються розвиватися за допомогою США, Франції, Європейського Союзу. На цьому тлі вони намагаються зблизитися з РФ. Річ у тім, що вони не можуть нічого запропонувати у вигляді прямої інтервенції для того ж Нігеру, щоб повернути законно обраного президента. Тому що в них такий поганий імідж у цій країні, що будь-яка дія, яку вони зроблять, буде розцінюватися як втручання у внутрішні справи цієї країни і населення ставитиметься до них надзвичайно негативно.

ЕКОВАС — єдина організація, в якій зараз є дев’ять держав, які виступають за те, щоб зробити якусь військову інтервенцію до сусіднього Нігеру і допомогти законно обраному президенту.

Але будь-які коаліційні сили — це “збірна солянка”: з кожної країни по кілька батальйонів, можливо, полк. Набирається сила приблизно 10 тисяч осіб — це дві бригади. Але вони всі збірні, вони не вміють воювати разом. Їм потрібне бойове злагодження, з одного боку.

Але з іншого боку, військова інтервенція ускладнюється тим, що мирне населення в столиці Нігеру виступає, на жаль, на підтримку заколотників. І таким чином, створюється щит із мирного населення. У такому разі досить складно застосовувати якусь військову силу.

Плюс заколотники погрожують просто вбити законного президента Нігеру, якщо буде така інтервенція.

ВІТАЛІЙ КУЛИК: Є низка проблем, через які сусідні країни Нігеру не підуть на військову інтервенцію

— Це вже сьомий переворот за два роки в Африці. Тому вже були кілька гуманітарних інтервенцій, наприклад, інтервенція по боротьбі з ісламськими терористами в сусідній Нігерії, в якій брали участь представники нинішньої хунти з Нігеру.

Вони прекрасно розуміють, що країни регіону — це не монолітні країни, де населення етнічно розкидане по різні боки кордону, і почати військове вторгнення або інтервенцію — значить спровокувати черговий виток етнічного протистояння.

Не факт, що сусіди, які готові політично брати участь в інтервенції, на це підуть.

На території самого Нігеру розташовані військові бази США і Франції — тисяча військовослужбовців США і півтори тисячі французів. Є інформація про сутички хунти з французьким спецназом.

Від можливої інтервенції отримають вигоду ісламські терористи, з якими воюють і ЕКОВАС, і позарегіональні союзники Франція та США. Якщо почнеться інтервенція, то буде нова хвиля подібного екстремізму. Побоювання, що це все вибухне, і стримують інтервенцію.

Хунта готова домовлятися. Вона хотіла б балансувати між різними центрами ухвалення рішень — між Росією, Китаєм і глобальним Заходом насамперед США і Францією. Тому вони не закривають усіх майданчиків для можливого діалогу.

Дипломатія другого плану зараз здійснюється — до Нігеру їздять представники дипломатичного корпусу різних країн, зокрема, посередники, деякі благодійні фонди, які намагаються переконати нігерійську хунту почати переговори і дійти до якогось конституційного взаєморозуміння. Процес може мати мирний результат, і на нього роблять ставку представники ЕКОВАС.

РАМДАН АУРАГХ: Переворот у Нігері має серйозну економічну складову

— Це як у шахах — цугцванг. Будь-який крок, будь-яка маніпуляція, будь-який рух у військовому плані навколо лідера Нігеру призведе до ситуації гіршої, ніж попередня. Питання має суто економічний характер, пов’язаний з інтересами деяких європейських країн, зокрема й Франції.

Що відбувається навколо персони поваленого президента? Він справді перебуває в ізоляції і більше ми не побачимо Базума як політичну фігуру. Ті, хто здійснив цей військовий переворот, не зацікавлені в його появі та його реанімації, як політичної сили або як політичної особистості в суспільно-політичному житті Нігеру.

Його доля матиме суто інформаційно-психологічний характер, і навколо цього порушуватимуться гуманітарні питання, а також те, як неконституційно поводиться хунта. Але покажіть мені на всій карті Африки, де є політичний режим, який можна б не називати хунтою?

Енергетична безпека Європи зараз під загрозою. Росія і Китай мають плани переформатувати економічну карту світу і позбавити своїх конкурентів тих можливостей, які знаходяться, зокрема, в Африці. Тому зараз те, що відбувається навколо Нігеру, стосується уранової паливної складової для французьких атомних електростанцій, для високотехнологічних виробництв Німеччини.

Починається дуже важлива і небезпечна фаза енергетичної боротьби за ресурси.

Африка — це не тільки логістика, це ще й енергетичний ресурс, зокрема й газ. Тому Нігерія робить дипломатичні маневри, замість того, щоб наважитися на військову інтервенцію — це пов’язано з виживанням економічного проєкту, який якраз іде через Алжир.

Алжир ніколи не допустить розпалювання війни на південних кордонах, і може скористатися допомогою Росії та Китаю для того, щоб протистояти усім спробам Франції та Заходу повалити хунту.

Час працює проти Базума, який зараз перебуває в заручниках. Кожна хвилина, яка минає, робить його неефективним, і його порятунок не буде нічого означати. Тому в цьому плані Нігер перемикатиметься до нових гравців, до нових проєктів.

Інакше ми просто ввійдемо в ступор або в турбулентність, яка, до речі, заважатиме Україні в інформаційному, енергетичному та військово-технічному планах, тому що Нігер буде перетягувати всі ресурси на себе. Це не на користь Україні.

ЯРОСЛАВ БОЖКО: Хунті найбільш важливо відтягнути час

— Так чи інакше всі розуміють, що новий уряд буде змушений переукладати домовленості з сусідами, і сусіди матимуть вигідні переговорні позиції. Те, що раніше більш стабільний уряд Нігеру, можливо, не дозволяв, зараз є можливість про це домовитися під загрозою того, що країна частково може потрапити в економічну ізоляцію.

Утримання президента під вартою є важливим через загрозу його можливої ліквідації в разі, якщо почнеться інтервенція. Таким чином, влада Нігеру у вигляді заколотників так чи інакше виграє час.

Час у їхній ситуації — найважливіший для стабілізації обставин. Тому що їм потрібно вступити в новий певний консенсус, статус-кво, домовитися з сусідніми країнами про те, як вони будуть існувати. Їм потрібно заручитися ширшою підтримкою населення, і зберегти вплив на армію і силові структури.

Якщо вони виграють один-два місяці без інтервенції, то шанси на те, що вони втримаються як уряд, дуже високі. Хоч би які санкції чи інші обмеження було накладено, всі сприйматимуть уже зміну уряду як доконаний факт без збройної інтервенції. Жодних інших шляхів відновлення влади зараз бути не може.

Читайте також: Відвернути від війни в Україні та посилити свій вплив у світі: як Росія використовує держпереворот у Нігері (ВІДЕО) 

Прямий ефір